Domácí vstoupili do play-off pravou nohou

Nejzajímavější část sezony v ŽBL právě začala. Dvěma souboji dnes bylo odstartováno play-off. V obou úvodních střetnutí se z vysokých vítězství radovaly domácí celky. Jednou se to čekalo, jednou byl více než dvacetibodový rozdíl trochu překvapením.

Sokol ZVUS Hradec Králové - BK Lokomotiva Trutnov 100:56 (29:15 50:28 74:42)

Hradecké Lvice jsou ve východočeském čtvrtfinále jednoznačným favoritem. Pro Trutnov je už samotná účast v play-off sladkou odměnou za povedenou sezonu nad očekávání. Dnes se ale na palubovce plně projevilo rozložení sil. Hradec jasně dominoval. Už jenom úspěšnost střelby, kterou domácí udržely těsně nad 50 %, určila směřování zápasu.

Trutnov výrazně ztrácel na doskoku. Po útočném doskoku nezaznamenaly hráčky Lokomotivy ani jeden bod. Svou sílu navíc prokázala i domácí lavička. Nejlepší střelkyní Lvic byla Andrea Ovsíková, která ještě vloni oblékala dres dnešního soupeře.

Romana Ptáčková, Sokol ZVUS Hradec Králové: "Na holkách byla vidět velká chuť si zahrát. Pro mě bylo těžké všech 12 kvalitních hráček prostřídat. Ony vědí, že každá dostane nějaký časový úsek a musí ho umět využít a být v tu chvíli co nejproduktivnější. Obrana byla velmi slušná. Až teď ke konci byly nějaké zbytečné fauly, které dávaly soupeři šanci, ale ten to měl s námi dnes těžké."

Petr Kapitulčin, BK Lokomotiva Trutnov: "Doufali jsme v malý zázrak, ale věděli jsme, jaká asi bude realita. Soupeř měl dost času se na nás připravit. Měli možná v průběhu sezony problémy se zraněními, ale teď jsou zdraví. U nás je to přesně naopak. Na to si ale nemůžeme stěžovat. Byli jsme zdraví v těch klíčových zápasech a díky tomu jsme v play-off. Od Final 4 ČP se to s námi vleče. Jedinou dospělou dlouhou nemáme. Pod košem je soupeř silnější, má silnější rotaci, může hrát rychleji, agresivněji. My chceme hrát také hezký basket, ale dneska jsme vyhořeli v obraně. Nechat si dát tolik bodů po ztrátách, z protiútoků, po nebráněných střelách domácích, kteří jsou po USK týmem s největší úspěšností střelby, je špatně. V pátek to musíme zahrát líp."

Stav série: 1:0

DSK Basketball Nymburk - BLK Slavia Praha 77:55 (24:9 36:28 49:44)

Očekávaná vyrovnanost čtvrtfinále mezi čtvrtým a pátým celkem po základní části ŽBL měla vzít za své hned na začátku prvního utkání. Nymburský nástup byl opravdu impozantní a náskok 15 bodů po první desetiminutovce nečekaný. Jenže Slavia se vzpamatovala a začala velkou stíhací jízdu. Ta vyvrcholila ve třetí čtvrtině, kdy pražský celek ztrácel pouze tři body. Jenže začátek a závěr dnes patřil Nymburku. Ten poslední čtvrtinu vyhrál 28:11 a pohlídal si vítězství.

Zápas byl plný zajímavých individuálních výkonů. Nejužitečnější hráčka základní části ŽBL Krystal Vaughn potvrdila své postavení i v play-off a získala double-double díky 22 bodům a 10 doskokům. Na svou osobu navíc nasbírala 13 faulů soupeře. Jenže domácí měly ve svém středu hned dvě hráčky, kterým se povedlo něco podobného. Udodenko (13+12) i Bartáková posbíraly double-double. Česká rozehrávačka navíc přidala k 16 bodům a 10 doskokům i pět asistencí.

Martin Stavěl, BLK Slavia Praha: "Gratuluji soupeři k vítězství, zápas vyhráli domácí v prvních pěti minutách. I když jsme se dvakrát dostali zpátky do zápasu, což sice oceňuji, ale neměli jsme dost sil na to, abychom se dostali až do vyrovnání. Myslím, že minimum bylo tři body. Nejvíce se projevila naše užší rotace než u soupeře. Chyběly nám síly, které prostě soupeř má. I přesto, že se mu nějaké hráčky vyfaulovaly, má v zásobníku další a my už žádné neměli."

Daniel Kurucz, DSK Basketball Nymburk: "Byl to zápas dvou a dvou různých čtvrtin. První a čtvrtá byly jednoznačně naše a porazili jsme soupeře na hlavu. Druhou a třetí jsme zřejmě trošku podcenili, podcenili jsme výši našeho vedení a Slavia dokázala dotáhnout. Jsem velice rád, že jsme nepustili soupeře ani na vteřinu do vedení. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě naší obrovskou bojovností a nasazením, které se projevilo v tom, že jsme přeskákali soupeře o 15 doskoků, byť už ve třetí čtvrtině byla vyfaulována Saša Chomenčuk. Do dalšího zápasu nám to dává trochu více klidu, než bychom měli v případě prohry, ale série je otevřená a bude náročná až do posledního zápasu."