Favorité po reprepauze neváhali

Naplno se po reprezentační pauze rozjela RENOMIA ŽBL kompletním devátým kolem, ze kterého se hrály v sobotu celkem tři zápasy. Dvakrát jasně úřadovaly favorizované celky ze špičky tabulky KP Brno a Hradec Králové, v posledním zápase dne musela Slavia otáčet nepovedený start proti Ostravě.

Úzká lavička Levhartic

Basketbalistky KP Brno navázaly po reprezentační pauze na velmi dobrý vstup do sezóny a v devátém kole RENOMIA ŽBL přehrály na domácí palubovce oslabeného nováčka z Chomutova 77:55. První čtvrtina zápasu byla hodně vyrovnaná a hostující Levhartice šly proti favoritovi dokonce několikrát do vedení a schylovalo se k napínavému utkání. Svěřenkyně trenéra Dušana Medveckého ale zvládly před domácím publikem skvěle závěr prvního poločasu a bodovou sérií taženou mladými reprezentantkami Evou Kopeckou, Ludmilou Dudáčkovou a Sarah Beránkovou utekly do desetibodového vedení. Levhartice navíc nezachytily ani nástup do druhé půle a místo náporu jim Brňanky utekly až ke dvacetibodovému rozdílu. S vypětím všech sil se svěřenkyně trenéra Tomáše Eisnera dostaly zpět na deset bodů, ale přelom třetím a čtvrté čtvrtiny Královpolanky ovládly 8:0 a zlomily odpor soupeřek.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 15 body hostující pivotka Tereza Vorlová, dvanácti body ji doplnila Zuzana Kučerová, ale Chomutov přijel pouze s osmi hráčkami a z lavičky dokázala skórovat jen desetibodová Kateřina Rokošová. Vrolovou naháněla na pozici střelkyně zápasu brněnská Veronika Remenárová, která se dostala na čtrnáct bodů, na dvanácti se shodly její spoluhráčky Gabriela Andělová a Emily Potter. Sedmá výhra posunula KP na chvíli na druhou příčku tabulky, než večer vyhrál svůj zápas Hradec Králové, bilance Levhartic spadla na čtyři výhry a pět porážek.

Tomáš Eisner (trenér Levhartic Chomutov): „Odehráli jsme docela dobrý zápas. Dokázali jsme zastavit počáteční nadšení Brna a kdybychom v posledních vteřinách proměnili šanci, mohli jsme vyhrát první čtvrtinu. Takhle z toho byla ztráta a následně inkasovaný koš, po kterém jsme ztráceli dva body. Domácí nás ani nepřehrávali, spíš my jsme chybovali. To udělalo poločasový rozdíl deseti bodů. Celkově jsme nebránili špatně, ale dostávali jsme koše z druhých nebo třetích pokusů. Trochu jsme se trápili v útoku – šance jsme si vytvářeli, ale neproměňovali je. Celkově jsme se soupeřem, který je třetí v lize a hraje Eurocup, odehráli relativně vyrovnaný zápas."“

Hladké východočeské derby

Basketbalistky Trutnova nezabraly ani v domácím prostředí v 82. východočeském derby proti Hradci Králové a po hladkém průběhu prohrály 53:100. Hostující Lvice vstupovaly do zápasu jako jasné favoritky a svou roli začaly potvrzovat velmi brzy. Po dvou minutách vedly domácí hráčky 6:4, pak se ale jejich útok na tři minuty zasekl a Hradec dvanácti body v řadě získal kontrolu nad duelem. Trutnov hrál s maximálním nasazením, ale nedokázal vůbec zastavovat útoky Hradce a za první čtvrtinu inkasoval 29 bodů. Podobný průběh měl i zbytek zápasu, když Lvice zvládly ve druhé čtvrtině 23 bodů a v té třetí dokonce 30, samy naopak inkasovaly za prostřední dvě období dohromady třiadvacet bodů. Náskok Hradce tak utěšeně rostl. Narůstající rozdíl se tak lehce zastavil až v poslední čtvrtině, kdy Hradec víc prostřídal, i tak ale zvládly Lvice nastřílet stovku, kterou překonala košem s faulem minutu před koncem Kristýna Minarovičová. Ta celkem zvládla 14 bodů a byla jednou ze šesti hráček Hradce, která se dostala do dvouciferných čísel. Nejlepší byla s 21 body kapitánka Andrea Klaudová, třináct bodů a 14 doskoků přidala Petra Kulichová. Poražené táhla tradičně Kateřina Kozumplíková se 13 body.

Slavia po úvodu zabrala

Pátou výhru v letošním ročníku RENOMIA ŽBL získaly basketbalistky pražské Slavie, když v devátém kole přehrály na domácí palubovce SBŠ Ostrava 79:60.

Jedenadvacet dní pauzy měla pražská Slavia mezi zápasy RENOMIA ŽBL. Nerozehranost byla na domácích hráčkách v úvodu patrná a Ostrava i přes náročné cestování vypadala jako svěžejší tým. Červenobílý tým vedl v úvodu 6:2, pak bylo srovnáno 10:10, ale v závěru čtvrtiny kraloval celek SBŠ a utekl do dvouciferného vedení. Obraz hry ale úplně otočil ve druhé čtvrtině, kdy kralovala zase Slavia a v poločase už bylo skóre srovnané.

Po rozháraném prvním poločase se hrál ve třetí čtvrtině vyrovnaný basketbal, když se skóre přelévalo ze strany na stranu a oba týmy se střídaly ve vedení. Ostrava mírný náskok neudržela a před poslední čtvrtinou ztrácela čtyři body. Tím však vyrovnaný zápas skončil, protože Slavia kompletně ovládla poslední čtvrtinu poměrem 31:16 a pohlídala si poklidný závěr utkání.

Pražanky k výhře dovedla Nizozemka Richelle Van Der Keijl, která nastřílela 25 bodů a přidala i osm doskoků, devatenáct bodů dodala Petra Bakajsová. Ostravu vedla s 15 body Britka Eilidh Simpson s 15 body, o bod méně přidala Sara Dickey.