Dobrý vstup Ostravy do EWBL

Do Evropské ligy EWBL o uplynulém víkendu vstoupil po Levharticích Chomutov i druhý český zástupce, a to SBŠ Ostrava. Ta cestovala do lotyšské Rigy na sérii dvou utkání během dvou dní, z nichž vyválčila jednu výhru.

Hned na úvod svého letošního působení v EWBL se tým trenérky Ivety Raškové střetl s domácím TTT Riga. Celek, který ještě v loňské sezóně působil v Eurolize patří ke spolufavoritům EWBL a hráčkám SBŠ to dal najevo hned v úvodní čtvrtině. Ostravanky jako by se sžívaly s pohárovou soutěží, střelecky se výrazně trápily a po šesti minutách ztrácely 19:3. V tu chvíli to vypadalo na debakl, ve zbytku zápasu ale předvedla výrazně zlepšený výkon, kterým domácím favoritkám ještě řádně zatočila. V polovině druhé čtvrtiny už byl rozdíl mezi oběma celky pouze šestibodový, pak se ještě Riga na chvíli vzchopila a dostala rozdíl nad deset bodů. Největší ostravský nápor ale přišel na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy Ostrava sérií deseti bodů v řadě dokonce krátce vedla. Lotyšský celek si vzal vedení hned zpět, klidnou cestu ke konečné výhře ale rozhodně neměl. Ostrava na soupeřky bušila, několikrát bylo blízko srovnání či otočení skóre, ale v důležitou chvíli přišla ztráta či minutá střela a Riga dovedla zápas k výhře 66:59.

Vítězky se opíraly zejména o 21 bodů Kate Vilka, Ostrava spoléhala na americké duo Wilkinson – Mullings, které dohromady zaznamenalo 36 bodů a 15 doskoků. SBŠ chyběla zejména pomoc zpoza oblouku, pouze dva úspěchy oproti třinácti trojkám Rigy udělaly konečný rozdíl i přes 26 ztrát domácích.

Iveta Rašková (trenérka SBŠ Ostrava): „Z výsledku dnešního utkání jsme zklamáni. Především  náš vstup do utkání byl velmi nekoncentrovaný, kdy v 5.minutě jsme prohrávali 3 :19. Poté jsme zastavili nápor domácího týmu a postupně jsme jeho náskok snižovali. Přestože jsme se dostali v 31.minutě do jednobodového vedení, domácí tým nás dnes jednoznačně přehrál v úspěšnosti z tříbodového oblouku. TTT Riga střílela s úspěšností 40 % (13/32) oproti našim 11 % (2/17)  Věřím, že to pro nás dnes bylo velké varování, že tudy cesta nevede. Výrazně jsme si zkomplikovali cíle hned na začátku a budeme muset hodně zapracovat na našich nedostatcích. Na druhou stranu je třeba uznat naši snahu, dostat se zpět do zápasu a nic nevzdat. Někdy to ale nemusí stačit....“

Výrazně veselejší byl pro Ostravu druhý hrací den ve sportovní hale Daugava, kdy se utkaly s litevským celkem Siauliai. Český tým znovu nijak extrémně nezářil v úvodu utkání, kdy se Litevky dvakrát ujaly čtyřbodového náskoku, od poloviny první čtvrtiny ale Ostrava duel prakticky kontrolovala. Naposledy šel Siauliai do vedení pět minut před přestávkou, na to ale SBŠ zareagovala sérií 12:2 a do přestávky už šla s devítibodovým náskokem. Od té doby už utkání kontrolovala a dovedla ho k výhře 85:64.

Oproti pátečnímu utkání fungovaly Ostravě trojky, kterých dala deset stejně jako soupeřky, výrazně lepší byla Ostrava v doskakování a ztratila i méně míčů. Klíčový byl pro výhru výkon Megan Mullings, která ke 27 bodům přidala i málo vídaných devatenáct doskoků. Její kolegyně Wilkinson dodala 10 bodů a 11 doskoků, Eliška Kubíčková se blýskla 18 body a o bod tak přestřílela nejlepší hráčku soupeřek Danguole Pupkeviciute. Výkon Mullings, který zahrnoval také čtyři asistence, dva zisky a dva bloky bez jediné ztráty znamenal rekord soutěže v efektivitě na čísle 44. Překonala tak jen čtrnáct dní starý výkon Američanky ve službách Chomutova Najai Wynn-Pollard při výhře nad Neptunas Klaipeda.

Neúplné tabulce dosavadního průběhu EWBL kraluje bez porážky polská Polonia Warszawa před Chomutovem. Ostrava je čtvrtá za Klaipedou a před oběma soupeři z posledního víkendu.

Iveta Rašková (trenérka SBŠ Ostrava): „Dnes můžeme být s našim výkonem spokojeni. Předvedli jsme   dobrý výkon na obou polovinách hřiště. Vyzvedla bych získaných 22 útočných doskoků a zlepšený výkon oproti včerejšímu zápasu ve střelbě z perimetru (10/27).“