Brněnská vítězství

V rámci sobotního programu Chance ŽBL se odehrála dvě utkání s brněnskou účastí a oba celky z moravské metropole své zápasy zvládly. KP TANY proměnilo ve výhru duel s Ostravou, Žabiny zase po nečekaném boji zvítězily při úvodním utkání v hale v Brandýse.

Do defenzivní „kapsy“ sáhnuly při předehrávce třináctého kola basketbalistky KP TANY Brno, které v duelu s otočeným pořadatelstvím zdolaly Ostravu 67:51 a srovnaly bilanci na dvou výhrách a dvou porážkách v celkové tabulce. Královopolanky dokázaly v úvodních třech čtvrtinách Ostravu kompletně zastavit, měly dvě ze tří úvodních čtvrtin pod deset inkasovaných bodů a s 25 body po třech čtvrtinách to vypadalo na útok do top patnáctky nejslabších výkonů ligové historie. Pak ale přišlo výrazné vzepjetí Ostravy, lehké polevení KP TANY a SBŠ se 26 body v poslední čtvrtině vyhoupla nad přijatelnou padesátku.

I tak ale hostující hráčky trefily jen čtvrtinu svých střeleckých pokusů z pole, jedinou z třiadvaceti trojek a ztratily 22 míčů. Ani svěřenkyně trenérky Marcely Krämer nepředvedly nějaký skvělý střelecký výkon, ale 31% úspěšnosti z pole jim stačilo na poklidnou výhru. Tu vedla jediná dvouciferná střelkyně Kateřina Galíčková s 22 body, na devíti zůstaly Dominica Hynková a Anežka Kopecká. Na druhé straně dala patnáct bodů Adéla Smutná.

Až překvapivě složitá byla cesta k výhře pro brněnské Žabiny při premiéře nové haly Josefa Kaluhy v Brandýse nad Labem. Nad outsiderem zvítězily 72:67, když málem prohospodařily třináctibodové vedení a v poslední minutě se krátce o výhru obávaly.

Brňanky v celém duelu po velmi dobrých duelech v Eurolize nepůsobily příliš přesvědčivě a vypadalo to, že po utkáních s Olympiacosem a v tureckém Mersinu může být složité se zkoncentrovat na ligový duel s papírově slabším soupeřem. V první čtvrtině vedl Brandýs o pět bodů, než Žabiny převzaly iniciativu a získaly vedení na svou stranu. To pak málem ztratily na přelomu poločasů, než předvedly dobrý nástup do druhé půle a jedenáct minut před koncem vedly třináctibodovým rozdílem. Pak ale předvedly Žabiny výpadek a zejména skvěle střílející Andrea Ondroušková pomohla k velkému obratu, který vrcholil právě po šestkách Ondrouškové čtyři minuty před koncem, kterými otáčela na 62:61 pro domácí.

Klíčovou trojku pak trefila dvě a půl minuty před koncem Bosenka Nikolina Knežević a i když pak ještě vykřesala naději další trojkou Ondroušková, výhru pojistila šestkami Eliška Hamzová. Žabiny zachránila 26 body Knežević, deset bodů přidala Hamzová a Steph Kostowicz. Ondroušková nastřílela za Brandýs 19 bodů, sedmnáct přidala Alena Hanušová.