Doufající Slovanka a Suchanová proti svým

Základní část Chance ŽBL se blíží ke svému konci. Po dnešním dni už zbývají pouze čtyři týmy, které nemají odehranou plnou porci zápasů. V jednom ze dvou zbývajících zápasů půjde ještě o hodně. To je i výsledek dnešních zápasů.

Slavia nešokovala. Play-off začne venku

Pro dva pražské celky skončila základní část Chance Ženské basketbalové ligy dle očekávání. ZVVZ USK Praha uspěl na palubovce BLK Slavia Praha 104:51 a potvrdil první pozici. Slávistky ztratily šanci na čtvrtou příčku, jsou jistojistě páté. Čtvrtfinále s Levharticemi Chomutov tedy začnou u soupeře.

V hale Rokytka se výraznější zápletka nekonala. Zásluhou dua Brionna Jones a Temi Fágbénlé se USK rychle ujal vedení. Snad jen fakt, že za prvních devět minut stihl favorit jen 17 bodů, jistým překvapením je. Vše si ale vynahradil v minutě desáté, a tak první čtvrtina skončila 7:23.

Řádění britské reprezentantky Fágbénlé pokračovalo, rychlými pěti body potěšila český národní tým Veronika Šípová, po dlouhých měsících snad konečně zdravá. Do šaten se o poločase šlo za stavu 26:52. A po návratu nápor mistryň ještě zesílil, třetí část ovládly dokonce 36:9 a průběžně vedly 88:35.

Následně rozdíl ještě vystoupal na 59 bodů a mohlo se dohrávat, slávistky Tereza Zítková, Veronika Aulichová a Mariana Přibylová si vylepšily osobní střeleckou bilanci.

Právě nedávná posila Zítková se stala s 12 body jedinou dvoucifernou střelkyní poražených, Makeda Clarke-Nicholas připojila devět bodů. Kateřina Suchanová si poprvé zahrála proti USK a za 24 minut stihla čtyři body plus tři asistence.

USK táhla Temi Fágbénlé s 34 body a šesti doskoky, Brionna Jones zajistila 21 bodů. Veronika Voráčková přidala 17 bodů a María Conde zapsala 14 bodů. Teja Oblak se postarala o devět asistencí.

Dvourychlostní Žabiny a doufající Slovanka

Žabiny Brno uspěly v rámci 18. kola Chance Ženské basketbalové ligy na palubovce Slovanky 102:64 a potvrdily, že se jim proti tomuto pražskému soupeři daří. První vzájemný duel ovládly 132:49. Slovanka bude postup do play off čekat až do středy, kdy Kara Trutnov hostí Levhartice Chomutov. V případě výhry Východočešek ji čeká boj o záchranu.

Vysoký rozdíl ve skóre se zrodil ze dvou velkých ofenziv hostujícího celku, v první čtvrtině a závěrečných 13 minutách. To jsou momenty, kdy Žabiny zapnuly na vyšší rychlostní stupeň a sokovi ujely.

Pro Slovanku to přitom začalo krásně, Lucie Svatoňová zajistila vedení 5:0. Ale domácí celek rychle zjistil, že podkošovou sestavu hostů zastavit nesvede. Prim v těch chvílích hrála mladá reprezentantka Emma Čechová. V 11. minutě zvyšovala na 34:16, ve zbytku půle se skóre drželo kolem dvacetibodového rozdílu.

Po pauze přišla Slovanka se čtyřmi trojkami a jednou tříbodovou akcí a za stavu 50:61 snad ještě pomýšlela na senzaci. Ale ne, ještě ve třetí čtvrtině Brňanky znovu posunuly skóre na dvacetibodový rozdíl (76:56) a v dalších minutách předvedly vlastní trojkostroj.

V závěru se hrálo už jen o to, zda padne stovka a zda bude nejlepší střelkyní vítězek Emma Čechová (18 bodů), nebo Natálie Stoupalová (17 bodů). Bria Holmes připojila 14 bodů, Elissa Cunane 13 bodů a devět doskoků a Nikolina Kneževič osobně zařídila 12 bodů.

Slovanka se nejvíce spolehla na Jitku Pilařovou a Jennifer Coleman se 14 body, trio dvouciferných střelkyň uzavřela Dragana Domuzin se 12 body. Devět bodů je pro Natálii Kouckou novým osobním rekordem.