České finále Federálního poháru

Druhý hrací den máme za sebou na finálovém turnaji Federálního poháru v Hradci Králové. Známe tak kompletní složení nedělních duelů o sedmé, páté, třetí a první místo. O titul si to rozdají basketbalistky Hradce Králové a Žabin Brno.

Druhou porážku si připsaly basketbalistky pražské Slavie. Svěřenkyně Dušana Medveckého nestačily na Slávii Banskou Bystricu 50:64 a čeká je duel o konečné sedmé místo. V zápase ani jednou nevedly, přesto to nebyl ani zdaleka jednoznačný průběh. Ve druhé čtvrtině sice slovenský celek už vedl o třináct bodů a vypadalo to jasně, třetí čtvrtina byla ale ve znamení náporu Pražanek a jedenáct minut před koncem byl rozdíly pouhé čtyři body. Hned na začátku poslední čtvrtiny přišel ale další útok Banské Bystrice a ten už definitivně rozhodl o výhře slovenského celku. Pražanka Brandi Beasley byla nejlepší střelkyně zápasu s 16 body, za vítězky dala Lindsey Pulliam čtrnáct bodů.

Druhý duel dne byl vyloženě slovenskou záležitostí mezi Šamorínem a Ružomberokem. Po tři čtvrtiny měl navrch Ružomberok, který vedl až o šestnáct bodů ve třetí čtvrtině, pak ale přišel obrovský zvrat, poslední desetiminutovku ovládl Šamorín poměrem 23:4 a vybojoval celkovou výhru 61:51, který je poslal do boje o páté místo. Naopak Ružomberok si zahraje o sedmou příčku. Šamorín vedla s 19 body Timea Sujová, poražené táhla se 14 body Kamila Jarošová.

Ve třetím utkání programu se dozvěděli fanoušci první finalistky Federálního poháru, kterými se staly hráčky brněnských Žabin. Druhý tým tabulky Chance ŽBL utkání skvěle odstartoval a dostal se do dvouciferného vedení, přelom obou čtvrtin ale vyšel lépe Čajkám, které dokázaly srovnat skóre. Vyrovnané skóre svítilo na tabuli v hale na Eliščině nábřeží ještě chvíli před poločasem, než se Žabiny utrhly do dalšího náporu a vybudovaly si náskok, o který už nepřišly. Další dvoucifernou ztrátu ještě dokázaly Čajky na začátku poslední čtvrtiny snížit na šest bodů, závěr ale patřil Brňankám, které dovedly duel do vítězného konce 68:54. Střelkyní zápasu byla se 17 body a 12 doskoky Elissa Cunane ze Žabin, ještě loni hráčka Žabin Anna Jurčenková vedla soupeřky se 13 body.

Žabiny se ve finále Federálního poháru střetnou s Hradcem Králové, loňskými vítězkami a pořadatelkami letošního ročníku. Východočešky si v semifinále poradily s KP Brno v preview čtvrtfinálové série Chance ŽBL hladce 124:40. Brňanky do zápasu nastoupily ve výrazně oslabené sestavě kvůli zraněním a nemoci a prakticky „B“ tým na domácí Lvice vůbec nestačil. Hned v první čtvrtině dal Hradec 32 bodů, pak přidal dalších 37 a bylo rozhodnuto. Rozdíl ve skóre byl až čtyřiaosmdesát bodů, a o tolik bodů duel i skončil. Hradec vedla s 22 body Kateřina Zavázalová, do dvouciferných čísel se za KP dostaly desetibodové Natálie Vlčková a Veronika Eliášová.

Vyjádření KP Brno k sestavě pro semifinále: "Po přesvědčivém výkonu Královopolanek ve čtvrtfinálovém utkání Federalního poháru se slovenským Ružomberkem hraném z důvodu zranění a onemocnění několika hráček elitního družstva v kombinované sestavě A a B týmu - jsme nuceni v rámci rozrůstající se marodky a nutné regeneraci stěžejních opor postavit do semifinálového souboje s domacím Hradcem Králové pouze rezervní družstvo KP složené pod vedením trenéra Patrika Šustera převážně z ligového Béčka a doplněné o královopolské basketbalistky z nižších soutěží. Realizační tým mezi tím bude pracovat na tom, aby se k prestižnímu nedělnímu utkání o medaile mohl vrátit co nejsilnější výběr."

Program pokračuje v neděli duely od 10 hodin, půl jedné, tří hodin a turnaj vyvrcholí v půl šesté.