Češky přehrály i Turecko, o prvenství vyzvou Čínu

České basketbalistky jsou i po druhém hracím dni mezinárodního turnaje v Karlových Varech neporažené. Po včerejší výhře nad Rumunskem si dnes poradily s Tureckem 76:60 a zítra si to od 19 hodin rozdají s Čínou o první místo na turnaji.

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka nastoupily do druhého utkání ve dvou dnech už jen s devítičlennou rotací, kapitánka Kateřina Elhotová totiž šetřila poraněný kotník z duelu s Rumunskem. Češky tedy nastoupily v sestavě s Karolínou Elhotovou, Renatou Pudlákovou, Lenkou Bartákovou, Danou Kušlitovou a Renatou Březinovou.

Vstup do druhého duelu se českému týmu vydařil, pak se ale začaly prosazovat pivotky Turecka v čele se Senyurekovou a vybojovaly svému týmu ještě v první čtvrtině pětibodový náskok. To však bylo z turecké strany vše. Úvod druhého období totiž zastihl Češky v dobré střelecké pohodě a sedmi body v řadě si získaly vedení, které už do konce zápasu nepustily. Tvrdou obranou nutily soupeřky ke ztrátám a dovolily jim za druhou desetiminutovku nastřílet jen devět bodů. Těsně před přestávkou se dostaly poprvé do dvouciferného náskoku, když znovu těžily z týmové hry, čtyři hráčky stihly za první poločas minimálně šest bodů.

V dobré defenzivě pokračovaly Češky i v druhém poločase, hráčky Turecka se jen těžko dostávaly do dobrých střeleckých pozic a domácí hráčky dostaly svůj náskok nad patnáct bodů. V poslední čtvrtině pak český tým lehce polevil a dovolil Turecku zkorigovat až jedenadvacetibodový rozdíl, na jejich poklidné výhře to už nic nezměnilo.

Druhý nejlepší zápas v reprezentaci řadě odehrála Sarah Beránková, která trefila všechny čtyři své trojkové pokusy a vedla Češky se 14 body. Stejným počtem přispěla i Renata Pudláková, jedenáct bodů přidala pivotka Březinová. Turecko znovu vedla Senyureková, tentokrát nastřílela 18 bodů, do dvouciferných čísel se dostala ještě Biligicová.

„Kladly jsme větší důraz na vstup do utkání, aby to nevypadalo jako včera, kdy jsme Rumunky nechaly se rozehrát. Chybí nám podkošové hráčky, takže máme náš výkon založený na bojovnosti a agresivitě, což dnes rozhodlo. Znovu se ukázalo, jak je důležitá obrana, protože jsme z ní mohly vyrážet do protiútoků a dávaly jednoduché koše. Moc se mi líbí, jak hrajeme týmově, všechny hráčky mají dostatek střel a pak mají více energie v obraně,“ zhodnotila utkání Renata Pudláková.

„Jsem velmi spokojený, ale nejen s tím, že jsme zaknihovali druhé vítězství na turnaji, ale hlavně s předvedenou hrou v dnešním zápase. V první čtvrtině se dostaly do vedení 15:10, ale jinak jsme měli celý zápas navrch my. Ve druhé čtvrtině jsme hodně zlepšili obranu a měli i hodně zisků. I když na nás ve druhém poločase vytáhli zónu, věděli jsme si rady a zvyšovali jsme náskok. Točili jsme devět hráček. Klobouk dolů před nimi. Sešla se tu dobrá parta a holky už pochopily, co a jak chceme hrát. Myslím, že v dnešním zápase si to i celkem užívaly,“ okomentoval zápas trenér Štefan Svitek.

Turecko – Česká republika 60:76 (21:19, 30:41, 43:58)

Střelkyně: Senyurek 18, Bilgic 10, Yalcin 8, Onar a Gulcan po 6, Takmaz a Aydin po 4, Uzun a Basaran po 2 Nakkasoglu, Bakircioglu a Ural Topuz 0 - Beránková a Pudláková po 14, Březinová 11, Kušlitová 10, Karolína Elhotová 9, Bartáková 8, Pecková 6, Vojtíková 4, Bartoňová 0

Nezastavitelná ofenziva Číny

Basketbalistky Číny potvrdily včerejší výhru nad Tureckem zřejmě ještě lepším výkonem proti Rumunsku. Na začátku se sice pomalu rozjížděly, když je trápila Margineanová a Rumunsko většinu první čtvrtiny vedlo, pak se však projevila síla Číny hlavně pod košem. Číňanky nastřílely za druhou čtvrtinu 30 bodů, kralovaly na doskoku a v poločase vedly už o sedmnáct bodů.

Po přestávce se Rumunkám rozstřílela Ursuová z KP Brno, ale ani tak se nepodařilo dostat rozdíl ve skóre pod deset bodů. Číňanky měly v závěru více sil, odrazily nápor soupeřek a v posledních minutách už kontrolovaly výhru. Nejlepší střelkyní Rumunska byla stejně jako v úterním zápase Margineanová, tentokrát se zlepšila na 20 bodů. Číňanky vedla k výhře Li Yue-Ru s 15 body.

Rumunsko – Čína 72:91 (16:22, 35:52, 51:66)

Střelkyně: Marginean 20, Pavel 14, Ursu 13, Ferariu, Ardelean a Ghizila po 5, Kilin 4, Irimia, Fodor a Lenart po 2, Kelemen a Stan 0 - Li Yue-Ru 15, Huang Si-Jing a Han Xu po 12, Shao Ting 10, Liu Jia-Cen 7, Shuang Zhao 5, Jia-Bao Jin, Xue-Meng Wang a Heng-Yu Yang po 3, Li Meng 1

TH: 16/15 – 16/13

Trojky: 5 - 6

Doskoky: 25 - 41

Zisky: 8 - 6

Ztráty: 15 - 18

Asistence: 15 - 28

Fauly: 22 - 22