Generálka na ME vyšla Lvicím na výbornou, vrátily Chorvatkám porážku

České basketbalistky v generálce na evropský šampionát přehrály Chorvatsko 79:59 a vrátily mu porážku z úvodního přípravného zápasu. Na turnaji v Piešťanech tak navázaly na včerejší výhru nad domácím Slovenskem a na Eurobasket do Lotyšska odjíždí s celkovou bilancí šesti výher a tří porážek v přípravném období.

Vstup do zápasu se Lvicím vůbec nepovedl, když za prvních pět minut vstřelily pouhé dva koše z pole a nápor Chorvatska musel za stavu 7:15 zastavovat oddechovým časem trenér Štefan Svitek. Time-out ale vyšel na výbornou, když po něm už český tým nedovolil soupeřkám vstřelit do konce první čtvrtiny ani jeden bod a osmi body v řadě srovnal po deseti minutách skóre.

Vyrovnaný stav však na tabuli dlouho nevydržel a Chorvatky se vrátily do mírného náskoku. Balkánský tým držela hlavně střelba z dálky, když za první půli trefilo Chorvatsko sedm trojek a vyvážilo tím jedenáct ztracených míčů. Nejvíc se střelecky činila kapitánka Monika Bosiljová, která stihla jedenáct bodů a byla spolu s Miou Mašičovou hlavní strůjkyní poločasového vedení Chorvatek 33:28. Češkám se nedařilo zapojit podkošové hráčky tak jako ve včerejším zápase a spoléhaly hlavně na body Kateřiny Elhotové.

Druhou půli pak Češky odstartovaly ofenzivní smrští a sérií 11:2 vedenou stále skvělou Elhotovou se ujaly poprvé v zápase vedení. Hlavní hvězdu týmu začaly doplňovat i další hráčky a Lvice ovládly třetí čtvrtinu poměrem 23:10, který jim zajistil před poslední desetiminutovkou sedmibodové vedení.

Definitivní zlom v zápase pak přišel v úvodu čtvrté čtvrtiny, kterou Lvice začaly málo vídanou sérií čtrnácti bodů v řadě a jejich náskok narostl nad dvacet bodů. Od té doby kontrolovaly Češky zápas a dovedly ho bez potíží do vítězného konce.

Evropský šampionát pro Češky začíná 27. července, kdy v lotyšské Rize hostí favorizovanou Francii.

Kateřina Elhotová (nejlepší střelkyně ČR):„Druhý poločas vypadal z naší strany úplně jinak. Dokázaly jsme se lépe vyrovnat s jejich hrou jedna na jednu a celkově řešením jejich clon. Přebraly jsme si to a ony neměly otevřené střely za tři body, kterými nás zabíjely v prvním poločase. Po přestávce se nám začalo i dařit střelecky, takže z toho vznikl dvacetibodový náskok, který jsme si udržely až do konce. Mám velkou radost, že tahle poslední prověrka dopadla vítězně a těšíme se na první zápas mistrovství Evropy.“

Česká republika – Chorvatsko 79:59 (15:15; 33:39; 56:49)

Elhotová Kat. 21, Hejdová 12, Elhotová Kar. 10, Štěpánová 7, Březinová 6, Bartáková, Adamcová a Vyoralová po 5, Voráčková a Krakovičová po 4, Pudláková a Vojtíková 0

TH: 20/14 – 14/12

Trojky: 7 – 7

Doskoky: 47 – 38

Zisky: 15 – 5

Ztráty: 11 – 22

Asistence: 15 – 14

Fauly: 18 – 18