Důležitá výhra se rodila těžce

Důležitou výhru si v rámci kvalifikace o EuroBasket 2023 připsaly české basketbalistky. Při oficiální premiéře trenérky Romany Ptáčkové zdolaly lvice Nizozemky na jejich palubovce 71:66 a proti největším rivalkám v tabulce tak udělaly krok k postupu na šampionát. Skupinu dohrají české basketbalistky na domácí palubovce devátého února proti Irsku a o tři dny později vyzvou Nizozemsko. Ze základní skupiny postoupí po vyřazení Běloruska pouze vítězný tým.

Hráčky před utkáním předvídaly, že to bude tvrdá bitva, a to se potvrdilo hned v úvodu, když se domácí celek prosadil poprvé až po více než dvou minutách. Češky z úvodní nervozity vytrhla až agresivní obranou Eliška Hamzová, která obrala soupeřku na půlce a košem s faulem uklidnila svůj tým. Agresivní obrana slavila úspěch i v dalším průběhu, když české lvice aktivně sahaly soupeřkám do driblinku a přihrávek, z čehož vyrážely do rychlých brejků.

Když musely Češky hrát postupný útok, pomohly si nahozením míče na post na Julii Reisingerovou. Ta dobře nabíjela spoluhráčkám na volné střely, v šesté minutě ale po faulu soupeřky nepříjemně upadla na bok a ze hřiště odkulhala s bolestivou grimasou, naštěstí se však hned v druhé čtvrtině znovu objevila na palubovce. Ještě o chvíli dřív se na palubovce poprvé v letošní sezóně objevila Veronika Voráčková, kterou v úvodu sezóny v USK trápilo zranění.

K rychlým brejkům se přidala i slušná střelba ze střední vzdálenosti a klidná ruka Gabriely Andělové poslala lvice v sedmé minutě poprvé do dvouciferného náskoku 14:4. Nizozemky byly v útoku bez dvou klíčových hráček pivotky Emese Hof a rozehrávačky Laury Cornelius. Dařilo se Kourtney Treffers, opoře italského celku Le Mura, přes kterou šly v první čtvrtině skoro všechny míče.

Parádní premiéru v národním týmu si odbyla Kateřina Zeithammerová, když za první půli přidala k tvrdé obraně i dvě úspěšné trojky. Trenérka Ptáčková rychle točila sestavou, když za prvních sedm minut naskočilo devět hráček, do konce první půle se na hřiště dostala i desátá Anežka Kopecká, také debutantka. Ve druhé čtvrtině začalo české vedení narůstat, po druhé trojce Zeithammerové už bylo na sedmnácti bodech a francouzská trenérka domácích Julie Barennes při time outu divoce gestikulovala ke svým hráčkám. Ke konci poločasu se přeci jen rozjel nizozemský útok a začali se zahřívat i diváci, ty však zchladila košem s klaksonem po individuální akci Eliška Hamzová.

Ve třetí čtvrtině nastoupil do hry snad ještě agresivnější nizozemský celek, Češky ve hře nijak neubraly, na obou stranách se tak rychle vyplýtvaly fauly a utkání bylo najednou hodně rozkouskované. To nesedělo zejména českému týmu, který nemohl vyrážet do rychlých brejků a proti postavené nizozemské obraně se body střílely výrazně hůř. I tak byl náskok krátce znovu šestnáctibodový, když byla dál k nezastavení Reisingerová, několik lacinějších faulů ale poslalo domácí tým na šestky a Nizozemky tak zvládly před koncem čtvrtiny dostat rozdíl pod deset bodů.

Ještě hůře bylo na startu čtvrté čtvrtiny, kdy rozhodčí odpískaly nesportovní faul Andělové a Nizozemky se rázem přiblížily na rozdíl pěti bodů. V tu chvíli slušně zaplněna třítisícová hala Topsportcentra v Almere bouřila a svou zkušenost musela ukázat znovu Reisingerová, která si zakročila protihráčku a košem z otočky halu zase uklidnila. To nakoplo i celý tým, který znovu zabral v obraně a vytáhl vedení na deset bodů. V tu chvíli se skóre zaseklo, zejména Nizozemky si sice vytvářely dobré střelecké pozice, nedokázaly je ale proměňovat. Lvicím pomohla trojka Petry Holešínské čtyři minuty před koncem, když se nejlepší střelkyně španělské ligy konečně dostala k volnější střele. Domácí tým i přes dvě zahozené šestky Treffers ještě český tým potrápil. V závěru plném oddechových časů už sice duel zvrátit nedokázal, zamrzí však závěrečný úspěch Laury Westerik z poloviny hřiště.

Střeleckou hvězdou zápasu byla s 19 body Julia Reisingerová, když proměnila osm z devíti střeleckých pokusů. Patnáct bodů nastřílela Gabriela Andělová a jedenáct Eliška Hamzová. V domácím dresu se na jedenácti bodech shodly Westerik a Esther Fokke, deset bodů dala Treffers.

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Rozhodně to nebylo jednoduché utkání, obzvlášť druhý poločas. Tušila jsem, že to přijde, když se nám v první půli velmi dobře dařilo střelecky a Nizozemkám příliš ne, že se to může otočit. Po přestávce jim padly střely, byly tam nějaké trestné hody navíc. Byl tam úsek, kdy jsme se trochu zalekly, mohlo to být ještě lepší. Mrzí mě ta závěrečná šťastná trojka. Je to cenné vítězství. Ze soupeřek jsme měly respekt, protože jim sice chyběly důležité hráčky, ale posílily je reprezentantky 3x3, které normálně nehrají a bylo vidět, že jsou to skvělé střelkyně. Celý jejich tým hrál hodně univerzálně, že všechny hráčky dokázaly hrát z perimetru, tak i z dolního postavení. V prvním poločase nám to fungovalo, v tom druhém jsme si špatně rozuměly nebo to nestihly zorganizovat, soupeř navíc přitlačil. Jsem spokojena s vítězstvím, ale všude máme rezervy. Mohly jsme být rychlejší směrem dopředu a kompaktnější v obraně.“

Gabriela Andělová (hráčka českého týmu): „Bylo to hodně náročné. Já za sebe jsem takhle tvrdý basketbal snad ještě nehrála. Bylo to fyzicky náročné, Holanďanky měly hodně vysokých hráček. Využívaly svou tvrdost a v druhém poločase nás dost potrápily střelami z dálky. Trochu se nám rozpadla obrana, ale ukázaly jsme, že máme větší zkušenosti a dokázaly jsme to urvat. Musím uznat, že se mi dařilo. Cítila jsem důvěru trenérky, trefila jsem první tři střely, což pomohlo. Důležitá je ale samozřejmě hlavně ta výhra. Po přestávce jsme trochu přestaly tlačit v obraně, to by se nemělo stávat.“

Nizozemsko – Česko 66:71 (15:24 28:43 51:59)

Fokke a Westerik po 11, Bettonvil a Treffers po 10 – Reisingerová 19, Andělová 15, Hamzová 11, Březinová 7, Zeithammerová 6, Holešínská 5, Vyoralová 4, Stoupalová a Voráčková po 2, Kopecká, Sklenářová a Malíková 0

TH: 19/13 – 14/13

Trojky: 7 – 6

Doskoky: 21 – 28

Zisky: 8 – 14

Ztráty: 24 – 26

Asistence: 16 – 23

Fauly: 20 – 25