Dva semifinalisté a důležitý krok KP

Basketbalové play off RENOMIA ŽBL zná první dva semifinalisty, kteří se zároveň utkají ve vzájemné sérii. Dojde na střet druhého nasazeného Hradce Králové a třetích nasazených brněnských Žabin. Blízko do semifinále má i čtvrté nasazené KP.

Hladká cesta Žabin

Nejsnazší a nejrychlejší cestu do semifinále měly basketbalistky brněnských Žabin, které ve třetím zápase série zdolaly SBŠ Ostrava 86:59 a pojistily si postup dál.

Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši věděly, že nejtěžší úkol v sérii v podobě venkovní výhry mají za sebou a teď mohly postup dokonat domácí výhrou. Podle toho do zápasu vstoupily koncentrovaně a od poloviny první čtvrtiny začaly na hřišti dominovat. Zářila hlavně mladá rozehrávačka Eliška Hamzová s jejíž nájezdy si Ostrava vůbec nedokázala poradit. Na druhé straně se snažilo kontrovat duo Nikolina Zubac – Stella Tarkovičová, ale jako už tradičně byly dvě ostravské opory na skórování samy. Hamzová zvládla za první poločas 16 bodů s jedinou minutou střelou z pole, Ostrava se naopak trápila v úspěšnosti hlavně za dva body a ztrácela i přes dobrý závěr půle dvouciferným rozdílem. Ještě ve třetí čtvrtině SBŠ soupeře trápila a tlačila skóre pod dvoucifernou hranici, od závěru třetího období ale Žabiny získaly zápas definitivně pod kontrolu a Ostrava v závěru svůj odpor vzdala.

Hamzová se po výborné první půli zasekla a přidala už jen dva body, i tak na pozici nejlepší střelkyně vyrovnala hostující Zubac. Ta přidala ještě deset doskoků. Patnáctibodová Natálie Stoupalová přestřílela o dva body hostující Tarkovičovou.

Pro Ostravu sezóna nekončí, čekají ji zápasy o 5. – 8. místo.

Bojovnost Levhartic nestačila

Problémy si nedělaly ani hradecké Lvice, které i potřetí zdolaly Chomutov a po výsledku 95:83 také ukončily sérii nejkratším možným způsobem.

Nejlepší vstup do zápasu si ve třetím duelu připsaly Levhartice, když v první čtvrtině konečně dobře střílely, několikrát vedly a se silným soupeřem, který letos podlehl v lize jen USK, držely krok. Bojovný výkon vydržel outsiderovi do osmnácté minuty, když Valentýna Kadlecová ještě snižovala na 38:42. Pak ale Hradec uzavřel poločas sérií 10:0 a dal zbytku utkání jasný ráz. Hradec pak předvedl parádní střeleckou třetí čtvrtinu s 29 body a posunul rozdíl ve skóre nad dvacetibodovou hranici. V závěru si tak mohly Lvice dovolit duel lehce vypustit a Levhartice opticky korigovaly.

Hradec zvládl zápas v úzké sestavě prakticky v sedmi hráčkách a hned pět z nich se dostalo do dvouciferných čísel v čele s 19 body Pamely Effangové a 17 Kláry Marečkové. Na závěr čtvrtfinále odehrála nejlepší zápas v sérii s 20 body šestnáctiletá opora Chomutova Valentýna Kadlecová, dorovnala jí bodově Tereza Vorlová.

Klíčová výhra KP

Velmi důležitou výhru z palubovky Slavie veze KP Brno, když po výsledku 60:76 vede v sérii 2:0 na zápasy a může postoupit do semifinále v pondělí na domácí palubovce.

Pražanky přitom do zápasu vlétly plné energie a vedeny svými klíčovými oporami si budovaly rychlý náskok. V šesté minutě zaznamenala Lenka Bartáková koš s faulem a zvýšila přesnou šestkou na 17:7. V dresu KP se rozstřílela americká rozehrávačka Taniya Page a dostala tým ještě v první čtvrtině zpět do hry. Hra Královopolanek měla stoupající tendenci, zato Slávistky se zasekly a hostující hráčky postupně získávaly vedení i půdu pod nohama. Ve třetí čtvrtině se z palubovky vytratila přesná střelba na obou stranách, Brňanky tak udržovaly dvouciferný náskok a Slavia marně dobývala zlepšenou obranu soupeřek. Střelecké trápení Pražanek se protáhlo i do poslední čtvrtiny, když Slavia zvládla za druhou půli jen jedenadvacet bodů, což na zvrat nemohlo stačit. Slavia tak bude muset v pondělí k prodloužení série vyhrát v hale Vodova.

Hvězdu zápasu třiadvacetibodovou hostující Page naháněla domácí Lenka Bartáková s 21 body, neměla však dostatečnou podporu od spoluhráček. V dresu KP přidala 14 bodů Veronika Remenárová a 12 Renáta Březinová.