České týmy se na Federálním poháru neztratily

Velmi úspěšný první ročník má za sebou Federální pohár žen, který o víkendu v Piešťanech vyvrcholil finálových turnajem. Z původního Final8 se čtyřmi zástupci z Česka a čtyřmi ze Slovenska se kvůli covidovým starostem nakonec stalo Final6 s pouze dvěma celky z české RENOMIA ŽBL. Jak Slovanka, tak i Hradec Králové ale reprezentovali českou soutěž výborně.

Oba české celky byly součástí hned pátečních zápasů, když se v úvodním hracím dnu střetla Slovanka s Young Angels Košice a Hradec Králové vyzval BK ŠKP 08 Banská Bystrica. V útulné Diplomat aréně se po solidním úvodu příliš nedařilo Slovance, když ztratila druhou čtvrtinu poměrem 14:29 a následně hned i tu třetí poměrem 9:19. To dostalo rozdíl mimo dosah Slovanky a ani povedená poslední desetiminutovka ze strany Středočešek ke zvratu proti favoritovi nevedla. Slovance při porážce 71:88 nestačil ani velmi dobrý výkon Kateřiny Zeithammerové, která zvládla 17 bodů a 7 asistencí, či 11 bodů Elišky Hálové. Košické totiž vedla s 23 body a 10 doskoky Valerie Higgins, na 16 bodů a stejný počet doskoků se dostala Channon Fluker.

Proti papírově slabší Banské Bystrici byl výrazně úspěšnější Hradec, který si hladkou výhrou 82:44 zajistil postup do bojů o medaile. Východočešky nastoupily do duelu velmi koncentrovaně, hned v první čtvrtině si vybojovaly dvouciferný náskok a v jisté hře pokračovaly i dál. Český tým zdobila parádní obrana, která nedovolila soupeřkám ani v jedné čtvrtině více než dvanáct bodů a žádná hráčka poražených se nedostala přes sedm bodů. Zato Hradec měl hned tři dvouciferné střelkyně, když se za osmnáctibodovou Karolínou Šotolovou srovnaly čtrnáctibodové Lucie Bolardtová a Kristýna Čuperková.

Slovanku tak porážka odsunula v rámci víkendového programu do souboje o 5.-6. místo právě proti Banské Bystrici. Z duelu o předposlední místo na turnaji byla ale parádní vyhrocená bitva se šťastným koncem pro Slovanku poměrem 74:72. Přitom hned v divoké první čtvrtině vedly Slovenky o sedm bodů, aby pak bleskově osm bodů ztrácely. Náskok českého týmu ale do konce duelu osm bodů nepřelezl a Banská Bystrica postupně stahovala, až duel díky šestkám čtyři sekundy před koncem dotáhla do prodloužení. V něm měl slovenský celek dokonce v poslední minutě bod navrch, pak ale odpověděla Gabriela Mervínská a rozhodující šestku přidala Nikola Šafránková. Znovu zářila Kateřina Zeithammerová, která dala 22 bodů, jen o bod méně zaznamenala Andrea Ondroušková. Na patnáct bodů se dostala Eliška Hálová.

Marcela Krämer (trenérka Slovanky): „V dnešním utkání jsme nastoupily proti čtvrtému týmu slovenské ligy z Bánské Bystrice. Tým měl ve svých řadách dvě americké posily, na které v zápase hodně spoléhal. Do zápasu jsme vstoupily aktivně a vytvořily si mírný náskok, který se podařilo udržet do poločasu. Mrzet nás mohla střelba trestných hodů, kdy jsme promarnily osm pokusů. Bohužel se nám také nedařila střelba z perimetru. V druhém poločase soupeř postavil zónu a naše neúspěšná střelba pokračovala. Dovolily jsme soupeři dotáhnout se na rozdíl jednoho bodu. Čtvrtá čtvrtina byla vyrovnaná z obou stran. V prodloužení vyhrál šťastnější. Jsme rádi, že jsme se mohli tohoto turnaje zúčastnit a holkám umožnit poměřit síly se slovenskými kluby. Velké poděkování patří klubu Piesťanské Čajky za skvělou organizaci tohoto turnaje.“

V rámci sobotního programu se odehrála také obě semifinálová utkání, kdy Young Angels Košice přehrály Ružomberok 77:70 a zajistily si pozici ve finále. Ve druhém duelu se střetly domácí Piešťanské Čajky s Hradcem Králové. V očekávaném střetu se projevila větší rozehranost Hradce, který měl více energie a od začátku lehce nervózní domácí Čajky přehrával. Už v první čtvrtině šly Lvice do desetibodového náskoku. Ten sice ještě zvládly domácí hráčky zlikvidovat, ale úplně se do hry nedostaly a v poločase už ztrácely dvouciferným rozdílem. Když pak Čajkám nevyšly vstupy do třetí ani poslední čtvrtiny, bylo jasné, že obrat se konat nebude a Hradec si zahraje po výhře 80:61 o zlatý pohár.

Velkému nedělnímu finále předcházel souboj o bronz, kdy Ružomberok zkoušel překvapit Čajky, ale nakonec bronzové medaile zůstaly v Diplomat aréně po výhře Piešťan 65:58. Celý víkend vyvrcholil střetem mezi Hradcem Králové a Young Angels Košice. Třetí zápas ve třech dnech byl pro hráčky náročný, i tak ale bylo vidět velmi dobré herní tempo a slušná kvalita hry. Úvod byl jasně ve znamení Košic, které bleskurychle vedly až o jedenáct bodů. Také se svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové zmohly jen na třináct bodů v úvodní desetiminutovce. Ve druhé však přišlo ze strany Východočešek výrazné zlepšení a hra se začala vyrovnávat. Krátce před poločasem Hradec dokonce vedl a o půli ztrácel zanedbatelné tři body. Po přestávce ale nastoupil úplně jiný tým Hradce, který sebevědomě rozdrtil Košice 30:11 ve třetí čtvrtině a udal zápasu jasný směr. V závěru si tak mohl Hradec už užívat výhru a těšit se na medaile. K těm nejvíce pomohla osmnácti body Karolína Šotolová, na třináct se dostala Michaela Matušková. Hradec tak zastavil americké duo Košic, když nestačilo 29 bodů Channon Fluker ani 20 Valerie Higgins.