Elita plnila úkoly

Hned čtyři utkání sedmnáctého kola Chance ŽBL byly na programu o třetím únorovém pátku. Výhry si připsala kompletní elitní čtveřice tabulky směřující do vyšší nadstavbové skupiny a všechny favorizované celky své zápasy zvládly relativně bez problémů.

Paradoxně možná největší potíže měla pražská Slavia, která si ale nakonec připsala povinnou výhru v Brandýse nad ligovým nováčkem 84:71. Vítězství se ale nerodilo vůbec lehko a Středočešky byly do poslední čtvrtiny velmi slušným soupeřem. Na Slavii byla vidět stále částečně možná únava a částečně frustrace ze ztraceného středečního utkání na Žabinách a bojovný Brandýs nedal svou kůži lacino.

Domácí hráčky vedly po většinu první čtvrtiny, v některých chvílích až o šest bodů a zejména díky velmi dobrému výkonu Ireny Vrančič se měli domácí fanoušci z čeho těšit. Slavia ale v poslední minutě první čtvrtiny bleskově otočily skóre a do vedení už Brandýs nepustila. Na druhou stranu ale nedokázala soupeřkám utéct do vyššího vedení a stále nebylo rozhodnuto. Brandýs těžil z velké bojovnosti, ve střelbě se totiž výrazně trápil, ale byl lepší v doskakování a také méně ztrácel míče. Z až devítibodového rozdílu ve druhé čtvrtině se domácí hráčky dostaly na startu třetí čtvrtiny zpět na rozdíl tří bodů a poprvé dvouciferný rozdíl čtrnáct minut před koncem byl osm minut před koncem už jen pětibodový. Tam se ale útočné zlepšení Brandýsa zaseklo a Slavia zejména v čele s elitní střelkyní Alenou Hanušovou si závěr pohlídala. Dvěma slepenými trojkami přispěla v klíčovém náporu také Kateřina Suchanová.

Ta se dostala na osmnáct bodů, stejně jako její spoluhráčka Kateřina Rokošová (ta měla i 11 doskoků a 5 asistencí), přehrála je ale Hanušová s 30 body a 17 doskočenými míči. N druhé straně kontrovala Vrančič s 22 body a 14 doskoky, sedmnáct bodů dala Kwanza Murray.

Na téměř bezstarostný ofenzivní basketbal se mohli dívat fanoušci v brněnské STAREZ aréně, kde domácí KP TANY Brno přehrálo Slovanku 100:82. Pouze jednou se jeden z týmů, a to poražená Slovanka dostala pod dvacet bodů ve čtvrtině, padlo sedmnáct trojek a úspěšnost obou týmů z pole byla opravdu velmi slušná.

K trháku nasadily favorizované Brňanky hned na začátku, kdy nepustily soupeřky ani na chvíli do vedení a po třech minutách vedly 9:2. Nápor pokračoval a Michaela Vondráčková posílala z čáry trestného hodu svůj tým v deváté minutě poprvé do dvouciferného vedení. To vystoupalo v závěru druhé čtvrtiny až na patnáctibodový rozdíl 49:34, Slovanka ale zabojovala a velkou sérií 22:9 se čtrnáct minut před koncem dostala dokonce až na rozdíl jediného koše. V tu chvíli byla domácí trenérka Marcela Krämer hodně nespokojená, ale její tým se z toho dokázala vyhrabat dokonce bez oddechového času a okamžitou sérií 10:0 na své straně se uklidnil. Pražanky ještě na startu poslední čtvrtiny snížily na rozdíl sedmi bodů, ale Anežka Kopecká s Dominicou Hynkovou odpověděly trojkami a nápor finálně odrazily.

Slovanku finálně srazilo osmnáct ztracených míčů, o šest více než USK a výrazně slabší doskakování. Nepomohlo tak ani jedenáct úspěšných trojkových pokusů, kde přispěla čtyřmi úspěchy čtrnáctibodová Tereza Zítková a třemi dvacetibodová Eliška Hálová. Všestranný výkon předvedla nejlepší hráčka domácích Anežka Kopecká, která si ke 23 bodům a 13 doskokům připsala ještě pět asistencí. V pětici dvouciferných střelkyň se blýskla ještě osmnáctibodová Michaela Vondráčková.

I ve stále oslabené sestavě si pro jasnou výhru do Trutnova dojely basketbalistky Žabin, které uspěly poměrem 78:57 i díky ostrému startu do utkání. Než se domácí hráčky rozkoukaly, už prohrávaly 0:10 a domácí kouč si bral oddechový čas. Zářila hlavně hrdinka posledního duelu se Slávií Elissa Cunane a náskok stoupal v první čtvrtině až na osmnáctibodový rozdíl. Pak se brněnská hra lehce uklidnila, Trutnov se zkonsolidoval a ve druhé čtvrtině dokázal konkurovat, na snížení náskoku to ale nebylo. V nastaveném výkonu ze druhé čtvrtiny Trutnov pokračoval i nadále, Žabiny už nedokázaly vyšponovat svůj výkon tolik, jako v úvodu, a tak se skóre pořád točilo kolem dvacetibodové hranice. Závěr už byl z obou stran o výraznějším prostřídání, a tak se na poklidné výhře Žabin nic nezměnilo.

Brňankám výrazně pomohlo pouze deset ztrát, vyšší počet šestek i lepší doskakování. Znovu zářila Elisa Cunane, která tentokrát na 17 bodů a 13 doskoků potřebovala necelých třicet minut na palubovce po kompletní pětačtyřicítce ve středu se Slavií. Ještě o tři body jí předčila bosenská spoluhráčka Nikolina Knežević. Trutnovu nestačilo 17 bodů Michaely Gaislerové.

Ještě hladší cestou si pro výhru tentokrát na hřišti Chomutova dojely basketbalistky ZVVZ USK Praha, které na palubovce Levhartic kralovaly poměrem 108:37. I tady mohla za výsledek výrazně hned první čtvrtina, ve které koncentrované Pražanky i bez několika opor v generálce na blížící se čtvrtfinále Euroligy dominovaly. Po čtyřech minutách byl stav 0:13 pro USK, celkově dal Chomutov za první čtvrtinu jen tři koše z pole a šest bodů a ztrácel dvacetibodovým rozdílem. Ještě lepší byla ofenziva Pražanek ve druhé čtvrtině, kdy daly celkem sedmatřicet bodů a posunuly své vedení nad čtyřicet bodů. USK jako obvykle nutil soupeřky ke ztrátám a tvrdě trestal z rychlých protiútoků. K nezastavení pak byla nizozemská pivotka Emese Hof, která za poločas zvládla nastřílet dvacet bodů. Naopak v domácím týmu dala přes jeden koš z pole jen čtyřbodová Monika Fučíková. Ve třetí čtvrtině Chomutov zopakoval šestibodový výkon z prvního hracího období a rozdíl ve skóre uskočil ještě do výraznějších čísel, oba celky tak mohly prostřídat hlavní opory, aby nedošlo ke zbytečnému zranění. Proto se tak rozdíl i počet nastřílených bodů od Pražanek již výrazně nenavýšil.

Žádná z Levhartic se nedostala přes osm bodů, na kterých se zastavily statistiky Ukrajinky Anastasie Kovtun, ta doskočila i třináct míčů. Hof se na druhé straně prostřílela k double-double za 29 bodů a 12 doskoků, patnáct bodů přidala Teja Oblak a na jedenácti se shodlo české trio Gabriela Andělová, Tereza Vyoralová a Veronika Šípová.