Čtyřzápasová porce

Téměř kompletní porci čtyř zápasů třináctého kola nabídla fanouškům ženského basketbalu první lednová sobota v rámci Chance ŽBL. Dařilo se papírovým favoritům, tyto týmy ovládly všechna čtyři utkání, nebylo to však často vůbec nic jednoduchého.

Trutnov znovu zlobil

V polovině října se KP Brno na výhru v Trutnově lehce natrápilo a ani doma se cesta k vítězství nad papírovým outsiderem nerodila úplně hladce, přesto nakonec Brňanky zapsaly relativně pohodové vítězství 73:55. Trutnovské hráčky odehrály velmi dobrý zápas, zejména v první čtvrtině, kdy duel parádně odstartovaly a po trojce Anety Finkové vedly v sedmé minutě jedenáctibodovým rozdílem. Tento náskok však nevydržel téměř ani do konce čtvrtiny, protože domácí tým zabral a šestky Kateřiny Galíčkové snižovaly rozdíl na pouhé dva body. Nápor Královopolanek postupně sílil a Brňanky získávaly pevnou půdu pod nohama a s ní i náskok. Dvouciferné vedení, které měly domácí hráčky těsně před poločasem, se ale KP udržet nepodařilo. Hned na začátku druhé půle totiž přišel nápor Trutnova a rozdíl byl z ničeho nic tříbodový. Následujících osm a půl minuty ale ovládly Brňanky 25:4 a zlomily zápas ve svůj prospěch. Tak favoritkám ani nevadilo, že v poslední čtvrtině už bylo skóre vyrovnané.

Duel poznamenalo vysoké množství ztracených míčů, dohromady čtyřiapadesát z obou stran, KP ale předvedlo lepší doskakování a také málo vídané stoprocentní šestky 20/20. Střelecky zářila v domácím dresu Kateřina Galíčková, zapsala 19 bodů, na patnáct se dostala Dominica Hynková. Aneta Finková držela Trutnov 14 body, o bod méně zvládla Michaela Gaislerová.

Hradecké Lvice jednoduše

Druhý duel v novém dresu odehrála čerstvá posila Sokola Hradce Králové Alena Hanušová. Napodruhé se jí dařilo lépe, zaznamenala dvanáct bodů a dařilo se více i týmu, její Lvice přehrály Strakonice 82:43.

Východočešky přehrály své soupeřky hned v úvodu, když na rychlou trojku Luisy Vydrové zareagovaly domácí hráčky velkou sérií 23:3 a duel téměř zlomily už v tuto chvíli. Pod dvacetibodový rozdíl se pak náskok Hradce dostal už jen na chvíli na startu druhé čtvrtiny, pak se svěřenkyně reprezentační trenérky Romany Ptáčkové znovu chytily a posunuly poločasový rozdíl ke třiceti bodům. Lvice své soupeřky přehrály zejména pod oběma koši, převaha v doskakování 72:36 je opravdu výrazná. Ani tak nevadil větší počet ztrát Hradce a průměrná střelba za tři body.

Východočešky rozložily střelbu rovnoměrně, do dvouciferných čísel se dostaly čtyři hráčky v čele s dvacetibodovou Pamelou Effangovou, Hanušová dodala dvanáct bodů a na deseti se shodly Havrylchyk a Vojtíková. Vydrová byla jedinou dvoucifernou střelkyní Strakonic s jedenácti body.

Levhartice zabojovaly

Nelehkou výhru z palubovky soupeře si přiváží domů Levhartice Chomutov, když zvítězily na palubovce Slovanky 86:74. Přitom Slovanka skvěle zvládla přelom prvních dvou čtvrtin a krátce si vybojovala dokonce dvouciferný náskok. Levhartice postupně dokázaly zabrat, začaly hrát svou hru založenou na rychlých protiútocích a atakování vymezeného území. Ve druhé čtvrtině hostující hráčky nasázely do koše soupeřek celkem 31 bodů a z dvouciferné ztráty byly po dvaceti minutách blízko vlastnímu dvoucifernému vedení. To sice nedokázaly držet bez potíží a před koncem třetí desetiminutovky byla Slovanka blízko dalšímu srovnání. Poslední čtvrtina ale byla znovu komplet v režii Chomutova, který přidal dalších pětadvacet bodů a pohlídal si vítězství.

Levharticím pomohlo pouze jedenáct ztracených míčů a také všech čtrnáct proměněných trestných hodů. Chomutovští spoléhali na Američanku Wynn-Pollard, která zapsala 24 bodů a 12 doskoků, Michaela Krejzová jako kapitánka přidala patnáct bodů, stejně jako Valentýna Kadlecová. Také patnáctibodová byla nejlepší střelkyně Slovanky Andrea Ondroušková, o bod méně přidala Gabriela Mervínská.

Strach Žabin v závěru

Desátou výhru v sezóně si připsal druhý tým tabulky, Žabiny Brno, když doma přehrál pražskou Slavii 66:56. Cesta k výhře nad červenobílým týmem ale nebyla pro favorita nijak jednoduchá. Slavia sice vedla jen v úvodních minutách, ale Žabinám se nedařilo soupeřky jednoduše setřást. Krátce před přestávkou vedly Žabiny o čtrnáct bodů, ale špatný přelom obou poločasů znamenal patnáct minut před koncem snížení na šestibodový rozdíl. Pak se tato situace prakticky přes kopírák opakovala, když o pár minut později, ještě před koncem třetí čtvrtiny, bylo vedení Brna devatenáctibodové. Pak ale zavelela Slavia k velkému náporu a Veronika Aulichová snižovala dvě minuty před koncem šestkou na rozdíl pouhých pěti bodů. To byly ale poslední body Slavie v zápase a Žabiny tak vedení uhájily.

Při další absenci Petry Záplatové byly pro Brno klíčové body Brii Holmes, ta jich dala hned 24. Do dvouciferných čísel se dostala už jen dvanáctibodová Emma Čechová. Dvanáct doskočených míčů zapsala Američanka Elissa Cunane. Slavii vedla také Američanka Clarke-Nicholas se 13 body, Kateřina Suchanová tentokrát zůstala na osmi bodech se střelbou 15/3 z pole.