"Brněnský večer" v ŽBL. KP v Hradci, Žabiny v Praze

Dvěma zápasy nadstavbové skupiny A pokračovala v sobotu RENOMIA ŽBL. V obou duelech se dařilo brněnským celkům, když KP veze velmi důležitou výhru z Hradce Králové a Žabiny potvrdily roli favorita v Praze proti Slávii.

Zápas plný zvratů pro KP

V parádní bitvu se strhl zápas druhého s třetím týmem současné tabulky RENOMIA ŽBL. Šťastnější byly nakonec hůře tabulkově postavené basketbalistky KP Brno, které vezou z palubovky Hradce Králové cennou výhru 78:69. Královopolanky tak drží šanci na druhé místo po základní části, které by se jim v případě porážky hodně vzdálilo.

Napínavost předznamenaly hned úvodní minuty, když Hradec dal prvních šest bodů zápasu a Brno odpovědělo samo sérií 9:0. Bitva o každý bod pokračovala, další minuty však měly stále mírně navrch hostující basketbalistky. Ty vedly v polovině druhé čtvrtiny až o devět bodů, silný závěr poločasu ale vrátil domácí Lvice zpět do hry.

Vstup do druhé půle vyšel Hradci skvěle a po koši Petry Kulichové šel po dlouhé době zpět do vedení, KP však okamžitě vytáhlo sérii 10:0 a dostalo se zpět na koně. Ani to však Lvice nepoložilo, odstartovaly poslední hrací období svou vlastní sérií a několikrát se dostaly do těsného vedení, naposledy pět a půl minuty před koncem. Pak však přišel úplný střelecký výpadek domácích a Brno málo vídanou šestnáctibodovou šňůrou rozhodlo.

Oba celky se opíraly hlavně o základní pětky, které odehrály většinu minut a obstaraly i velkou část bodů. Střelkyní zápasu byla hostující Gabi Green, která přidala ke 21 bodům i 9 doskoků, doplňovaly ji s 15 body Michaela Stará a Gabriela Andělová. Do sestavy se ještě nedostala nová posila KP Renáta Březinová. Hradec vedla se 16 body Kristýna Minarovičová, na 11 bodů a 10 doskoků se dostala Klára Marečková.

Žabiny bez potíží v Praze

Hladce potvrdily roli favoritek basketbalistky Žabin Brno, které zvítězily na palubovce Slavie Praha 97:64 a dál útočí na třetí či případně druhou příčku po základní části. Hostující hráčky nastoupily ještě bez své nejnovější posily, Nizozemky Richelle Van der Keijl, která přišla právě ze Slavie a také bez Litevky Justiny Matuzonyté, která si v minulém zápase poranila koleno a sezóna pro ni skončila.

Pražanky kousaly jen v úvodu, když se prvních deset minut držely na dostřel a v několika úsecích i vedly. Pak se ale projevila větší kvalita i zkušenosti Brňanek a zápas se začal odvíjet očekávaným směrem. Ve třinácté minutě byl rozdíl mezi oběma celky poprvé dvouciferný, Žabiny v drtivém náporu druhé čtvrtiny utekly dokonce až na dvacetibodové vedení a ve druhé půli mohly v poklidu zápas kontrolovat. Skvěle střelecky jim navíc vyšla i poslední čtvrtina a jen těsně jim tak uteklo překonání stovky.

Střeleckou hvězdou večera byla mladá křídelnice Žabin Kateřina Galíčková, která se blýskla 19 body, na sedmnáct se dostala Petra Záplatová. Záplatovou dorovnala v dresu Slavie Kamila Hošková, jako nejlepší střelkyně poražených, o bod méně stihla za kompletních 40 minut Eliška Mircová.