Dva stále bez výhry a úspěšné ladění na Eurocup

Třemi zápasy v sobotu pokračovalo páté kolo RENIOMIA ŽBL. Úspěšně se na další působení v Eurocupu naladily hráčky KP Brno, které přehrály Slovanku. Stále bez výhry zůstává i po pátém kole dvojice týmů, a to Trutnov, který nestačil na Žabiny a Strakonice, které podlehly Slavii Praha. Jeden český tým působil i v evropském poháru, když Ostrava vybojovala v Košicích první výhru v letošním ročníku Evropské ligy EWBL.

Rychlá práce KP

Čtvrtou výhru z pěti zápasů a velmi dobrý vstup do sezony mají na svém kontě basketbalistky KP Brno. Svěřenkyně trenéra Dušana Medveckého přehrály Slovanku 88:41 a odsoudily své soupeřky naopak ke čtvrté prohře z pěti kol RENOMIA ŽBL.

Duel nabral očekávaný směr už v první čtvrtině, když domácí Brňanky zareagovaly na úvodní ztrátu 2:3 zareagovaly sedmnácti body v řadě a zápas prakticky rozhodly ve svůj prospěch. V úvodu druhé čtvrtiny překročil rozdíl ve skóre 20 bodů a dále pokračoval stejným směrem. Poslední tři čtvrtiny vyhrály Královopolanky vždy desetibodovým rozdílem a všech deset hráček na domácí soupisce odehrálo alespoň čtrnáct minut. Generálka na premiéru v Eurocupu, která přijde ve čtvrtek na palubovce polského Gorzowa, tak nesebrala Brnu tolik sil.

Nejlepšími střelkyněmi vítězek bylo třináctibodové duo Emily Potter (10 doskoků) a Eva Kopecká. Slovanka dvoucifernou střelkyni nenašla, nejlépe na tom byla devítibodová Andrea Ondroušková.

Ján Hricko (trenér Slovanka): „Brno ukázalo svoji sílu hned od úvodu, předčilo nás fyzicky i basketbalově, byl problém se uvolnit pro míč. Měli jsme jen dobré momenty, ale ani druhý poločas pozitivní změnu nepřinesl.“

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, agresivně, rychle se odskočilo na dvacet bodů. I střídající hráčky se přidaly svým výkonem a převáděli jsme obranu, kterou jsem chtěl hrát.“

Trutnov stále bez výhry

Čtvrtou porážku si v novém ročníku připsaly basketbalistky Trutnova. Mladý tým doma podlehl rozjíždějícím se Žabinám 58:96. Brňanky po dlouhé cestě do Trutnova vůbec nepůsobily rozlámaně a na svého soupeř vlétly hned na začátku. V polovině první čtvrtiny odskočily po trojce Michaely Vackové poprvé do dvouciferného vedení, v první desetiminutovce zvládly dát 30 bodů a získaly si klidný náskok. Ve druhé čtvrtině sice zpomalily a dovolily domácím hráčkám korigovat skóre, pak však předvedly drtivou třetí čtvrtinu a definitivně rozhodly o své výhře.

K té je dovedla výborně střílející Anežka Kopecká s 19 body a střelbou 8/10 z pole. Justina Matuzonyté přidala 12 bodů a po jedenácti nastřílely Michaela Vondráčková s Petrou Záplatovou. Jedinou dvoucifernou střelkyní poražených byla s deseti body Anna Rylichová.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Nástup soupeře rozhodl o výsledku. Žabiny mají kvalitní tým, což potvrdily. Utekly nám, ale jsem rád, že jsme zápas nevypustili a do poločasu stáhli bodový rozdíl a dokonce jsme vyhráli druhou čtvrtinu. Holky odmakaly každou vteřinu na hřišti. Byli jsme aktivní téměř po celou dobu, ať v osobní či zónové obraně, donutili jsme Žabiny k 25 ztrátám, což je výborné číslo. Rád bych také vyzdvihl, že jsme uběhali soupeře v rámci protiútoků 23:16. To je ono, co chceme hrát, a jsem rád, že se to povedlo proti tak fyzicky vyspělému soupeři, jakými jsou Žabiny. Ve čtvrtek nás čekají doma Strakonice, což je soupeř, kterého chceme a musíme porážet. Nepřipouštíme si nic jiného, než první vítězství v sezoně.“

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Vstoupili jsme velmi dobře do zápasu a rychle ho rozhodli. Vytvořili jsme si bodový polštář, který jsme si udrželi po celé utkání. Po povedeném úvodu se zápas vyvíjel ve vlnách. Měli jsme hrozně moc ztrát a měli problém s trestnými hody, to je takový náš evergreen letošní sezony. Jsme rádi za vysoké vítězství, nicméně úplně všechno nebylo ideální, jak napovídá výsledek. V zápase byly pasáže, ve kterých jsme byli mimo koncept, v útoku nám nevycházelo, co máme hrát, a v obraně jsme udělali také několik chyb.“

Hladká výhra a stovka Slavie

Poprvé v novém ročníku padla stovka, kterou nenastřílely šampionky z USK Praha. Povedlo se to jinému týmu z hlavního města, když Slavia doma přehrála U19 Chance 116:60. Ještě v první čtvrtině strakonický celek v Edenu výborně střílel a prohrával jen o devět bodů, pak ale přišla bodová série domácích hráček a díky čtvrtině 28:11 Jihočeškám odskočily do šestadvacetibodového vedení. Od té doby už Pražanky zápas kontrolovaly a stobodovou hranici už překonaly pět minut před koncem.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 23 body Slávistka Ines Čorda, na dvacet bodů se dostala Richelle Van der Keijl. Strakonice vedla s 16 body Kateřina Galíčková, třináct bodů přidala Karolína Fadrhonsová.

Ostrava slaví první výhru v EWBL

Basketbalistky SBŠ Ostrava získaly první výhru v Evropské lize EWBL. Na turnaji v Košicích zdolaly domácí Young Angels 64:60. Ostrava skvěle začala a vedla 22:10 a od té doby udržovaly po většinu zápasu podobný náskok. Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny o vedení prakticky komplet přišly a dvě minuty před koncem Košice snížily na 58:59. Za půl minuty bylo dokonce srovnáno 60:60, pak už ale skórovala jen Ostrava a zvládla koncovku vítězně. Ostravu dovedla k výhře Sara Dickey s 21 body, 14 bodů přidala Tiffany Jones. Košicím nestačilo 19 bodů Martiny Máchalové.