Cenné výhry Levhartic a USK

Dvě výhry ze tří zápasů zapsaly české ženské týmy v rámci čtvrtečního programu evropských pohárů. Zvítězit se podařilo jak v EuroCupu na hřišti kyperského Limassolu chomutovským Levharticím, tak i v Eurolize na hřišti Benátek pražskému USK. Padly jen Žabiny Brno, které také v Eurolize podlehly ve Francii silnému Bourges.

Levhartice Chomutov jsou letos velmi silné v posledních čtvrtinách a obecně druhých poločasech. Znovu to dokázaly ve třetím kole EuroCupu, když zvítězily na palubovce kyperského týmu AEL Limassol 77:84 a zapsaly druhou výhru ze tří zápasů.

Přitom domácí tým ovládl první poločas a vedl až o devatenáct bodů, ale druhý poločas vyhrály Levhartice dvacetibodovým rozdílem a otočily skóre tak, že závěr už bez větších potíží kontrolovaly. Předtím se ale první poločas nevyvíjel pro svěřenkyně Pavla Staňka vůbec dobře, když se nedařilo na obou koncích palubovky a dvě minuty před pauzou už svítilo na tabuli ve staré limassolské hale skóre 43:24 pro domácí. Naštěstí Levhartice ještě do přestávky zabraly, do koše padla i divoká trojka Charlotte Velichové těsně před půlí, a to jakoby hostujíc celek nakoplo.

Ve druhé půli se najednou domácí tým trápil proti zlepšené obraně Levhartic na útočné polovině a náskok začal bod po bodu mizet. Chomutov uzavřel třetí čtvrtionu jedenácti body v řadě za poslední čtyři minuty a těsně před koncem třetí čtvrtiny už pivotka Johana Staňková srovnala skóre. Limassol šel ještě trojkou na startu poslední čtvrtiny naposledy do vedení, ale na druhé straně okamžitě kontrovala stejnou mincí Anna Rylichová. Domácí hráčky šly naposledy do vedení pět minut před koncem, ale pak už kraloval Chomutov. Sérii deseti bodů zakončila trojkou Eliška Brejchová a potopila naděje Kypřanek. Ty si ještě vlastní sérií 7:0 vybojovaly naději, kterou však pohřbila po oddechovém čase Kateřina Rokošová a závěr už si Levhartice pohlídaly.

Levhartice měly obrovskou převahu na doskoku 53:32, když pomohlo 21 útočných doskoků. Kateřina Rokošová pod koši dominovala 21 body a 19 doskoky (7 útočných), devatenáct bodů přidala Eliška Brejchová. Zkušená Kateřina Bartoňová měla devět asistencí.

Pro relativně poklidnou dvacetibodovou výhru 86:66 si na palubovku dosud neporažených Benátek dojely v rámci třetího kola Euroligy hráčky ZVVZ USK Praha. Svěřenkyně Natálie Hejkové nastoupily poprvé v sezóně se Španělkou Maité Cazorla i americkou pivotkou Brionnou Jones a zejména druhá jmenovaná se pod výhru výrazně podepsala, když zaznamenala 19 bodů a 11 doskoků. Přestřílela jí pouze další Španělka María Conde, která se dostala na 20 bodů.

USK šel od druhé minuty definitivně do vedení, v šesté minutě předvedl první sérii a první čtvrtinu uzavřel s vedením o devět bodů. Druhou čtvrtinu otevřela Jones trojkou a zadělal na dvouciferný náskok, Pražanky se obávaly chvíli krátce před půlí, když soupeřky trefily několik slepených trojek, i tak ale v poločase díky koši s faulem Conde vedly dvouciferným rozdílem. Po přestávce USK ještě více hru kontroloval a vedl až o devatenáct bodů, než další minisérie Benátek ještě zadělala na malé drama před poslední čtvrtinou, které ale utnula dřív než začalo svou jedinou trojkou v zápase před koncem třetí čtvrtiny Gabriela Andělová. V závěru se už Benátky nezmohly na nápor a USK mohl v poklidu kontrolovat cennou výhru. Pražanky přeskákaly soupeřky 43:28 a zaznamenaly 14 bodů z rychlých brejků. Pomohlo i sedm trefených trojek s úspěšností padesát procent, což je pro USK výrazně nad plán.

Jedinými poraženými večera tak byly brněnské Žabiny, které na hřišti francouzského Bourges podlehly po skvělém prvním poločase 70:91. Brňanky ale i tak bojují dál o postup do další fáze Euroligy po polovině základní skupiny.

Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši odehrály skvělých prvních šestadvacet minut, kdy podávaly výborný výkon na obou koncích palubovky, hodně času vedly a domácí Bourges si s houževnatým soupeřem vůbec nevěděly rady. Parkticky z ničeho nic se ale brněnská hra v závěru třetí čtvrtiny rozpadla, poslední čtyři minuty třetí čtvrtiny ovládl domácí tým 14:2 a zápas se zlomil ve prospěch favorita. V závěru už Žabiny neměly sílu na větší ohrožení náskoku soupeře a ten si pohlídal výhru a zároveň druhé místo v tabulce.

V relativně vyrovnaných statistikách srazilo Žabiny 20 ztrát, které soupeř přímo potrestal 19 body. Na body z vymezeného území vyhrálo Bourges 46:26. Výrazně se o to zasloužily dvě silové basketbalistky – Amy Okonkwo s 24 body a Kariata Diaby s 25 body. Čtyři dvouciferné střelkyně Žabin vedla s 15 body Američanka Elissa Cunane, její krajanka Steph Kostowicz zapsala 12 bodů a 11 doskoků