Drama v Brně a oslabený USK

Dvěma zápasy odehranými v Brně pokračovala ve středu RENOMIA ŽBL. Velké drama se zrodilo na Rosničce, kde domácím Žabinám chyběl jen krůček k parádnímu zvratu duelu s Hradcem, pražský USK si zase na „Vodovce“ poradil s KP.

Žabinám obrat nevyšel

Po delší době krásné drama nabídla fanouškům dohrávka desátého kola mezi Žabinami a Hradcem. Hostující lvice zvládly koncovku a vezou z Rosničky výhru 96:94.

Žabiny prakticky celý zápas tahaly za kratší konec, když mírně vedly jen v úplném úvodu, naposledy po trojce Michaely Vackové 10:9. Od stavu 14:14 se pak lvice v čele s výborně střílející Pamelou Effangovou dostaly do vedení, které v polovině druhé čtvrtiny poprvé přerostlo do dvouciferných čísel. Brňanky měly problémy hlavně na obranné polovině, když dovolily soupeřkám za půli 55 nastřílených bodů. Žabiny se držely ve hře až do šestadvacáté minuty, kdy je Michaela Vondráčková přibližovala zpět na rozdíl na pěti bodů. Závěr třetího období ale vůbec svěřenkyně Viktora Pruši nezvládly, prohrály ho 14:2 a do poslední čtvrtiny šly se sedmnáctibodovým mankem. To by však nebyl ženský basketbal pln zvratů, kdyby se Brno ještě nedostalo zpět do hry. Žabiny otevřely poslední čtvrtinu sérií 12:0 složenou ze čtyř trojek a najednou na soupeře znovu tlačily. Nápor domácích vrcholil v závěru a nebýt toho, že Michaela Vacková trefila jen tři z šesti šestek, mohlo to dopadnout jinak. I tak bylo půl minuty před koncem srovnáno. V klíčové chvíli rozhodla Kristýna Čuperková, která si došla pro faul Lenky Šoukalové a dvěma šestkami rozhodla. Brno už v posledních dvaceti sekundách nedokázalo kontrovat.

Oba týmy předvedly více než padesátiprocentní úspěšnost z trojek, ale zato trápení na šestkách, rozhodovaly tak maličkosti jako třeba čtyři ztráty navíc ze strany Žabin. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 29 body Pamela Effangová, Čuperková jí pomáhala 18 body. U Žabin sahala po triple-double Klára Křivánková s 19 body, deseti doskoky a sedmi asistencemi, Michaela Vacková dodala 18 bodů.

Střet pohárových zástupců

V duelu dvou pohárových účastníků zdolal ten euroligový v podobě USK Praha ten eurocupový v podobě KP Brno 89:57.

Oba celky se připravují na blížící se domácí bubliny evropských pohárů, ve větších problémech je USK, když do duelu nastoupil bez své hvězdné Američanky Alyssy Thomas, u které se spekuluje o zranění, takže je její účast v euroligových kláních ohrožena. I bez ní daly Pražanky prvních devět bodů zápasu. Pak sice dovolily KP srovnat na 19:19, od té doby už měl ale USK duel pod kontrolou. Čtvrtinu uzavřel sedmi body, druhou nastartoval dalšími pěti a o získaný dvouciferný náskok už přišel jen na chvíli ve druhé čtvrtině.

I tak ale Brňanky podaly velmi sympatický výkon a udržely soupeřky na druhém nejnižším rozdílu skóre v letošním ročníku. Pražanky se trápily z trojky i na šestkách, ale zato výborně doskakovaly a také méně ztrácely míč. Vítězky vedla s 19 body a 9 doskoky Brionna Jones, 17 bodů přidala Teja Oblak.