Drama na Eliščině nábřeží, na Královce klid

Vstup do semifinále ŽBL vyšel lépe domácím. Nutno ale podotknout, že oba celky si pro první semifinálový bod došly velmi rozdílným způsobem. Zatímco Pražanky na hřišti kralovaly, v Hradci Králové se Lvice o vítězství strachovaly až do poslední vteřiny.

Sokol ZVUS Hradec Králové - KP Brno 76:74 (23:18 52:38 67:58)

Domácí hráčky skvěle zvládly vstup do zápasu, když po dvou a půl minutách donutily hosty k time-outu osmi rychlými body. Mírný náskok vydržel i do druhé čtvrtiny, kterou Sokol ovládl poměrem 29:20 a ujal se kontroly nad zápasem. Náskok byl díky výborné střelbě domácích v této čtvrtině až na šestnácti bodech a poločasové skóre bylo 52:38.

Po přestávce ale hostující hráčky zlepšily obranu a sedmi body na závěr čtvrtiny se dostaly zpět do zápasu. Střelecké trápení domácích pokračovalo i v poslední desetiminutovce, za kterou daly pouhých devět bodů a Brno mocně stahovalo. Dvě minuty před koncem Beránková snížila na rozdíl čtyř bodů a napětí vrcholilo. Na nepřesnou střelu Hartigové navázaly ztráty na obou stranách. Po neproměněném pokusu Maddenové ztratila Hartigová míč a hosté z následných trestných hodů snížili na rozdíl dvou bodů. Hradec v posledním útoku nezakončil, ale to se nepovedlo ani Brnu, a tak slaví Hradec první výhru v sérii. Ta pokračuje druhým zápasem v sobotu v Brně.

Střelecky nepříliš vydařený zápas nakonec vyšel domácímu Sokolu, který sice střílel hůře za dva body, ale trefil pět trojek proti dvěma soupeře a byl mírně lepší jak na body z rychlého protiútoku, tak na body po ztrátách soupeře. Nejlepšími střelkyněmi vítězů byly patnáctibodové Hartigová s Minarovičovou, přes deset bodů se dostala ještě Rosenbaumová s třinácti body. Brňanky měly hlavní oporu v Maddenové, jenž nasázela soupeřkám 23 bodů, šestnáct přidala tradiční opora Tereza Pecková a dvanáct Solopová.

Romana Ptáčková, Sokol ZVUS Hradec Králové: "Velmi si cením získaného prvního utkání v náš prospěch, i když v poslední čtvrtině jsme utkání zbytečně dovolili zdramatizovat. Celý první poločas jsme podávali výborný výkon, na hřišti se otočilo 11 hráček. To nám dávalo dobré vyhlídky do 2. poloviny utkání. Třetí část hry jsme ještě ustály, posledních 5 minut hry jsme byli pasivnější a evidentně se báli o výsledek. V té době jsme buď  netakticky rychle zakončili a nebo jsme neproměnili jasné podkošové příležitosti. Ve chvíli, když jsme neproměnili 2 TH, tak přišel impuls pro KP Brno, které vycítilo naši nervozitu. Pravdou také je, že v poslední čtvrtině fauly přibývaly častěji na naší straně a naopak KP Brno si pomáhalo trestnými hody. Zvláště Madden dělala naší obraně problémy a získávala si fauly na našich hráčkách. Koncovku se nám podařilo přestát a naštěstí poslední možný útok Brna zastavila ziskem Andělová."

ZVVZ USK Praha - DSK Basketball Nymburk 107:44 (28:4 58:11 82:27)

Bez problémů dokráčely k první výhře obhájkyně titulu ZVVZ USK Praha, když zdolaly DSK Basketball Nymburk 107:44. Vysokoškolačky vedly po osmi minutách 28:2 a daly zápasu jasný ráz. Podobný výkon pokračoval i dále a v poločase to bylo v repríze loňského finále o 47 bodů.

Ve druhé půli ulevily domácí hráčky trochu z obranného tlaku a skóre přestalo tolik narůstat, přesto byl závěrečný rozdíl nejvyšší ve všech letošních vzájemných zápasech a poprvé padla i stovka.

Po téměř roce se do sestavy USK vrátila Kateřina Elhotová a hned se stala jednou z pěti hráček ve dvouciferných číslech s 15 body. Porazila ji jen Kia Vaughnová se 17 body a Elhotovou vyrovnala Dupreeová. Nejlepšími střelkyněmi poražených byly desetibodové Huňková a Khomenchuková. Další zápas se hraje v sobotu v Nymburce.

Pavel Kubálek, ZVVZ USK Praha: „Dnes děvčata předvedla fantastický výkon, hlavně v obraně v první půlce. Absolutně koncentrovaný výkon. Všechny hrály s přehledem, s nasazením, muselo se to líbit. Nakonec těch 11 bodů v poločase bylo velkou odměnou pro nás. Taky bych chtěl zmínit výkon rozhodčích. Dnes výborně odvedli svou práci, nezasahovali, když nemuseli, měli utkání pod kontrolou. Tomu i odpovídal vývoj hry, spád, dynamika, nasazení. Hrálo se dobře byť tvrdě, ale věřím, že se utkání líbilo nejen nám, ale i fanouškům.“

Daniel Kurucz, DSK Basketball Nymburk: „USK potvrdil jasně roli favorita. V české lize, vyhrají o tolik, o kolik se rozhodnou vyhrát. Pro českou ligu je to na jednu straně špatně, ale zas je to jeden z nejlepších týmů, který se dokáže prosadit v Evropě. My jim držíme palce. Mrzí mě, že se mi zbytečně zranila hráčka, takže o případný boj o třetí místo nebudeme kompletní.“