Brněnské semifinále hlásí: srovnáno

Je srovnáno! Atraktivní brněnské semifinále rozhodne až pátý zápas, kdy už se prostě budeme muset dozvědět druhého finalistu, který vyzve ZVVZ USK Praha.

Byla to situace dost podobná té z úterka. V souboji dvou brněnských týmů šlo o všechno – Žabinám o postup do finále, KP o udržení naděje na splnění finálového snu. I když dnes domácí tým v úterý na Vodově padl, měl v zádech výhodu nejen většiny fanoušků, ale také postupového matchballu.

Že je v sázce hodně, ukazoval start zápasu. Nervózní hra přinesla první úspěšný útok až téměř po třech minutách. Byly to domácí Žabiny, které po trojce Dudášové vedly o čtyři body. Nikdo z domácích příznivců netušil, že to bude jejich nejvyšší vedení. Pak se začal prosazovat hostující celek, který do čtyřbodového vedení dostala s první sirénou Kopecká.

Vypadalo to, že by se zápas mohl lámat ve druhé čtvrtině. Hvězda předchozích utkání domácí Marques Webb si po 12 minutách na hřišti šla odpočinout se třemi osobními chybami a nulou v kolonce bodů. Možná i proto KP drtilo domácí především z podkošového prostoru a vypracovalo si až devítibodový náskok. Jenže Žabiny už několikrát v sérii ukázaly, že se nevzdávají. Z posledního útoku domácích v prvním poločase vyrovnávala trojkou Dudášová.

Druhý poločas tak začínal od nuly. Jako první sice skórovaly domácí, ale pak nastal klíčový okamžik utkání. KP nedovolilo soupeřkám více jak šest minut skórovat a samo se šňůrou 13:0 prodralo do výrazného vedení. O body domácích se starala po osm minut druhého poločasu výhradně Adamcová, ale šest jich stačilo jen na mírnění soupeřova vedení.

V závěrečném dějství bylo jasné, že KP bude na Rosničce čelit tlaku domácích. To byl čas pro zkušené basketbalistky v kádru hostí. Sama Lenka Bartáková zaznamenala jen v poslední desetiminutovce deset bodů. Byla to ona, která na začátku 5. minuty dala poslední koš KP ze hry, ale úspěšné trestné hody ve zbytku utkání už hostujícím hráčkám stačily, aby sérii naposledy vrátily na Vodovu, kde už se musí o postupujícím rozhodnout.

Viktor Pruša, BK Žabiny Brno: "Dnes je to pro nás samozřejmě hořká prohra, neproměnili jsme druhý mečbol a rozhodl asi podobný faktor jako v minulém zápase. Zase jsme byli na jednadvaceti ztrátách, ze kterých pramenilo patnáct bodů, což při výsledném rozdílu 9 bodů o něčem vypovídá. Dnes jsme nebyli střelecky potentní, projevilo se to především ve třetí čtvrtině. Hráčkám nemůžu nic vyčíst, hrály na maximum. Třetí čtvrtina nám utekla, gró bylo hned na startu, kdy jsme udělali pár dílčích chyb v obraně a zároveň nepotrestali chyby KP. Kdybychom v poločase byli v plusu, cítili bychom se komfortněji a soupeř by znervózněl. My ale v tuto chvíli hážeme tento zápas za hlavu, karty jsou rozdány, rozhodne zápas o všechno."

Martin Pospíšil, KP Brno: "Jsme velmi rádi za vítězství, ale je důležité, abychom ho brali pokorně. Žabiny jsou stále ve stejné situaci, v jaké byly před zápasem - chybí jim jedno vítězství. My jsme se teď konečně dostali do stiace, kdy to jedno vítězství chybí i nám, a uděláme všechno proto, abychom na sobotu byli připraveni. Dnes jsme prvních 15 minut zvládli přesně tak, jak jsme si řekli, zápas jsme kontrolovali, hráli jsme podle plánu, ale před konec prvního poločasu jsme nezvládli a soupeř se dostal do remízového stavu. Z hlediska vývoje celého zápasu byl velmi důležitý úvod do druhého poločasu, kdy jsme se prezentovali přesně naší hrou, naší obranou a z toho vyplynula výška skóre, kter byla před poslední čtvrtinou (38:48). Je potřeba říct, že Žabiny mají charakter, nevzdávají se, bojují až do konce, ale i přes zranění Edity Šujanové a vyfaulování se našich pivotek jsme tuto situaci dokázali ustát."