Favoritky v sobotním programu zářily

Čtyřmi zápasy pokračovala v sobotu basketbalová RENOMIA ŽBL. Po delší době se navíc sešlo, že se hrály duely z jednoho kola, tentokrát to bylo patnácté. Z toho byl předehrán jen duel KP Brno s Levharticemi Chomutov (81:56) kvůli přípravě Brňanek na blížící se EuroCup.

Popáté Ostrava

Už pátý zápas za sebou vyhrála SBŠ Ostrava nad Slovankou, tentokrát 76:65 a odsoudily Středočešky k ještě většímu propadu na posledním místě tabulky. Ostrava má naopak čtvrtou výhru a je sedmá.

V nejvyrovnanějším zápase sobotního programu měla Slovanka na domácím stadionu v Benešově po většinu první čtvrtiny mírně navrch, od osmé minuty ale převzala taktovku Ostrava, sérií 8:0 odskočila do náskoku, který už nepustila. Hostující hráčky nedokázaly svůj náskok bez problémů kontrolovat a duel probíhal jako ve vlnách, Slovanka ale zase neměla dostatek ofenzivní síly, aby skóre otočila a dostala favorizované soupeřky pod tlak. Ještě minutu a půl před koncem to bylo jen o čtyři body, pak ale Ostrava zareagovala sedmi rychlými body a zápas rozhodla. Z vyrovnaných statistik nejvíc vyčníval rozdíl v šestkách, kterých Ostrava střílela hned o deset víc a získala z nich o jedenáct bodů více.

Nejlepší střelkyní zápasu byla se 17 body hostující Ema Mihaljevičová, o bod méně dala Stella Tarkovičová. Tu dorovnala v bodech za domácí nová americká posila, křídelnice Monica Engelman, na patnáct bodů se dostala Eliška Brejchová.

Rekordy Hradce

Třetí nejlepší střelecký výkon tohoto ročníku si na východočeské derby schovaly basketbalistky Hradce, když zdolaly Trutnov 128:59 a o pět bodů překonaly klubový rekord z října 2016.

Zraněními zmítaný Trutnov v posledních zápasech jen těžko konkuruje soupeřům a nejinak tomu bylo i v tomto zápase. Hradec na soupeřky vlétl, po pěti minutách šel do dvouciferného vedení a v zápase ani jednou neprohrával. Nakonec z toho byl rozdíl až o 71 bodů a dostatečně si tak zahrály hráčky z obou laviček. Výrazný rozdíl byl v doskakování 54:30 pro Hradec i asistencích 27:7 pro vítězky.

Sokol měl hned osm dvouciferných střelkyň v čele s osmnáctibodovými Michaelou Matuškovou a Dominikou Paurovou. Trutnov vedla už tradičně Anna Rylichová se 14 body.

Ofenzíva Žabin převládla

Za posledních 42 dní nastoupily hráčky Strakonic teprve k druhému utkání, po porážce s KP Brno 30. prosince tentokrát nestačily na Žabiny 40:83.

Brňanky byly jasným favoritem utkání, přesto se na Strakonicích projevila nerozehranost, což Žabinám práci ještě ulehčilo. Od stavu 2:2 byl na hřišti jen jeden tým, Brňanky vyhrály první čtvrtinu 32:6 a výsledkově jim tak neuškodila „odchozená“ druhá čtvrtina, kterou vyhrály 11:8. Pak přišla zřejmě přestávková řeč od Viktora Pruši a Žabiny ve třetí čtvrtině nasměrovaly zápas ke konečnému výsledku. Mohly si tak po prostřídání poslední čtvrtinu i těsně prohrát a celkem poztrácet za zápas třicet míčů.

Vítězky táhlo šestnáctibodové duo Beáta Adamcová a Kateřina Galíčková, Strakonice měly střeleckou oporu prakticky jen v Simoně Růžkové, která zvládla 15 bodů.

Pražské derby před Euroligou

Poslední přípravu před euroligovou bublinou na domácí palubovce si odbyly hráčky ZVVZ USK Praha, které v pražském derby přehrály Slavii 102:49.

Premiéru ve staronovém dresu si odbyla americká křídelnice Candice Dupree a hned se blýskla 15 body, přestřílela ji jen sedmnáctibodová Španělka María Conde ve svém třetím zápase a tradiční opora Brionna Jones s 21 body. Slavia měla dvoucifernou střelkyni v Kamile Hoškové. Jejích dvanáct bodů podpořila 9 body a 13 doskoky Petra Bakajsová. Slavia vedla jen krátce v první čtvrtině, ztratila 28 míčů a prohrála o patnáct doskoků i 20 asistencí.