Dvě pohárové prohry, Nymburk drží naději na postup

Ve čtvrtek byly v akci dva české týmy v evropských pohárech a ani jeden nezvítězil. Nymburk v Eurocupu podlehl doma polské Bydhošti, udržel však naději do odvety, oslabené Žabiny Brno již s jistým postupem nestačily v evropské lize EWBL na lotyšskou Rigu.

Nymburk drží naději

Basketbalistkám Nymburku nevyšel vstup do play off Eurocupu, v úvodním utkání 1. kola podlehly doma Bydhošti 66:72. Za týden tak v Polsku potřebují vyhrát alespoň o sedm bodů, aby prošly do dalšího kola. Týmu trenéra Daniela Kurucze se nepovedl první poločas a nabral ztrátu až 15 bodů. Nymburk měl potíže s rychlými protiútoky soupeře, ale držel se ve hře útočnými doskoky, kterých měl dvojnásobně víc než Bydhošť. Nepovedlo se však odstavit chilskou pivotku se zkušenostmi z WNBA Ziomaru Morrison, která 23 body a 10 doskoky řídila výhru polského celku. Nymburk alespoň v poslední čtvrtině porážku korigoval udržel naději do odvety. Chloe Wells dala 19 bodů, Tereza Krakovičová přidala 17 bodů.

Žabiny na euroligovou kvalitu nestačily

Oslabené Žabiny nestačily v předehrávce dalšího kola EWBL na TTT Riga 70:91. Do utkání nenastoupila rozehrávačka Karolína Malečková, která rehabilituje po prosincové operaci kolene, a její pozici nemohla zastoupit ani nemocná Petra Záplatová, pod košem navíc Brňankám chyběla průbojnost rovněž nemocné Marques Webb. Klíčovým utkáním tak bude pro Brňanky střetnutí se švédským celkem Luleå Basket, které se odehraje ve Švédsku 12. ledna. Výsledek tohoto zápasu určí pořadí na druhém a třetím místě tabulky skupiny B. Předpokládanými soupeři v play-of jsou pro tyto dva týmy ruský Rostov a švédské Umeå (A3 Basket).

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno):„Já dneska budu hodnotit spíše pozitivně, přestože jsme prohráli, poprvé v EWBL. V naší situaci, kdy jsme museli hrát bez Webbové a Záplatové, bylo pro nás velkým otazníkem, jak se s tím holky dokážou vypořádat. Dnešní zápas ukázal, že hráčky, které šanci dostaly, se jí zhostily velmi dobře. Holky hrály s obrovským nasazením, daly do toho všechno. Dnes rozhodla kvalita soupeře hlavně v obranné fázi, kde jsme se nedokázali vypořádat s tlakem na hráčky s míčem, což samozřejmě kupilo ztráty (25), ze kterých Riga skórovala 30 body, což je třetina celkového počtu bodů.“