Čtyřicetibodový zářez Hanušové na úvod finále

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vykročily úspěšně do prvního finále ŽBL. Rozstřílely v něm svého dlouholetého rivala Žabiny Brno 108:51 a k titulu jim zbývají už jen dvě výhry. Hlavní hrdinkou prvního finále byla Alena Hanušová, která nastřílela 40 bodů, což je nejlepší střelecký výkon letošní sezony.

O vítězkách zápasu bylo podle očekávání rozhodnuto už v první čtvrtině. Žabiny bez zraněných opor Kateřiny Zohnové a Petry Záplatové zvládly za první čtvrtinu jen tři koše z pole a celkem osm bodů (šest z toho dala Nikola Dudášová) a po deseti minutách ztrácely pětadvacet bodů.

Náskok Pražanek postupně narůstal až na konečných 57 bodů. Zářila hlavně Hanušová, která neprožila příliš vydařenou sezonu, ale tento zápas ji vyšel skvěle. Trefila 16 z 20 pokusů z pole, přidala šest doskoků a celé to zvládla za pouhých sedmadvacet minut. Čtyřicetibodový výkon se v ŽBL objevil znovu po pěti letech. Do dvouciferných čísel se dostaly ještě její spoluhráčky Marija Režan a Isabelle Harrison. Nejlepší střelkyní Žabin byla s 10 body Natálie Stoupalová, devět bodů přidala Tereza Lančová.

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno):„Dneska ten ráz zápasu naznačila už první čtvrtina, ta naše role pak byla velmi složitá. jediná čtvrtka, která nám vyšla byla ta 2. Byli jsme zakřiklí a byla tam nějaká naivní rozhodnutí. Zahráli jsme dnes 1 nebo 2 levely pod naše možnosti a v sobotu se budeme chtít prezentovat jinak.“

Pavel Kubálek (asistent trenérky ZVVZ USK Praha):„Jsem rád že jsme do této série vstoupili vítězně a nelze vypíchnout výkon jednotlivce. Celý tým skvěle bránil. Soupeře jsme nechali skórovat až v 7. minutě, což je skvělé.“