Drama a první radost

Skvělé! České basketbalistky otevřely EuroBasket důležitou výhrou nad silnou Itálií 61:58. V průběhu třetí čtvrtiny přitom ztrácely až čtrnáctibodovým rozdílem, ale v závěru zabraly v obraně a v koncovce měly i trochu štěstí. Turnaj v izraelském Tel Avivu pokračuje pro český tým už v pátek od 11:15 utkáním s Belgií.

Do zápasu šel český tým bez opory Veroniky Voráčkové, která si v poslední přípravě poranila kotník, a i když se její zranění rychle lepší, rozhodla se trenérka Ptáčková nechat křídelnici USK Praha v prvním duelu odpočívat. Do základní pětky se dostala její spoluhráčka z pražského USK Tereza Vyoralová, která dostala za úkol bránit nejlepší střelkyni Italek Cecili Zandalasini.

Bitvu odstartovaly lépe Italky, které za stavu 8:5 pro český tým vystřihly desetibodovou šňůru a donutily český tým poprvé k oddechovému času. Češky ale dokázaly zareagovat, přitvrdily v obraně až na nejvyšší únosnou mez a dotáhly se zpět. Dobře začala střelecky při své eurobasketové premiéře Petra Holešínská, hru rozhýbala rozehrávačka Eliška Hamzová, která bojovala poslední dny s nachlazením. Na obou stranách přicházely chyby v souhře, bylo poznat, že jde o první velký zápas po delší době, své dělaly i nervy. Když si Lvice udělaly po třetí trojce Holešínské pětibodový trhák, odpověděly bojovné se Italky bleskově stejnou mincí a do přestávky bylo skóre prakticky vyrovnané.

Důležité momenty zápasu tak přišly až po přestávce. Tu odstartoval italský tým sérií 13:0, kdy kompletně zavřel český útok, Lvicím se nedařilo ani dostat ke střeleckým pokusům a čtrnáctibodová ztráta patnáct minut před koncem duelu vypadala hrozivě. Naštěstí po pěti a půl minutách probudila český tým z letargie košem Gabriela Andělová a nastartovala českou sérii, která snížila na rozdíl tří bodů. Italky ještě odskočily do startu poslední čtvrtiny na rozdíl sedmi bodů, ale v závěrečné desetiminutovce se naplno projevila česká silná stránka – tvrdá obrana, která povolila Italkám pouze osm bodů.

Rozhodovalo se tak až v dramatické koncovce. V ní Češky dlouho bušily na vrata vyrovnání mírného náskoku, který Italky držely, podařilo se to až necelé dvě minuty před koncem, kdy zůstala na trojce volná kapitánka Renáta Březinová a srovnala na 56:56. Češkám se navíc podařilo ubránit a 53 sekund před koncem zůstala v rohu opuštěná Holešínská. Autorce jedenácti bodů z první půle se ve druhé půli nedařilo, ale tahle velká trojka se sotva dotknula síťky a Italky zklamaně odcházely k lavičce na oddechový čas. Italskému týmu se ještě podařilo snížit, ale na to odpověděla osm sekund před koncem Eliška Hamzová, která z těméř jisté ztráty vykouzlila jednoduchý koš a donutila italský tým střílet trojku na vyrovnání. Trápící se Zandalasini zkusila těžkou střelu z odskoku, míč do koše nepadl a mohla vypuknout česká radost.

Itálie - Česko 58:61 (17:17 33:32 50:43)

Andre, Keys a Zandalasini po 10 – Hamzová a Holešínská po 14, Březinová 12, Stoupalová 9, Andělová 5, Vyoralová 3, Šípová a Zeithammerová po 2, Čechová, Sklenářová a Paurová 0

Fauly: 19 - 17

Eliška Hamzová (hráčka českého týmu): „Na začátku druhého poločasu jsme byly hodně dole, ale zvládly jsme to, otočily jsme to. Ten poslední koš byl, abych to řekla lidově, haluz. Ale ukázaly jsme, že ten tým má velký potenciál. Italky nás na začátku druhé půle hodně tlačily a my jsme se nebyly moc schopni prosadit. Pak dala Gába Andělová jeden koš a najednou se to zlomilo po pěti minutách. Pak už jim naše obrana moc nedovolila. Od pondělí jsem bojovala s nemocí, pro mě to byl křest ohněm, ale nakonec jsem se dokázala dát dohromady a dnes už mi bylo dobře. Nevěděla jsem, jak na tom budu fyzicky, občas jsem se trápila, ale nakonec to nebylo špatné.“

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Na nervy jsem ani nestačila myslet, musím holky za statečný boj pochválit. Itálie má spoustu hráček z Euroligy nebo Eurocupu, ze začátku jsme si říkaly, jak ubráníme hlavně podkošový prostor, ale skvělou týmovou hrou a bojovností až statečností jsme urvaly důležité míče. Kdyby se nám to nepovedlo, tak máme asi velký problém. Byla to naše poslední šance, jak se vrátit do zápasu. Díky tomu, že jsme pak zase my daly šňůru, získaly jsme víru, že to můžeme otočit. A závěr byl o našich úspěšných trojkách, možná o poslední akci, kdy Eliška málem ztratila míč, ale nakonec ho dokázala získat a dávala jednoduchý koš. Ke konci jsme měli hodně štěstí, ale šly jsme mu naproti. Jejich obrana byla nesmírně kvalitní, dostávaly jsme se do situací, kdy jsme se neuvolnily, jak jsme měly. Určitě se na to dám stále pracovat, je to i o zkušenostech hráček. Jejich obrana byla těžko prostupná, ani jsme neměly moc rychlých protiútoků, což nám chybělo, ale podržely nás trojky.“