Drtivá druhá půle KP, Žabiny válcují Rusko

Během první říjnové soboty byly v akci oba brněnské celky z RENOMIA ŽBL. Královopolanky ve třetím ligovém kole zvítězily nad Slavií Praha, Žabiny i podruhé zvítězily na domácím turnaji Evropské ligy EWBL.

Drtivá druhá půle KP

Až skvělý druhý poločas Královopolanek rozhodl sobotní zápas třetího kola RENOMIA ŽBL. KP Brno v domácí premiéře trenéra Medveckého odsoudilo pražskou Slavii k druhé venkovní prohře po výsledku 82:56. Hvězdou zápasu byla domácí zámořská posila Emily Potter s 20 body.

První poločas byl velmi vyrovnaný. Pražanky vedly v samém úvodu, pak převzaly kontrolu domácí hráčky, ale soupeře setřást nedokázaly. Slavii skvěle vyšel závěr druhé čtvrtiny a díky jedenácti bodům v řadě utekla do přestávkového vedení. To však ale bylo ze strany hostujících hráček prakticky vše a od té doby jako by byl na hřišti jen jeden tým. Ve třetí čtvrtině se Pražanky prosadily jen třikrát z pole a osm bodů na rozjeté KP vůbec nestačilo. Pak se navíc úplně rozpadla slávistická obrana a domácí hráčky rozhodly 30 body v poslední čtvrtině o hladké výhře.

Potter přidala ke 20 bodům i devět doskoků, doplnilo ji třináctibodové duo Michaela Stará – Chatilla Van Grinsven. Nizozemka se při premiéře v dresu KP uvedla velmi slušně. Slavia měla dvě dvouciferné střelkyně, když Petra Bakajsová se dostala na 14 bodů a Kamila Hošková na 13.

Žabiny vyhrály i podruhé

Ač se jim v lize první dva duely nevydařily, v EWBL zatím Brňanky válčí se stoprocentní bilancí. Dokázaly totiž vyhrát i druhý zápas domácího turnaje Evropské ligy, když Žabiny jasně přehrály druhého z ruských účastníků turnaje Dynamo Moskva 81:60.

Po vyrovnané první čtvrtině se Rusky pokoušely smazat tříbodový náskok Žabin, který si domácí hráčky přinesly do druhé desetiminutovky, a dokázaly se dostat do nejtěsnějšího vedení o jediný bod. Pak ale kapitánka Žabin Klára Křivánková zvrátila úspěšnou střelou vedení na stranu svého týmu a v tandemu s Kym Royster společnými osmi body položily základ poločasového vedení Žabin 40:30.

Ve třetí čtvrtině Žabiny vedení zdvojnásobily a pohodlný náskok si udržely až do konce utkání. Střeleckým statistikám dnes vévodila pětice dvouciferných hráček v čele s 15bodovou Justinou Matuzonyté, která útočila s 9 doskoky na double-double. 12 bodů nastřílela Kym Royster, po 11 bodech Beáta Adamcová a Janee Thompson a 10 bodů přidala Klára Křivánková.

Na straně soupeřek se nejvíce prosadila dvojice 12bodových střelkyň Tokhtashová, Brychová.

„Opět musím říct, že jsme rádi, že máme druhou výhru nejen v EWBL, ale i v sezóně, ale hlavně si myslím, že jsme dneska potěšili diváky poměrně dobrým basketbalem. Dneska to mělo energii, mělo to tempo, na obranné polovině jsme respektovali naše pravidla. Jsem rád, že nám vyšel první poločas a měli jsme na co navazovat. Bylo to jako přes kopírák jako včera, s tím rozdílem, že včera jsme ve druhém poločase spadli do pochodového basketbalu, dneska jsme chtěli hrát agresivně a rychle a taky jsme tak hráli,“ hodnotil po utkání trenér Žabin Viktor Pruša.

V prvním utkání dne slovenské Piešťanské Čajky zvítězily nad ruským celkem BK Nika Syktyvkar 60:53.

Nedělní program začne v 11:00 utkáním mezi Dynamem Moskva a Nikou Syktyvkar, Žabiny uzavřou turnaj duelem s Piešťanskými Čajkami ve 14:00.