Dvě trojky nováčka nad plán

Doteď měla na reprezentační úrovni zkušenosti pouze s mládežnickými kategoriemi. Postupně se ohrává v domácí lize, když po úspěšném ročníku v dresu Slovanky přešla do silnějšího Hradce Králové. Právě tam pod křídly reprezentační trenérky Romany Ptáčkové si vysloužila ve dvaceti letech první pozvánku do seniorského výběru Česka, hned pro důležitý kvalifikační duel na palubovce Nizozemska.

„Jsem ráda, že jsme vyhrály. Je to důležitá výhra. Určitě jsem byla nervózní a jsem až doteď. To, že dostanu šanci, jsem ani moc nečekala,“ říkala po vítězném utkání v Amsterdamu poměrem 71:66 rozehrávačka Kateřina Zeithammerová.

S trenérkou Ptáčkovou se zná nejen z klubu, ale i mládežnických reprezentací. V červenci byla ústřední rozehrávačkou výběru do dvaceti let, který pod Ptáčkovou vybojoval v maďarské Šoproni historické stříbro na evropském šampionátu. Sama trenérka před zápasem říkala, že se nemusí bát nasadit Zeithammerovou na hřiště, protože minimálně v obraně si své určitě odvede. Bylo to však ještě o něco víc. Na hřiště přišla v šesté minutě zápasu o minutu později už trojkou zvyšovala na 17:6.

„Byla to taková úleva, že to ze mě aspoň trochu opadlo a mohla jsme trošku začít hrát,“ oddechne si při myšlence Zeithammerová, která ve volném čase ráda stříhá krátká videa pro sociální síť TikTok.

U jedné úspěšné střely u odchovankyně ZVVZ USK Praha nezůstalo, když v druhé čtvrtině bleskově zareagovala na úspěšnou trojku Nizozemek a podruhé zamířila přesně zpoza oblouku. Koš na 37:20 znamenal nejvyšší vedení českého týmu v zápase, který pak dokázaly Nizozemky výrazně zdramatizovat.

„I ta druhá byla se štěstím. Asi jsem ho dneska měla, když to byl první zápas a první body,“ dodává Zeithammerová. Její třetí pokus z trojky ve druhé půli do koše nepadl a premiérový duel v národním týmu tak zakončila za devět minut na palubovce s šesti body.

Druhá výhra českého týmu v kvalifikaci se ale před bouřlivým publikem nerodila lehce, když Nizozemky v poslední čtvrtině stáhly český náskok až na pět bodů, dál to naštěstí už nešlo.

„Věděly jsme, že jsou střelci a chtěly jsme omezit jejich střelbu z dálky, což se nám v prvním poločase dařilo a v druhém už trochu míň, ale vyhrály jsme, takže jsme to dá se říct zvládly. Měly po přestávce míň ztrát a víc bodů ze zisků, takže hlavní bylo, že jsme dokázaly získat nějaké míče a dát lehké koše,“ popisuje děj ze svého pohledu.

Kvalifikace o EuroBasket se dohraje na začátku února dvěma zápasy v Česku, kde budou chtít Lvice dotáhnout postup na červnový šampionát, který společně pořádá Izrael a Slovinsko. Český tým potřebuje ideálně v únoru k postupu zdolat jak Irsko, tak znovu Nizozemsko.

„Už se určitě budu v únoru cítit i trochu líp na hřišti, pokud budu v nominaci. Bude to to samé a chceme vyhrát o co nejvíc,“ přeje si Zeithammerová.