Cenná výhra a cesta z krize. USK přehrál Jekatěrinburg

Basketbalistky USK důrazně odpověděly na „krizi“ posledních týdnů. V Eurolize podlehly v posledních třech duelech a z druhého místa tabulky padly až na páté, v jedenáctém kole prestižní soutěže však zdolaly dosud neporažený Jekatěrinburg 82:73.

Ruský celek měl po deseti utkáních stoprocentní bilanci, v Praze na Královce však trochu nečekaně narazil. První poločas zápasu byl velmi vyrovnaný, v úvodní desetiminutovce se dařilo více hostujícím hráčkám, při přestřelce ve druhém období byly zase lepší Pražanky, které si do druhé půle přenesly tříbodové vedení. Ve druhém poločase byly české mistryně výrazně lepší, vstoupily do třetí čtvrtiny náporem a získaly si dvouciferné vedení. Patnáctibodovou ztrátu se ještě Jekatěrinburgu podařilo snížit na devět bodů rozdílu, pak však znovu zaúřadoval USK a v závěru si mohl kontrolovat cennou výhru.

Za tou táhla domácí hráčky skvělá Alyssa Thomas s 22 body, 11 doskoky a 9 asistencemi, patnáct bodů přidala Kateřina Elhotová, 12 body a 9 doskoky se blýskla při svém debutu nová americká posila Isabelle Harrison. Jekatěrinburgu nestačilo 21 bodů Brittney Griner.

USK odehrál zápas v osmi hráčkách, přesto ukázal velkou bojovnost na doskoku, kde soupeře přeskákal 46:31 (útočné doskoky 16:6) a lépe si přihrával, když na asistence USK kraloval 32:22.

Natália Hejková (trenérka USK Praha):„Už jsme se smiřovaly s tím, že budeme hrát o třetí místo, a teď jsme se vrátily do boje o druhé. Ale pořád máme s Bourges horší vzájemné zápasy, takže nám to i tak nemusí pomoct. Ale může. Hrozně pomohla Harrisonová na doskoku, celkově jsme hrály v obraně velmi obětavě. Byl to výkon, kterému těžko něco vyčítat. Samozřejmě nějaké chyby jsou vždy, ale předvedly jsme zas výkon, který jsme předváděly na podzim. Bylo těžké věřit tomu, že vyhrajeme. Zvláště když jsme přišly i o Ayayiovou. Ale vyrukovaly jsme na ně s Alenou Hanušovou na trojce a asi jsme je tím zaskočily. Hlavně zafungovala obrana Thomasové na McBrideovou, která dala jen šest bodů. Varianty, které jsme si připravily, byly velmi účinné.“

Kateřina Elhotová (hráčka USK Praha):„Asi nikdo nečekal, že vyhrajeme. O to je to cennější. Je to podruhé, co jsem zažila domácí výhru nad Jekatěrinburgem, takže si to dám do své vzpomínkové knihy. Druhé poločasy nebyly od nás ideální a většinou jsme ztrácely. Takže jsme překvapená z našeho výkonu, že jsme nejen udržely vedení, ale dokonce ho navýšily. Mám velkou radost z naší nové posily. Je úžasná a hrozně moc nám pomáhá. Její dlouhé ruce zachraňují spoustu míčů.“