Bramborový smutek USK

Smolný víkend zakončily basketbalistky ZVVZ USK Praha druhou prohrou na domácím Final4 Euroligy, když po páteční ztrátě s tureckým Mersinem nestačily ani na italské Schio a košem v poslední sekundě podlehly 56:59. Stejně jako loni tak obsadily konečné čtvrté místo, na medaili čekají od bronzu z jara 2019.

Na Pražankách bylo od začátku jasně patrné velké zklamání z páteční porážky, navíc domácí celek hraje ve výrazně užší rotaci a mohl mít při kratším odpočinku problémy s únavou. Ta se rozhodně projevila na úspěšnosti střelby, která se od semifinále příliš nezvedla a USK v první čtvrtině i díky čtyřem inkasovaným trojkám ztrácel poprvé dvouciferným rozdílem. Jak se ale postupně vytrácela střelecká úspěšnost Schia, lepšila se výrazně obrana svěřenkyň trenérky Natálie Hejkové. Po většinu druhé čtvrtiny se vedení italského týmu pohybovalo ve dvouciferných číslech, po přestávce ale udržel USK soupeřky na devíti bodech za třetí desetiminutovku a začal bod po bodu stahovat.

Přes velkou převahu na doskoku to ale nešlo snadno, v důležité chvíli Pražanky neproměnily volnou střelu za tři body, zahodily šestku, kterých proměnily v utkání jen lehce přes padesát procent či spáchaly jednu z devatenácti ztrát. Přes spoustu chyb si držely vysoký standard v obraně a měly do posledních sekund šanci. V poslední minutě dokonce dvakrát srovnaly skóre, naposledy po těžké střele z odskoku Slovinky Teji Oblak pět sekund před koncem. Schio pak nezvládlo dobře poslední akci, Valériane Vukosavljevič, pak ale po střetu se soupeřkou míč ztratila a divokou střelou za tři body o desku rozhodla zápas svou první úspěšnou trojkou v této sezóně litevská pivotka Egle Sventoraite.

Nejlepší hráčkou Pražanek byla Oblak, která hrála s obrovským nasazením a nastřílela 17 bodů, patnáct přidala Alyssa Thomas a deset Brionna Jones, obě měly double-double s doskoky. Schio dovedla k výhře Marina Mabrey se 17 body.