Devět Lvic vzdorovalo v souboji o prvenství marně

České basketbalistky uzavřely letní část přípravy na kvalifikaci o evropský šampionát druhým místem na mezinárodním turnaji v Karlových Varech. V rozhodujícím utkání o celkové vítězství podlehly favorizovanému celku Číny 67:72. Třetí příčku obsadil tým Turecka, čtvrté skončily Rumunky.

Svěřenkyně trenéra Svitka šly do čtvrtého utkání v pěti dnech znovu v devíti hráčkách bez zraněné kapitánky Kateřina Elhotové. Kouč Svitek do základní pětky poslal Lenku Bartákovou, Renatu Březinovou, Danu Kušlitová, Renatu Pudláková a Karolínu Elhotovou.

Český tým věděl, že ho čeká velká bitva hlavně pod košem, Čína totiž disponuje pivotkami, se kterými se Češky mohou v oslabené sestavě jen těžko popasovat. Od začátku proto domácí hráčky využívaly zónovou obranu a zdvojování, aby nedovolovaly soupeřkám hrát přes své nejvyšší pivotky. To se také v první čtvrtině dařilo, když pod košem výborně bojovala Renata Březinová, v útoku se zase šikovně prosazovala Dana Kušlitová.

Od druhé čtvrtiny ale Číňanky přitvrdily v obraně, tlačily míč ještě víc pod koš a získaly si mírný náskok. Češky bojovaly, ale prakticky na všech postech ztrácely na soupeřky několik centimetrů a ty jim scházely hlavně na doskoku. Osmibodová poločasová ztráta ale Češky nezaskočila a obrovským nasazením se udržovaly na hratelném rozdílu.

V úvodu poslední čtvrtiny to bylo o devět bodů a s českým týmem to znovu to vypadalo zle. Domácí hráčky hnané hlasitým publikem ale zápas nezabalily a z posledních sil se znovu vrátily do utkání. Nejblíže se podařilo v závěrečných minutách dostat na rozdíl tří bodů, ale Kušlitová ani Březinová se v klíčových chvílích netrefily a pak už Češky musely faulovat. Číňanky závěr i přes minuté trestné hody ustály a slaví vítězství na turnaji.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 16 body hráčka domácích Karlových Varů Dana Kušlitová, na čtrnáct bodů se dostala Tereza Pecková. Vítězky se střelecky opíraly hlavně o pivotky, nejlepší tři střelkyně operují primárně v podkošovém prostoru.

„Vítězství nebylo daleko. Holky bojovaly, na hřišti nechaly snad úplně všechny zbývající síly, ale nebylo to jen o bojovnosti, předvedli jsme i velmi dobrý basketbal. Čína je tým, který bude na rozdíl od nás na světovém šampionátu a má velkou kvalitu, takže se jejich opory dokázaly prosadit i přes naši obranu. Chtěl bych všechny hráčky moc pochválit za celý turnaj,“ okomentoval zápas trenér českého týmu Štefan Svitek.

„Věřila jsem, že dnes můžeme vyhrát. Diváci nás hnali dopředu a doufala jsem, že nám to pomůžou zlomit. V klíčových chvílích se projevila větší zkušenost Číňanek a možná jsme měly i trochu smůly v těch závěrečných střelách,“ dodala nejlepší střelkyně domácích Dana Kušlitová.

Čína – Česká republika 72:67 (18:18, 40:32, 53:48)

Střelkyně: Li Yue-Ru 14, Han Xu 11, Meng-Ran Sun 9, Ting Shao 8, Yuan Li, Xue-Meng Wang, Meng Li a Jia-Cen Liu po 6, Si-Jing Huang a Shuang Zhao po 3, Li-Li Wang a Zen-Qi Pan 0 – Kušlitová 16, Pecková 14, Pudláková 10, Bartáková 9, Beránková a Karolína Elhotová po 6, Březinová, Bartoňová a Vojtíková po 2

Třetí příčku vybojovalo Turecko

Duel o bronz si pro sebe získaly hráčky Turecka a zachránily se tak od poslední příčky. Ta zbyla po porážce 71:76 na Rumunsko, které odehrálo na turnaji tři vyrovnané duely, ale nezvítězilo ani jednou. Předposlední zápas turnaje byl zajímavý pro diváky, nabídl několik zvratů, a nakonec i vyrovnané poslední minuty. Rumunky do toho vlétly s plnou vervou a vstřelily prvních devět bodů utkání, od té doby to však byla bitva o každý koš.

Celku Turecka se totiž podařilo v úvodu druhé čtvrtiny vyrovnat a zlepšením na obou koncích palubovky si vybojovaly Turkyně šestibodový poločasový náskok. Pak však vstřelily za třetí čtvrtinu jen jedenáct bodů a Rumunsko se znovu ujalo mírného náskoku. V tu chvíli sáhl turecký kouč Memnun po zónové obraně, kterou využívaly jeho hráčky prakticky celou poslední čtvrtinu. Tento tak se zřejmě ukázal jako klíčový, protože Rumunky se několik minut trápily v útoku a vedení Turecka narostlo na osm bodů. Svěřenkyně kouče Petričeviče se ještě pokoušely o obrat, ale na ten už neměly dostatek sil.

Rumunsko mělo ve svém středu dvě nejlepší střelkyně zápasu, pivotka Pavelová nastřílela 22 bodů a jen o bod méně přidala kapitánka Margineanová. K nim se však přidala jen patnáctibodová Ursuová. V dresu Turecka daly čtyři hráčky alespoň dvanáct bodů, nejlepší byla s 16 body pivotka Senyureková.

Turecko – Rumunsko 76:71 (19:21, 43:37, 54:54)

Střelkyně: Senyurek 16, Basaran 15, Nakkasoglu 14, Bilgic 12, Onar 9, Gulcan a Koksal po 5, Yalcin, Uzun, Barkicioglu a Ural Topuz 0 – Pavel 22, Marginean 21, Ursu 15, Ghizila 5, Irimia, Kilin, Lenart a Dumitrache po 2, Fodor, Kelemen, Stan a Ferariu 0

Fauly: 23 – 22

Mezinárodní turnaj v Karlových Varech také pomohl dobré věci. V průběhu celého turnaje se vybíralo na podporu malé Elizabeth, která trpí nemocí motýlích křídel. Usměvavou Elizabeth podpořily reprezentační výběry ČR, Rumunska a Číny a výrazně pomohli celkovou částku dostat na 33 tisíc korun. Velké poděkování zaslouží za svůj příspěvek také rozhodčí a diváci. Pokud byste chtěli přispět i vy, máte možnost prostřednictvím transparentního účtu 226176367/0600.