Defenziva Hradce a útok Trutnova

Třemi zápasy pokračovalo v sobotu vpodvečer dění v Chance ŽBL. Všechny tři sobotní duely patřily do programu sedmého kola základní části a dvakrát ze tří duelů se zadařilo domácím týmům.

Dramatická bitva dvou celků s nepříliš dobrou aktuální formou proběhla v hale na Eliščině nábřeží v Hradci Králové, kde se domácí Lvice utkaly s pražskou Slavií. Sérii dvou proher ukončil domácí Hradec a výhrou 51:47 odsunul Pražanky dokonce ke čtvrté porážce za sebou.

Duel nabídl fanouškům velmi pěkné drama s nepříliš vysokou úspěšností střelby z pole od obou týmů, způsobenou jak netrefováním dobrých pozic, tak také tvrdou obranou. Hradec trefil jen čtvrtinu svých střeleckých pokusů z pole, Slavia na tom byla o něco lépe, ale zase střílela méně šestek, navíc měla více ztracených míčů.

Slávistky měly velmi dobrý start a v první čtvrtině vedly až o osm bodů, náskok se jim ale dlouho nepodařilo udržet a druhá čtvrtina, která byla jasně v režii domácího týmu, otočila skóre přesně naopak na osmibodový náskok Lvic. Ty nakonec od druhé čtvrtiny neprohrávaly, rozhodně to však nebyl jasný duel. Slavia totiž měla velmi silný závěr, kdy se v posledních třech minutách dotáhla až na rozdíl dvou bodů půl minuty před koncem. A to si ještě drbe hlavu hostující kapitánka Petra Čípková, která v tomto úseku minula dva trestné hody.

V koncovce Hradec spasily útočné doskoky. Nepřesvědčivou trojku Martiny Pokorné šestnáct sekund před sirénou doskočila Alžběta Levínská, a i když pak Kateřina Zeithammerová minula oba trestné hody, Pokorná míč doskočila a Michaela Matušková dvěma šestkami výhru Hradce pojistila.

Právě Zeithammerová byla ve střelecky utrápeném zápase nejlepší střelkyní se 16 body, na jedenáct se dostala hostující Američanka Brandi Beasley.

Konečně výhru si po sérii těsných i jasnějších proher připisují basketbalistky brněnských Žabin, které přehrály v rámci sedmého kola Strakonice 92:60 a slaví po třech porážkách. Strakonice pokračují v čekání na úspěch.

Žabiny naskočily do třetího zápasu během čtyř dní a necelých 24 hodin po duelu s USK bez zkušené Petry Záplatové, přesto do duelu vlétly v tempu s jasným cílem co nejdříve rozhodnout a nedělat si potíže. Domácímu celku se start podařil a na úvodní koš Strakonic odpověděly dvanácti body v řadě. Celkově nasázely za první čtvrtinu jedenatřicet bodů a vybudovaly si pohodlný náskok kolem dvaceti bodů. Střelecky se dařilo zejména Michaele Vondráčkové, která naskočila do zápasu se střeleckou chutí a za poločas zvládla 15 bodů.

Když pak Brňanky nastoupily s velkým nasazením v obraně do třetí čtvrtiny, udržely v ní soupeřky na sedmi vstřelených bodech, daly jasný ráz zbytku zápasu, který se tak mohl dohrávat a žádná z domácích basketbalistek nemusela odehrát přes 25 minut.

Žabiny sice spáchaly 25 ztrát, ale soupeřky jasně přeskákaly i přestřílely. Vondráčková byla při chuti i v druhé půli a dala celkem 27 bodů, Američanka Elissa Cunane přidala 14 bodů a 15 doskočených míčů.

Dramatická bitva dvou trápících se týmů se odehrála i v pražské sportovní hale na Třebešíně, kde si svou trenérskou premiéru zpět na lavičce Trutnova odbyl proti Slovance Michal Martišek a hned slavil výhru, když jeho KARA udržela po výsledku 91:84 domácí Slovanku bez výhry v tomto ligovém ročníku.

V nejofenzivnější bitvě dne si Trutnov pomohl zejména třinácti trefenými trojkami, soupeřky zase lépe střílely za dva body. Východočeškám patřila první čtvrtina, ve které držely několikrát vedení, ale pak se Slovanka absolutně rozstřílela ve druhém hracím období a dvaatřiceti body dokázala po dvaceti minutách srovnat skóre. Vyrovnanou přestřelku nerozhodla ani třetí čtvrtina, vše se tak lámalo až v té poslední části, kdy dala Slovanka za prvních osm minut pouze jeden koš z pole a Trutnov zápas jistější střelbou urval ve svůj prospěch.

Nejvíce se na tom podílela Michaela Gaislerová, která s výtečnou úspěšností nasázela 27 bodů, pomáhala jí Raina Tomašicka s patnáctibodovým zápisem. Slovanka nedokázala více podpořit skvěle střílející Američanku Destiny Campbell, která si ke 32 bodům připsala také deset doskočených míčů.