Češky zahájily Univerziádu dramatickou výhrou nad Maďarskem

Ženská basketbalová reprezentace zvítězila v úvodním zápase na Světové Univerziádě v italské Neapoli. Češky ve vyrovnané bitvě přehrály Maďarky 56:54 a úspěšně nakročily k postupu ze skupiny. Turnaj pro ně pokračuje ve čtvrtek od 13 hodin zápasem s Ukrajinou.

Svěřenkyně Dana Kurucze do zápasu skvěle vstoupily, když dovolily soupeřkám za prvních šest minut jen jeden koš a vedly 13:3. Češky pak pár minut kontrolovaly mírný náskok, než přišel nápor Maďarek a velká bodová šňůra, která přinesla v úvodu druhé čtvrtiny obrat na 21:22. Celek z Maďarska velmi těsné vedení udržel až do přestávky což předznamenalo vyrovnanou bitvu ve zbytku zápasu.

Třetí čtvrtina byla z obou stran střeleckým trápením, když se ani jeden z týmů nedostal nad deset vstřelených bodů a díky skóre 8:7 pro Maďarky to bylo i před poslední čtvrtinou velmi vyrovnané. Do poslední desetiminutovky vstoupily Lvice osmi body v řadě a dokázaly otočit skóre, Maďarky ale včas zareagovaly a čtyři minuty před koncem bylo srovnáno 49:49. Naposledy bylo srovnáno minutu a půl před koncem, když se prosadila jedna z hvězd Maďarek v tomto zápase Szucsová. Za Česko snížila v poslední minutě jednou šestkou Hošková a dvanáct sekund před koncem se po nájezdu prosadila Tereza Kracíková a otočila skóre. Maďarky se už neprosadily a konečný stav stanovila z čáry trestného hodu znovu Hošková.

Eliška Mircová (hráčka ČR):„Začátek zápasu byl jako z říše snů, dařilo se nám všechno v obraně i v útoku, ale když potom Maďarky přitvrdily, tak se ukázalo, že v Česku nemáme takhle tvrdou obranu. Ta nás zaskočila, ale postupně jsme se dokázaly přizpůsobit a byly jsme basketbalovější než Maďarky. Dobře jsme také střílely za tři body, což nás drželo nad vodou celý zápas. Koncovku jsme zvládli velmi zkušeně. Už se těším na zápas s Ukrajinou a doufám, že budeme slavit postup.

Daniel Kurucz (trenér ČR): „Byly jsme na soupeřky velmi dobře připravení, což se projevilo na začátku, kdy základní pětka šla do vedení 9:3 a následně 18:10. Maďarky poté zhruba od šesté minuty hodně přitvrdily a přidaly na agresivitě. My jsme museli prostřídat a tím došlo k tomu, že se Maďarsko dotáhlo. Druhá čtvrtina byla ve znamení agresivity soupeřek, které dokonce po úderu loktem zranily pivotku Břicháčovou, která má zřejmě zlomený nos. Bylo to opravdu na hraně a nějakou dobu trvalo, než jsme se s tím vyrovnali. To jsme ale dokázali a ze ztráty pěti bodů jsme se dostali až do pětibodového vedení. Samotný závěr byl o tom, že Maďarky daly jednu velmi šťastnou trojku, která poskakovala po obroučce a spadla do koše. My jsme potom zvládli výborně koncovku, když Kracíková dala velmi pěkný nájezd na levou ruku přes hráčku a potom vlastně jsme to díky velmi dobré obraně soupeřky k ničemu nepustili, měli jsme dva zisky a trestnými hody jsme to dohráli.“

Česká republika – Maďarsko 56:54 (18:14; 33:34; 40:42) 18:14 33:34 40:42

Hošková 12, Stoupalová 9, Mircová, Kracíková a Křivánková po 8, Krejzová 7, Břicháčová 4, Šoukalová, Rašková, Petrušková, Gaislerová a Opočenská 0 – Bach 19, Szucs 14, Kaposi 11