Dramatické úterý plné zvratů

Dalšími čtyřmi zápasy pokročila v úterý v podvečer blíže ke svému konci RENOMIA ŽBL. Pokračovalo se ve všech částech, když se hrálo další semifinále, dva duely o páté až osmé místo a také pokračovala série o devátou příčku.

Slavia o páté

Na úvodní remízu z Ostravy úplně zapomněly v sérii o páté až osmé místo basketbalistky pražské Slavie a v domácí aréně Rokytka hladce přehrály SBŠ 83:58. Tím tak prošly do duelu o páté místo, kde vyzvou Chomutov, zatímco Ostravu čeká duel o sedmou příčku proti Slovance.

Hostující tým přitom zápas začal výborně, když vedl velkou část první čtvrtiny, a ještě ve druhé to chvíli vypadalo na velkou bitvu. Až šestibodový náskok ale Ostrava neudržela ani do přestávky, protože před poločasem se rozjela ofenzivní lavina Slavie a po dvaceti minutách už z toho bylo pro domácí dvouciferné vedení. Když se pak Ostrava v útoku protrápila třetí čtvrtinou, za kterou dala jen 9 bodů a pouze dva koše z pole, uchvátila Slavia plně kontrolu nad soubojem a mohla si tak dovolit i lehké polevení v závěru, které k vyrovnanějšímu stavu nevedlo.

Slávistky táhla kapitánka Petra Bakajsová 20 body a 10 doskoky, na patnáct bodů se dostala její spoluhráčka Kateřina Rokošová. Ostrava nedokázala výrazněji podpořit 17 bodů Elišky Kubíčkové a 14 Soni Světlíkové.

USK také krok od finále

Podobně jako jejich hlavní sokyně Žabiny Brno už jsou i basketbalistky ZVVZ USK Praha pouze jediný krok od postupu do finálové série RENOMIA ŽBL. Ve druhém utkání semifinále proti KP Brno zvítězily na domácí palubovce 107:46 a sérii mohou ukončit v pátek znovu v hale Královka podle očekávání nejkratším možným způsobem.

Pražankám se před klíčovým závěrem sezóny postupně vyprazdňuje marodka, když se rozehrává zpět do formy Dragana Stankovič a i ona pomáhala svému týmu k silnému startu do zápasu, kdy jak už je tradicí USK nepustily domácí hráčky soupeřky ani jednou do vedení a už po první čtvrtině se jejich náskok blížil dvaceti bodům, čímž daly duelu jasný směr. V podobném rytmu duel i pokračoval, když se zejména v prvním poločase nebývale střelecky dařilo reprezentantce Tereze Vyoralové, nezastavení byla i španělská rozehrávačka María Conde. Brňankám se naopak marodka rozšiřuje, v tomto duelu chyběla mimo jiné klíčová hráčka na perimetru Rebecca Akl.

Právě Conde se stala nejlepší střelkyní celého souboje, když ke 24 bodům přidala také jedenáct finálních pasů, Vyoralová dodala 19 bodů a patnáct doručila Stankovič. Nejlepší střelkyně Brňanek Karolína Fadrhonsová a Natalie Kucowski se shodly na dvanácti bodech.

Levhartice odrazily nápor

Velmi těžký dvojzápas proti Slovance mají za sebou basketbalistky Chomutova. Levhartice se na postup do série o páté místo proti pražské Slavii nadřely možná víc, než čekaly, doma přehrály Slovanku 69:60. Na Slovanku zbyla bitva o sedmé místo proti Ostravě.

První zápas obou soupeřů skončil jen rozdílem tří bodů pro Chomutov, duel byl tak úplně otevřený a Slovanka do něj vlétla bez nervů. Vůbec soupeřky nepustila do vedení, které držela prvních pětadvacet minut zápasu. Až v druhé polovině první čtvrtiny přišel zvrat v podobě prodloužené šňůry 28:6 ve prospěch Levhartic, která duel úplně otočila na hlavu a dala domácím hráčkám dvacetibodový náskok a s ním i potřebný klid do závěru. Ten sice ještě Slovanka zvládla soupeřkám hodně zkomplikovat, ale blíže, než na konečných devět bodů rozdílu to nešlo.

Při absenci kapitánky Michaely Krejzové si Levhartice rozložily střelbu mezi čtyři dvouciferné střelkyně v čele s patnáctibodovou Terezou Vorlovou, čtrnáct dodaly Valentýna Kadlecová a Zuzana Kučerová. Slovanku znovu táhla Kateřina Zeithammerová se 13 body a 10 doskoky.

Deváté místo nejisté

Až poslední rozhodující pátý duel určí rozdělení deváté a desáté pozice v letošním ročníku RENOMIA ŽBL. Strakonice měly v sérii s Trutnovem náskok 2:0, KARA však dokázala zvítězit dvakrát za sebou včetně dnešní výhry na palubovce soupeřek 64:76. Rozhodující duel série se hraje v neděli v Trutnově.

Přitom Strakonice zápas skvěle odstartovaly, rychle smazaly čtyřbodový náskok soupeřek a na začátku druhé čtvrtiny utekly do dvouciferného trháku. O vedení však přišly podobně rychle, jako ho získaly a v poločase už bylo na tabuli dvoubodové vedení hostů.  Ve třetí čtvrtině Trutnov pokračoval ve zlepšeném výkonu a utekl do sedmibodového náskoku, do té doby nejvyššího v zápase, to ale dokázal na přelomu čtvrtin znovu ztratit, a ještě čtyři minuty před koncem byly Strakonice o čtyři body vpředu. Závěr zápasu ale ovládl Trutnov poměrem 18:3 a zlomil odpor soupeřek.

Trutnov se v klíčových chvílích opíral o zkušenosti – 18 bodů dala Kateřina Hindráková, jedenáct dodala Kateřina Kozumplíková. Čtrnáct bodů a deset doskoků zapsala Tereza Králová. Strakonice vedla čtrnáctibodová Anna Rosecká.