Derby na Labi, Slavia pod horami

Sedmnácté kolo Chance Ženské basketbalové ligy je tak trochu vložené. Za reprezentační pauzu a duely kvalifikace o EuroBasket 2023 a před Final 4 Českého poháru. Většině týmů vrcholí boje o postavení po základní části, jen na čele je už definitivně rozhodnuto. Tabulce bude vládnout ZVVZ USK Praha.

Bitva o domácí palubovku

Čtvrtá pozice po základní části bude skoro jistě patřit buď Levharticím Chomutov, anebo BLK Slavia Praha. Vzájemný souboj obou celků rozhodne. Vítěz získává před posledním kolem eso. A protože poražený má velkou šanci skončit pátý, může se zároveň jednat i o generálku před čtvrtfinále…

Slávistky během pauzy přivedly Terezu Zítkovou, jež se v KP Brno takřka neprosazovala. Za 13 odehraných zápasů zvládala průměry 1,9 bodu a 1,4 doskoku.

Utkání Levhartice Chomutov - BLK Slavia Praha se hraje v pátek 17. února od 19 hodin v Chomutově v Městské sportovní hale.

První s posledním

Duely mezi ZVVZ USK Praha a BK Strakonice se v posledních letech nesou v duchu jediné otázky: o stovku? Šance je fifty-fifty, soudíme-li z posledních šesti vzájemných duelů. Proto je radno soustředit se na individuální výkony některých juniorek v jihočeském celku.

Jak si povede osmnáctiletá Luisa Vydrová, s 14,9 body a šesti doskoky jasná lídryně týmu? Anebo stejně mladá Timotea Najbrtová, jež dostala šanci až po Novém roce, ale po dvou utkáních má slibné průměry sedm bodů, 5,5 doskoku a čtyři zisky?

Utkání ZVVZ USK Praha - BK Strakonice se hraje v pátek 17. února od 18 hodin v Praze v hale Královka.

Derby s novým Trutnovem?

Do sezony Chance ZBL vstupovala Kara Trutnov s plánem vyhnout se boji o záchranu. Zatím se jí to přes změny na trenérskému postu i v kádru nedaří. Přijde po reprezentační pauze do derby se Sokolem Hradec Králové nový tým?

Povinnosti v evropské kvalifikaci si z Trutnovaček plnila jen lotyšská mladice Raina Tomašicka, při výhře 71:65 nad Švédskem však zůstala na lavičce. To Hradec byl reprezentací ovlivněn více, postrádal trenérku Romanu Ptáčkovou, která v českém týmu využila hned tři své svěřenkyně. Kateřina Zeithammerová naskočila proti Irsku na necelých 14 minut a zapsala po dvou bodech a asistencích, s Nizozemkami odehrála 15 a půl minuty a blýskla se trojkou z velké vzdálenosti. Pamela-Therese Effangová při svém oficiálním debutu v zápase s Irskem stihla pět minut a tři body. Klára Vojtíková proti Nizozemsku za osm minut zvládla dva body a dva doskoky. Tetiana Havrylčyk byla na soupisce Ukrajiny, proti Finsku při výhře 74:59 strávila na palubovce čtyři minuty, zapsala nula bodů a dva doskoky, při vítězství 71:65 nad Litvou zůstala jen na lavičce.

Utkání Sokol Hradec Králové - Kara Trutnov se hraje v sobotu 18. února od 19:10 v Hradci Králové v hale na Eliščině nábřeží.

Žabiny na pozitivní vlně

Žabiny Brno míří pro druhou pozici po základní části. V cestě za šestou ligovou výhrou v řadě nyní mají SBŠ Ostrava, soupeře, kterého v této sezoně zdolaly už dvakrát. V lize zkraje sezony 87:77, v kvalifikaci na Federální pohár to v lednu skončilo 88:47.

Trio českých reprezentantek ze Žabin může být spokojené. Natálie Stoupalová velela proti Irsku 16 body a sedmi doskoky za 16 minut na palubovce, s Nizozemskem stihla během 23 minut šest bodů a pět doskoků. Eliška Hamzová proti Irkám odehrála 22 minut, než se vyfaulovala, dva body doplnila sedmi doskoky a třemi asistencemi. S Nizozemkami strávila na hřišti 21 minut, ve statistikách má šest bodů, šest doskoků a tři asistence. V obou duelech se představila i osmnáctiletá pivotka Emma Čechová, proti Irsku za čtyři minuty zvládla dva doskoky, s Nizozemskem za čtyři a půl minuty skórovala dva body.

Nikolina Kneževič vstřebává dvě prohry Bosny a Hercegoviny, se Severní Makedonií za 29 minut neodvrátila porážku 66:68, zapsala pět bodů a tři doskoky, ale taky šest ztrát. Němkám za 35 minut nastřílela 17 bodů, její tým však padl 61:92.

Utkání SBŠ Ostrava - Žabiny Brno se hraje v neděli 19. února od 17 hodin v Ostravě v hale Tatran.

Tři reprezentantky na Třebešíně

V pražské hale Na Třebešíně se představí tři reprezentantky. Dragana Domuzin ze Slovanky má za sebou porážky Bosny se Severní Makedonií a Německem. V prvním případě odehrála 17 minut a zapsala dva body, tři doskoky a tři asistence, ve druhém odehrála 30 minut a do statistik zaznamenala 11 bodů, pět doskoků a dvě asistence.

KP Brno se může pochlubit Anežkou Kopeckou, která nastoupila za Česko proti Nizozemsku a za pět minut zvládla dva body. Karolína Šotolová zůstala mezi náhradnicemi. Finská pivotka Sofia Pelander má za sebou 14 minut, nula bodů a dva doskoky při porážce 59:74 s Ukrajinou a 11 minut, nula bodů a nula doskoků v debaklu od Francie 46:82.

Utkání Slovanka - KP Brno se hraje v sobotu 18. února od 17 hodin v Praze v hale Na Třebešíně.