Dvojité poháry v Rize

Nejen EuroCup a Euroliga se v minulém týdnu hrála s českou účastí. SBŠ Ostrava a Levhartice Chomutov vyrazily na daleký sever do lotyšského hlavního města Riga za dalším kolem Evropské ligy EWBL.

Ostrava se v prvním duelu v sobotu utkala s polským celkem Polonia Warszawa. Po tři čtvrtiny sahal český tým po vítězství, nebo minimálně vyrovnané koncovce, závěr třetí čtvrtiny a kompletní čtvrtá desetiminutovka sebrala Ostravě jakékoliv šance na úspěch. Přitom Ostrava vedla v zápase až o osm bodů, a ještě minutu a půl před koncem třetího hracího období bylo srovnáno. Následujících šest minut ale prohrála Ostrava 0:19 a pět minut před koncem tak bylo rozhodnuto. Střelkyní Ostravy byla se 17 body Adéla Smutná, třináct bodů nastřílela Eliška Kubíčková.

Iveta Rašková (trenérka SBŠ Ostrava): „Proti polskému týmu jsme odehráli výborný první poločas, kdy jsme těžili z rychlých brejků. Ve druhé půli se začala projevovat výšková a váhová převaha soupeře. Přestali jsme trefovat i dobře připravené pozice a polský tým se dostal do komfortní zóny. I přes porážku nemám z utkání špatný dojem, byla tam spousta pozitivních momentů s příslibem do budoucna.“

Sobotní utkání se nevydařilo ani chomutovským Levharticím, které se v rámci náročného cestování krátce vracely zpět do Polska, odkud měly letět do Rigy. Chomutov podobně jako Ostrava odehrál na úvod působení v EWBL velmi dobré utkání, hned v úvodu vedl maximálním rozdílem o šest bodů a soupeř, domácí TTT Riga, nestíhal. Hra se však začala postupně vyrovnávat a ve druhé a třetí čtvrtině se skóre převracelo na obě strany. Rozhodovalo se tak až v závěru. Čtyři minuty před koncem odskočila Riga do čtyřbodového vedení, ale Chomutov se ještě dvakrát dostal na rozdíl jediného bodu, naposledy po třech šestkách Valentýny Kadlecové dvě minuty před koncem. Za poslední dvě minuty se ale bohužel Chomutov už neprosadil a Riga si pohlídala výhru 76:68. Levharticím při absenci Američanky Pollard pomáhala bodově Monika Fučíková, která zaznamenala 18 bodů, na patnáct se dostala Valentýna Kadlecová.

V neděli došlo v rámci EWBL na souboj z Chance ŽBL, když se Ostrava střetla s Chomutovem. Oba týmy mají za sebou jeden vzájemný ligový duel z třetí kola na začátku října, kdy Chomutov ztratil v Ostravě v koncovce vedení a podlehl 62:65. Druhé vzájemné setkání čeká oba týmy už tento pátek v Chomutově v rámci dvanáctého kola. Ve vyrovnané první půli se skóre převracelo se strany na stranu, těsný náskok si do přestávky přenesla Ostrava. Ta ovládla přelom poločasů 15:2 a vytvořila si dvouciferný náskok. Chomutov sice okamžitě zareagoval a přiblížil se na rozdíl dvou bodů, ale Ostrava dokázala vždy ve správnou chvíli najít odpověď a vrátit si zpět těsné vedení. To se pak SBŠ podařilo navýšit pět minut před koncem znovu do dvouciferných čísel a vše vypadalo jasně. Chomutov ještě zápas naposledy zdramatizoval, když v poslední minutě Jesika Hibalová snížila na rozdíl tří bodů a Chomutov měl dokonce míč, další body už ale nepřidal a Ostrava si závěr pohlídala. Parádní střelecký výkon předvedla Anacia Wilkinson, která Ostravu doslova dotáhla k výhře 31 body a 12 doskoky. Čtrnáct bodů přidala kapitánka Tereza Motyčáková a Kateřina Káňová doskočila 14 míčů. Chomutov vedla s 18 body Monika Satoranská, o dva body méně přidala Michaela Krejzová.

Iveta Rašková (trenérka SBŠ Ostrava): „Dnešní utkání bylo velmi vyrovnané, ve druhé půli jsme získali mírný náskok, který jsme udrželi do konce. Byli jsme disciplinované na obranném doskoku, i dnes jsme si v důležitých fázích pomohli jednoduchými koši z rychlého protiútoku. Tato výhra nás nechává ve hře o postup na F4.“