Bitvy v EWBL

V závěru tohoto týdne pokračovalo dalšími třemi zápasy s českou účastí dění v Evropské lize EWBL, kde letos bojují SBŠ Ostrava a Levhartice Chomutov. Ostrava nejprve ve čtvrtek přivítala na domácí palubovce ukrajinský tým Frankivsk Halichina, který patří k jednomu z elitních celků EWBL. Tento stejný tým pak pokračoval na víkend do Chomutova, kde se spolu s domácími Levharticemi, polskou Polonií Varšava a litevským celkem Siauliai střetly v rámci dalšího turnaje pod hlavičkou EWBL.

Ve čtvrtek Ostrava bohužel na ukrajinský celek nestačila a podlehla 63:74. Domácím basketbalistkám se podařilo nabrat v poločase hrozivou dvacetibodovou ztrátu, pak ale předvedly parádní comeback a v poslední čtvrtině šly dokonce krátce do vedení. V závěru ale SBŠ jako by došly síly a Frankivsk urval cennou výhru. Ostravě nestačilo patnáct bodů od dvojice Eliška Kubíčková – Anacia Wilkinson, druhá jmenovaná doskočila také dvanáct míčů. I přes bilanci 2 výher a tří porážek Ostrava živí naději na postup do Final4.

V rámci sobotního programu v Chomutově nejprve Polonia Varšava přehrála Frankivsk v dramatickém souboji 73:70. Potvrdila tak svou dosavadní neporazitelnost a s šesti výhrami se usadila na čele celé tabulky právě před ukrajinskými soupeřkami. V druhém duelu dne šly už do akce domácí basketbalistky, které si poradily s litevským Siauliai relativně hladce 74:58. Litevský celek odehrál slušný první poločas, ve kterém několikrát vedl, ale od závěru první půle Levartice konzistentně navyšovaly náskok až do dvouciferných čísel a toto vedení si dokázaly bez větších potíží udržet až do koncovky. Střelecky se nejvíce blýskla s osmnácti body domácí kapitánka Michaela Krejzová, na patnáct bodů a třináct doskoků se dostala Američanka Najai Pollard.

V nedělní sérii zápasů nejprve Polonia potvrdila i posedmé svou neporazitelnost, když zdolala Siauliai 67:61. Pak šel do akce znovu Chomutov proti Frankivsku a po vyrovnané první čtvrtině převzaly Levhartice iniciativu, ve druhé a třetí čtvrtině přestřílely soupeře 61:28 a o vítězkách bylo prakticky rozhodnuto. V poslední čtvrtině tak domácí hráčky už spíše kontrolovaly konečnou výhru 93:62, která je posunula do Final4, které se uskuteční na začátku března ve Varšavě. Ostrava o postup ještě zabojuje příští víkend v lotyšské Rize, kde je čekají dva zápasy. Pollard dovedla svůj tým k výhře 23 body, na patnácti se shodly Monika Satoranská a Eliška Brejchová.