Obrat a první výhra pro KP TANY

Velkolepě začala série o bronzové medaile v letošním ročníku Chance ŽBL. Poražení semifinalisté svedli na úvod úžasnou bitvu, kterou nakonec díky skvělému obratu v poslední čtvrtině zvládly domácí hráčky KP TANY Brno nad Hradce, Králové poměrem 80:74. Série na tři vítězné pokračuje druhým duelem v Hradci v pátek.

Přitom Východočešky vedly většinu z úvodních 35 minut zápasu, ve třetí čtvrtině až o dvanáct bodů, ale poslední hrací období ztratily 12:24 a duel jim utekl. Ani jeden z týmů nezískal proti favoritům v semifinálových sériích ani výhru, přesto celky neztratily sebevědomí a do zápasu vlétly ve velkém stylu. Za domácí od úvodních minut pálila ostrými Kateřina Galíčková, na druhé straně kontrovala zejména Kristýna Čuperková.  Po lepším startu Hradce Galíčková zavelela a šesti slepenými body v řadě poslala svůj tým poprvé do vedení. To však vydrželo jen na pár desítek sekund a ztratilo se Královopolankám na téměř třicet minut herního času. Východočešky skvěle střílely za tři body, v utkání nakonec trefily jedenáct trojek, KP TANY zase kontrovalo převahou na doskoku a lepší úspěšností ve vymezeném území, kde kontrovaly vlastnímu trápení zpoza tříbodového oblouku. Navíc se agresivní hrou dostávaly na čáru trestného hodu.

Přesto stále těsně prohrávaly a jejich ztráta krátce před přestávkou poprvé narostla do dvouciferných čísel. Tato ztráta se domácím hráčkám podařila skoro kompletně smazat, přesto Hradec ještě jednou ve velkém udeřil, a to dvanáct minut před koncem, kdy si trojka Martiny Pokorné na 60:48 vynutila oddechový čas domácí lavičky. Hned po timeoutu ale přišla domácí série 8:0 a bylo jasné, že se bude rozhodovat až v závěru. Hradec se vší silou držel náskoku, ale změna ve vedení přeci jen přišla. V divokém útoku necelé čtyři minuty před koncem se po dvou útočných doskocích prosadila Anežka Kopecká a otočila skóre, navíc pak získala míč v obraně a Petra Malíková zasadila soupeřkám další ránu. Doslova ránu pak utržila v nepřehledném souboji pod košem KP TANY minutu a půl před koncem Martina Pokorná, které se spustila krev z nosu a musela střídat, Hradec byl navíc potrestán nejen faulem Lucie Bolardtové, ale i technickou chybou lavičky a hrdinka domácích Kateřina Galíčková proměnila všechny tři šestky. To byl zlomový moment a šestkovou loterii už domácí hráčky v závěru zvládly.

Galíčková ovládla zápas 29 body a 9 doskoky se skvělou úspěšností z pole, 12 body a 10 doskoky jí doplnila Dominica Hynková, jedenáct bodů s devíti doskoky dodala Anežka Kopecká. Hradec táhla s 23 body Čuperková, čtrnáct bodů daly Kateřina Zeithammerová a Pamela Effangová.

Marcela Krämer, trenérka KP TANY:  "První utkání a doma, svazovalo nám to ruce, v play off se ale žádné vítězství nerodí snadno. Nedařila se nám střelba za tři body, muselo se hrát jedna na jednu a na krátké střely. Holky si to uvědomily a zápas otočily, už tomu asi málokdo věřil. Úžasně zahrála Galíčková, doufám, že jí to bude tak "lepit" pořád."

Miroslav Volejník, trenér Hradce Králové: „Zápas jsme mohli dotáhnout do vítězného konce, je to škoda. Měli jsme hodně faulů, soupeř nás přeskákal a měl druhé a třetí šance, nedali jsme deset šestek. Připravovali jsme se na útočný doskok domácích, ve druhém poločase jsme ale museli měnit sestavu po zranění Havrylchyk. Zápas se zlomil na konci třetí čtvrtiny, osmibodová šňůra na 56:60 Brno nakopla."