Druhé drama a Lvice U20 zdolaly i Španělky

Druhou vyrovnanou koncovku v řadě zvládly na Challengeru v maďarské Šoproni české basketbalistky do 20 let. Tým pod vedením trenérky Romany Ptáčkové navázal na dramatickou výhru nad Izraelem a dnes přehrál Španělsko 68:65 a uštědřily soupeřkám druhou těsnou porážku. Samy jsou naopak před středečním utkáním proti Srbsku v čele skupiny.

Do druhého zápasu vstoupily Češky výrazně lépe než do včerejší bitvy s Izraelem a hrály daleko víc v pohodě. V úvodu sice rychle prohrávaly 3:7, pak ale převzaly sedmi body v řadě kontrolu nad zápasem a od té doby si udržovaly mírný náskok. Ten díky slepeným trojkám Petry Malíkové a Julie Vydrové narostl v úvodu druhé čtvrtiny až na čtrnáct bodů a český tým v tu chvíli působil na hřišti hodně sebevědomě. Španělky dokázaly zlepšenou střelbou kontrovat a přiblížily se na rozdíl pěti bodů, závěr poločasu ale vyšel znovu lépe českému týmu, který si získal zpět dvouciferné vedení.

Druhá půle ale nabídla hodně otočený herní obrázek, když jako agresivnější tým vstoupily na palubovku Španělky. Ty sice prohrávaly krátce po přestávce až o šestnáct bodů, pak se ale rozjely k velkému obratu a začaly český náskok bod po bodu stahovat. Náskok Lvic ve třetí čtvrtině ještě odolal, ale pak už přišlo srovnání a šest minut před koncem šly Španělky po koši Laiy Moya poprvé od první čtvrtiny do vedení. Rozhodovalo se ale až v úplném závěru. V něm Češky utekly po hloupém faulu na trojce do pětibodového trháku, než snížila dalekonosnou trojkou Julia Soler. Obě strany pak nevyužily několik šancí a Španělky musely během pár sekund dohnat fauly, aby poslaly Češky na čáru trestného hodu. Kateřina Zeithammerová byla úspěšná jen jednou, ale další koš už v zápase nepadl a Lvice mohly zaslouženě slavit.

Ve španělském dresu zářila Nerea Hermosa Monreal, která zvládla 21 bodů a 9 doskoků, Češky při trápení Valentýny Kadlecové táhla se 14 body Petra Malíková, o bod méně přidala Dominika Paurová.

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): "Dnes jsme sehráli rozdílné utkání. Naopak my jsme byli ti, kdo  soupeře zaskočil zónovou obranou, na kterou dlouho hledal recept. My jsme dnes mnohem lépe využili přechodovou fázi a byli aktivnější v pohybu. Do poločasu jsme se drželi na akceptovatelném počtu ztrát.     Španělky musely v druhé půlce utkání zagresivnit obranu, aby nám narušily organizaci hry a nutily nás ke ztrátám. Máme velkou radost, že jsme i tuto kritickou chvíli ustáli a koncovku utkání zvládli. Dnes velká pochvala celému týmu za nasazení nejen na hřišti, ale i na lavičce.!

Petra Malíková (hráčka českého týmu): "Šli jsme do zápasu s tím, že budeme bojovat a nedáme španělským favoritkám nic zadarmo. Vstup do utkání se nám vydařil a v tom jsme pokračovali celý první poločas. O poločase jsme si v šatně řekli, že Španělky budou hrát víc agresivně a na hraně faulu. Přesto se nám třetí čtvrtina nevydařila, ale stále jsme byli ve vedení. Napínavou koncovku zápasu jsme zvládli a porazili tak Španělky o 3 body!"

Body: Monreal 21, Melchor 10, Soler a Rovira po 9 – Malíková 14, Paurová 13, Vydrová 11, Zeithammerová a Brejchová po 10, Kadlecová 4, Fišerová, Hynková a Pokorná po 2, Finková, Kubíčková a Králová 0

TH: 6/5 - 25/18

Trojky: 8 - 6

Doskoky: 41 - 39

Zisky: 12 - 14

Ztráty: 19 - 19

Asistence: 21 - 18

Fauly:  21 - 17