Euroligisté váhají ale vítězí

Po výjimečně volném pátku pokračovala Chance ŽBL dvěma duely třetího kola v sobotu a toto kolo se dohraje v neděli dalšími dvěma utkáními. V rámci soboty se dařilo posledním finalistům, další výhry před pokračováním Eurioligy zapsal jak USK, tak i Žabiny.

Ne úplně přesvědčivě zvládly po velkém euroligovém triumfu duel na palubovce Hradce Králové brněnské Žabiny, které se k výhře 82:64 zejména v prvním poločase notně protrápily. Lvice totiž v první čtvrtině skvěle střílely a vypracovaly si až osmibodové vedení. O přestávce ale zřejmě zazněla od hostujícího trenéra Viktora Pruši nějaká přísnější slova, protože do druhé půle nastoupily úplně jiné Žabiny a duel bez větších potíží otočily. Od stavu 45:45 vyhrály Brňanky poslední tři minuty čtvrtiny 15:2 a nakročily k výhře, kterou si pak v poslední čtvrtině bez potíží pohlídaly.

Při vyrovnané bilanci trojek 11:10 pro Žabiny rozhodly trestné hody a větší agresivita do koše od hostujících hráček, které si došly pro 22 šestek oproti pouhým pěti domácích hráček. Navíc Hradec ztratil 22 míčů. V dobré formě pokračuje slovenská střelkyně Žabin Nikola Dudášová, která přidala 19 bodů, o bod méně dodala s šesti úspěšnými trojkami Petra Záplatová. Američanka Elissa Cunane doskočila ke 14 bodům i šestnáct míčů. Střelkyní domácích byla s 15 body Eliška Žílová, jedenáct bodů dodala Kristýna Brabencová, na pouhých sedmi bodech zůstala po dvou předchozích explozích Eliška Hálová, když trefila jen tři z patnácti pokusů z pole.

Až na druhou čtvrtinu kontrolovaný výkon předvedl pražský USK, který zdolal doma Ostravu 83:45. Pražanky po prohře ve španělské Valencii ani jednou neprohrávaly, na soupeřky vlétly zostra a Ostrava se prosadila v první čtvrtině pouze dvěma trojkami Oliany Squires a prohrála ji 6:28 a bylo rozhodnuto. Hostující celek pak ale sympaticky duel nezabalil, ve druhé čtvrtině na uspokojeně působící domácí vlétl a najednou trápící se USK dal jen deset bodů ve druhé čtvrtině a prohrál ji dvouciferným rozdílem, což se jim v domácí soutěži stává opravdu velmi zřídka.

Podobně jako v Hradci Králové ale přišla zřejmě i tady důrazná domluva pro favoritky od hlavního trenéra, v Praze v podobně zkušená Natálie Hejkové a zejména ve čtvrté čtvrtině (výsledek 25:4) působil USK znovu velmi dominantně. Při několika absencích Pražanek zatím v lize dominuje nizozemská pivotka Emese Hof, která zaznamenala 24 bodů a doskočila devět míčů, patnáct bodů zaznamenala María Conde a deset Gabriela Andělová. Právě Američanka Squires byla nejlepší a jedinou dvoucifernou střelkyní hostů se 13 body, devět dala bývalá hráčka USK Tereza Halátková.