Brno vítězné

Oba brněnské celky si připsaly vítězství v úvodních duelech Chance ŽBL po vánočních svátcích. Žabiny si v rámci předehrávky osmnáctého kola doma hladce poradily se Slovankou, KP Brno v dohrávce devátého kola vyloupilo palubovku Hradce Králové.

Žabiny si zastřílely

Pouze šest bodů chybělo Žabinám Brno k sezónnímu maximu v počtu nastřílených bodů v letošním ligovém ročníku. I tak ale zlepšily vlastní maximum, když zaznamenaly první letošní stovku a zasypaly Slovanku drtivě 132:49. Upevnily si tak dělené druhé místo v tabulce s městským rivalem KP.

Brňanky do zápasu vlétly natěšené na basketbal, a to se projevilo hned od úvodního rozskoku. Po dvou minutách zejména díky americké pivotce Elissa Cunane svítilo na tabuli skóre 12:0. Když se pak rozstřílela Bosenka Nikolina Kněževič, bylo to v sedmé minutě 29:8 a domácí nápor pokračoval i dál. Slovanka v úvodních třech čtvrtinách nastřílela pokaždé jedenáct bodů, a to na drtivou ofenzivu Žabin nemohlo vůbec stačit. Na pětatřicet bodů v první čtvrtině navázaly domácí hráčky dvaatřiceti v té druhé, a dokonce sedmatřiceti ve třetí čtvrtině. To znamenalo pokoření stobodové hranice více než dvanáct minut před koncem a v závěru tak hrály obě lavičky a řešil se spíš celkový rozdíl, který se nakonec vyšplhal až na třiaosmdesát bodů.

Parádní střelecké představení předvedla zejména Michaela Vondráčková – 26 bodů, trojky 5/5, mládežnická reprezentantka Emma Čehová se blýskla 24 body a Američanka Cunane dodala 20 bodů. I bez odpočívající Petry Záplatové se do dvouciferných čísel dostalo celkem sedm Brňanek. Nejlepší střelkyní Slovanky, která má na kontě letos dvě výhry, byla Eliška Hálová s deseti body. Za zmínku stojí převaha domácích v doskakování 48:22 i ztrátách 8:24 a více než padesátiprocentní úspěšnost trojek domácích.

KP vyloupilo Hradec

Velmi cennou výhru si z palubovky haly na Eliščině nábřeží vezou hráčky KP Brno, které v souboji druhého se čtvrtým týmem tabulky přehrály Hradec Králové 70:60. Hradci nepomohla při zdravotních potížích ani nová posila Alena Hanušová.

Zápas těchto dvou soupeřů bývá tradičně ozdobou ligového ročníku, který by si přál vždy více zápasů s vyrovnanou koncovkou. Navíc KP si na Hradec brousilo zuby, poslední vzájemné zápasy vycházely spíše Lvicím včetně loňské série o bronz. I dnešní duel nabídl velmi pěkné představení, ve kterém byly nejprve vpředu domácí Lvice, ale až šestibodový náskok z první čtvrtiny neudržely a po deseti minutách dokonce prohrávaly díky trojce téměř s klaksonem bývalé hráčky domácích Karolíny Šotolové. To jako by Královopolanky nakoplo a po zbytek zápasu už neprohrávaly, i když do rozhodnutého zápasu to mělo hodně daleko.

V polovině třetí čtvrtiny totiž na vyrovnání domácí Pamely Effangové odpovědělo KP sérií 12:2 a bylo z toho dvanáct minut před koncem poprvé a naposledy dvouciferné vedení pro jeden z týmů. Hradec ale včas zareagoval a dvěma koši v řadě v úvodu poslední čtvrtiny snižovala Alena Hanušová na rozdíl dvou bodů. Podobný kousek se povedl Effangové tři a půl minuty před koncem, když na další nápor KP pomohla odpovědět svými koši a rozdíl tří bodů znamenal oddechový čas hostující trenérky. V důležité chvíli ale ukázalo Brno sílu, a i díky velmi štastné střele z dálky Karolíny Šotolové nastartovalo svůj poslední nápor, který rozhodl o konečné výhře. Hradec si přes pevnou obranu soupeřek nedokázal v koncovce vytvořit dobré střelecké pozice a Královopolanky si výhru pohlídaly.

Nejvíc se o ní zasloužila devatenáctibodová Petra Malíková, kterou dorovnala v domácím dresu Kateřina Zeithammerová. Za Brno přidala osmnáct bodů Šotolová a sedmnáct Kateřina Galíčková. Hradec měl zase desetibodové duo Charlotte Velichová – Effangová. Brno mělo více ztrát, ale soupeře výrazně přeskákalo a mělo víc bodů z trojek i šestek.