Euforie KP nekončí, ligová klasika podle očekávání

Třemi zápasy se v sobotu dohrálo jedenácté kolo RENOMIA ŽBL. V očekávaném zápase o druhé místo v tabulce potvrdilo skvělou formu posledních dní KP Brno, které doma přehrálo Hradec Králové. V ligové klasice si USK doma poradil s Žabinami.

KP vítězí a je druhé

Skvělou formu po reprezentační přestávce potvrdily basketbalistky KP Brno, které v souboji o druhé místo v tabulce přehrály doma Hradec Králové 81:72 a přeskočily svého soupeře v tabulce.

Královopolanky mají za sebou výborné vystoupení v EuroCupu, které jim jen o skóre nevyneslo postup a v hale Vodova tak byli všichni pořádně nahecovaní na důležitý ligový souboj. Hradecké Lvice v letošním ročníku podlehly jen USK a vyhrály i první vzájemný duel s Brnem, první čtvrtina jim ale nevyšla a díky jen devíti vstřeleným bodům mírně ztrácely. Brňanky potvrdily skvělý nástup do zápasu a po koši s faulem Veroniky Remenárové vedly v úvodu druhé čtvrtiny 20:11. Lvice pak ale zabraly a o necelé tři minuty později Petra Kulichová snižovala na rozdíl jediného koše. Domácí hráčky znovu utekly až do osmibodového náskoku, závěr poločasu ale patřil hostům a do šaten se šlo za stavu 35:35.

Zlomová byla pro zápas třetí čtvrtina, kdy se výrazně zlepšila domácí obrana a Hradec zvládl za celou čtvrtinu jen dva koše z pole. Na trojku Pamely Effangové čekaly Východočešky skoro pět minut a KP utíkalo do dvouciferného náskoku. Ten se jim v závěru čtvrtiny podařilo prolomit a vytvořily si pohodlný náskok před poslední čtvrtinou. Lvice bojovaly tak, že dostály svého jména a dokázaly se skvělou střelbou v poslední minutě dostat na rozdíl šesti bodů, v tu chvíli ale trefila klíčovou trojku Gabi Green a KP si pohlídalo výhru.

Hned pět hráček KP se dostalo mezi 12 a 14 bodů, nejlépe statisticky na tom byla pivotka Van Grinsven se 24 body a 10 doskoky. Střelkyní zápasu byla s 19 body a 13 doskoky Klára Marečková z Hradce.

Ligová klasika s očekávaným koncem

Žabiny Brno jsou dlouhodobě týmem, který dokáže s favorizovaným USK odehrát nejlepší zápasy. Obhájkyně stříbra z loňského roku si připsaly dva nejlepší výsledky proti Pražankám v této sezóně. V Brně podlehly jen o 15 bodů, tentokrát nestačily 76:108.

USK zavelel k výhře hned v první čtvrtině, když zvládl 34 bodů a získal si patnáctibodový náskok. Ve druhé čtvrtině přidal 31 bodů, náskok přerostl třicetibodovou hranici a vypadalo to na debakl Brňanek. Ve druhé půli ale v kombinaci s lehkým polevením USK přišlo zlepšení Žabin, které druhý poločas prohrály jen rozdílem jednoho bodu a zápas dohrály se ctí.

Hvězdou zápasu byla v dresu USK znovu Brionna Jones s 22 body a 10 doskoky, dvacet bodů přidala Kateřina Elhotová, která napravila své nepříliš povedené střelecké představení z euroligového duelu v Benátkách. Za Žabiny zlobily hlavně dvě hráčky, Michaela Vondráčková nastřílela 20 bodů, o bod méně přidala Beáta Adamcová.

Slavia veze cennou výhru

Velmi cennou a vydřenou výhru 67:62 vezou basketbalistky pražské Slavie z palubovky Trutnova. Východočešky se sice v této sezóně výsledkově trápí, proti Slavii ale dlouho sahaly po výhře a zápas jim utekl až v úplném závěru.

Trutnov do zápasu velmi slušně vstoupil, když se domácím hráčkám dařila střelba z dálky, Pražanky se prosazovaly z vymezeného území. Od stavu 11:8 ale daly hostující hráčky dvanáct bodů v řadě a soupeřkám utekly, vedení však neudržely a po další trojce šly v úvodu druhé čtvrtiny domácí hráčky zpátky do vedení. Skóre se pak tahalo, těsné vedení si do přestávky přenesly Slávistky. Třetí čtvrtina byla ze strany domácích skvělá hlavně na obranné polovině a svěřenkyním trenéra Michala Martiška se podařilo znovu otočit skóre ve svůj prospěch, i když jen těsně. Rozhodovalo se tak ve vyrovnané koncovce. Pět minut před koncem Eva Skutilová poslala trojkou Trutnov naposledy do vedení, na druhé straně však rychle otočily Eliška Mircová a litevská pivotka Ieva Saickaite. Kateřina Kozumplíková a Michaela Potočková pak minuly potenciálně vyrovnávací trojky a Ines Čorda pečetila výhru Pražanek z čáry trestného hodu.

Savickaite byla nejlepší střelkyní vítězek s 15 body, na třináct se dostalo duo Petra Bakajsová – Ines Čorda. Trutnov vedla Bailee Cotton s 18 body, Kateřina Kozumplíková dala 16 bodů.