Derby patří Žabinám, drama v Trutnově

Prvními zápasy se ve středu rozehrála nadstavba RENOMIA ŽBL. Hrálo se jak ve skupině A o 2. – 5. místo, tak i v „béčku“ o 6. – 10. pozici. Čtveřice zápasů přinesla hned třikrát štěstí domácím týmům, venku se dařilo jen Žabinám.

Brněnské derby potřetí v řadě pro Žabiny

Třetí derby o Brno v několika týdnech vyznělo i potřetí pro Žabiny, které na palubovce KP vyhrály 72:60. Hrálo se potřetí v jiné hale, když se předchozí ligový zápas na KP hrál ve staré hale Vodova a pohárový duel se odehrál v Kutné Hoře. Průběh byl ale jednoznačný, když Královpolanky vedly jen krátce v první čtvrtině a od druhého období měly jasně navrch hostující hráčky. Sice přišly o Litevku Matuzonyté pod košem, i tak ale dokázaly navýšit svůj náskok až na šestnáct bodů. Nápor Žabin pokračoval i po přestávce a hostující hráčky měly nejvyšší vedení až třiadvacetibodové. Jako v pravém derby ještě KP duel v závěru náporem zdramatizovalo, na úplný obrat ale nemělo a Žabiny tak drží naději na zisk druhého místa po základní části.

Vítězky dotáhla k cennému výsledku Petra Záplatová s 18 body, na deseti se shodlo duo Kateřin Zohnová a Galíčková. Domácím nestačilo čtrnáct bodů Gabriely Andělové.

Hradec jako v poháru

I druhý zápas nadstavbové skupiny A byl reprízou semifinále Českého poháru a stejně jako v Brně mělo stejného vítěze, když Hradec doma zdolal Slavii 86:61. Přitom Pražanky proti favoritkám odehrály velmi dobrý poločas, ve kterém několikrát vedly a držely se na dostřel. Třetí čtvrtina jim ale hrubě nevyšla, inkasovaly v ní 27 bodů a zápas jim utekl. V závěru už pak Lvice kontrolovaly důležitou výhru, která jim přiblížila druhé místo pro play off.

Vítězky měly čtyři dvouciferné střelkyně v čele s dvojicí třináctibodových Andreou Klaudovou a Karolínou Šotolovou. Slavia měla pouze pět hráček, které dokázaly skórovat, kterým jasně vládla Kamila Hošková s 23 body a Eliška Mircová s 22.

Trutnov v závěru zabral

Nejvyrovnanější duel prvního kola nadstavby se odehrál v Trutnově, kde získal domácí celek cennou výhru nad Slovankou 78:71 až díky silnému závěru. Domácí favoritky sice vlétly do zápasu ve velkém stylu a v úvodu druhé čtvrtiny vedly až o čtrnáct bodů, náskok ale nedokázaly udržet, a ještě před poločasem prohrávaly. Trutnov neudržel ani devítibodový náskok ze třetí čtvrtiny, a ještě v polovině poslední čtvrtiny znovu těsně ztrácel, závěr však vyšel svěřenkyním trenéra Martiška na výbornou a byla z toho velmi důležitá výhra v boji o play off.

Tu pomohla domácím vystřílet základní pětka v čele s 22 body Anny Rylichové, na osmnáct bodů a málo vídaných 21 doskoků se dostala Bailee Cotton. Slovance nestačilo 19 bodů a 10 doskoků Sherise Williams, sedmnáct bodů zvládla Eliška Hálová.

Ostrava otočila nepříznivý vývoj

Basketbalistky Ostravy dokázaly v prvním kole nadstavby přehrát Strakonice jasně 82:65. úvod zápasu tomu přitom neodpovídal, když na první nástup Ostravy odpověděly soupeřky výborně a dostaly se na přelomu první a druhé čtvrtiny až do sedmibodového náskoku. Ve třetí čtvrtině však SBŠ zvládla 26 bodů a svým soupeřkám uteklo do dvouciferného náskoku, o který už nepřišla. Naopak rozdíl přerostl v poslední čtvrtině dvacetibodovou hranici.

Ostravu táhla skvělá základní pětka v čele s 20 body Nevenou Markovič, o bod méně dodala Sara Dickey. Strakonice vedla do boje kapitánka Karolína Fadrhonsová s 18 body.