Dvojité drama, jednou dokonce prodloužení

Parádní drama si užili fanoušci RENOMIA ŽBL při obou dohrávkách šestého kola. V Ostravě slavily domácí hráčky, které otočily zápas s nováčkem z Chomutova v poslední minutě. Ještě větší drama nabídlo brněnské derby, které muselo rozhodnout až prodloužení a šťastnější v něm byly hostující hráčky KP, které přehrály Žabiny.

Ostravské drama a obrat

Hráčky SBŠ Ostrava dokázaly v šestém kole RENOMIA ŽBL navázat na úspěšné působení v evropských pohárech. Po dvou výhrách v EWBL a jedné v CEWL doma přehrály v dramatu Levhartice Chomutov 75:72.

Duel byl po většinu svého průběhu vyrovnaný, když si ani jeden z týmů nedokázal vytvořit větší náskok. V úvodní čtvrtině měly více navrch domácí basketbalistky, pak převzaly díky lepší střelbě a menšímu počtu ztrát kontrolu nad utkáním hostující basketbalistky. Ani tak se ale nedokázaly utrhnout a v úvodu poslední čtvrtiny vedly Levhartice pouze rozdílem dvou bodů. V tu chvíli však z ničeho přišla hostující série 9:0, která dala Chomutovu poprvé v utkání dvouciferný náskok. Ostrava zápas nezabalila a dvě a půl minuty před koncem už to zase bylo jen o dva body a o chvíli později dokonce o bod. Pak sice podržela Chomutov košem po nájezdu mladá rozehrávačka Eliška Žílová, jenže Ostrava znovu šestkami snížila a Američanka Sara Dickey z odskoku osmnáct sekund před koncem otočila skóre. Michaela Krejzová pak v pokusu o samostatnou akci ztratila míč, Ostrava proměnila šestky a přežila závěrečný pokus Chomutova o vyrovnání.

Hvězdou zápasu byla s 26 body právě hrdinka koncovky Dickey, o bod méně přidala Eilidh Simpson. Chomutovu nestačilo 15 bodů a 12 doskoků Jany Eisnerové, třináct bodů přidala Tereza Vorlová.

Derby rozhodovalo prodloužení

KP Brno dokázalo vyhrát brněnské derby a vrátit částečně Žabinám porážku ze semifinále posledního ročníku ŽBL, když na Rosničce zvítězilo po dramatické bitvě 83:73 po prodloužení.

První poločas byl ve znamení dvou rozdílných čtvrtin, když ta první patřila Žabinám a druhé spíše KP. Domácí hráčky skvěle zvládly závěr první desetiminutovky, když od stavu 11:12 opanovaly poslední čtyři minuty a získaly si mírné vedení. Opřít se mohly hlavně o skvěle střílející Michaelu Vackovou. Díky dvěma rychlým košům Petry Záplatové pak utekly dokonce na plus 13. V tu chvíli ale KP zapnulo v obraně, nutilo Žabiny k těžkým střelám a Královpolanky postupně začaly stahovat. Do přestávky se dostaly na rozdíl tří bodů.

Dramatický zápas pokračoval i po přestávce. KP na začátku třetí čtvrtiny šlo krátce do vedení, pak však ve výborné atmosféře Žabiny zabraly a vedly až o devět bodů. To znovu hostující Královopolanky nerozhodilo a trojkou těsně před koncem čtvrtiny je znovu přiblížila na dostřel Gabriela Andělová. Domácí v bílých dresech měly v úvodu poslední čtvrtiny problémy se střelbou, když na první koš čekaly téměř pět minut, ale ani soupeřky jim nedokázaly nijak výrazněji utéct. V dramatické koncovce vedly Žabiny po šestkách Kateřiny Zohnové 90 sekund před koncem o dva body, na druhé straně ale po chybě obrany kontrovala trojkou Andělová. Půl minuty před koncem měla šanci otočit skóre domácí Michaela Vacková, ale proměnila jen jednu šestku a muselo se tedy do prodloužení.

Střelecké trápení a skvělé obrany na obou stranách pokračovaly i v nastaveném čase, a tak se hrdinou stala slovenská pivotka ve službách KP Veronika Remenárová. Ta prolomila bodové „ticho“ po dvou minutách důležitou trojku, krátce poté přidala trestný hod, po druhém neúspěšném pomohla vybojovat míč a Michaela Stará prakticky rozhodla zápas. Žabiny ještě bojovaly, první koš v prodloužení ale daly až necelé dvě minuty před koncem z šestky, a to už na zvrat nestačilo.

Hvězdou zápasu byla pro vítězky Gabriela Andělová s 18 body, na čtrnácti se shodly Michaela Stará a Gabrielle Green. Poražené vedla s 15 body Petra Záplatová, ta se ale v závěru prodloužení vyfaulovala.

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Utkání jsme špatně začali, hráčky, které přišly z lavičky nicméně přinesly novou energii, dokázali jsme se dostat zpátky do zápasu. Udrželi jsme koncentraci 40 minut, neprohráli jsme o dvacet třetí čtvrtinu, jak je naším zvykem, a měli jsme vyhrát v základní hrací době. Kdyby Greenová dala jednoduchý dvojtakt, tak jsme nemuseli jít do prodloužení."

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Já k tomu můžu řict jedinou věc. My jsme si to dneska prohráli sami. V obranné fázi jsme neudělali příliš chyb, věděli jsme, co od KP očekávat, problém je, že jsme míč hodili devětadvacetkrát KP do ruky a oni z toho vytěžili 28 bodů. Ve druhém poločase jsme se navíc začali trápit v útoku, z hráček trochu padala zodpovědnost, útoky nám končily velmi krkolomně.“