H + H = 40 + 40. Hanušová s rekordem, Harrison s parádní odpovědí

To nejzajímavější, co se přihodilo ve finálové sérii v české nejvyšší soutěži žen.

ZVVZ USK Praha vybojoval titul, stříbrné Žabiny Brno mu sice podlehly 0:3 na zápasy, ale už svým postupem do finále překvapily vlastní vedení.

Tím nejzajímavějším, co se ve finálové sérii Ženské basketbalové ligy přihodilo, je návrat čtyřicetibodových výkonů. První finále 40 body ozdobila Alena Hanušová z USK, ve druhém se totožně prezentovala její spoluhráčka Isabelle Harrison.

Oba čtyřicetibodové zápisy jsou rekordem právě skončené sezony. A o parník. Třetím nejlepším střeleckým počinem je 30 bodů Hany Gašicové z Teamstore Brno z loňského října.

Hanušová převedla desátou a Harrison jedenáctou čtyřicítka za posledních dvacet ligových let. Na tu desátou se čekalo skoro pět let (v říjnu 2014 se 40 body prosadila Sarina Simmons ze Slovanky MB).

Finálový rekord zůstal nepřekonán, v roce 2014 pomohla Kia Vaughn svému ZVVZ USK Praha 41 body proti Sokolu Hradec Králové.

Rekord celého play off je zároveň rekordem absolutním: 46 bodů Jany Stejskalové. Lokomotivě Trutnov však tento výkon v prvním čtvrtfinále 2005 proti Lokomotivě Karlovy Vary nestačil, podlehla 99:101 po dvou prodlouženích.

Zápis Aleny Hanušové (jednotlivé čtvrtiny 5+15+7+13) se do ligových dějin zapsal významně. České reprezentantce totiž na 40 bodů stačilo 27 a půl minuty, nejméně ze všech autorek čtyřicetibodových výkonů. Kia Vaughn před pěti lety potřebovala 32 minut, ostatní ještě víc. V kategorii 35+ s Hanušovou soupeří jen Janell Burse (37 bodů za 26 minut) a Ivana Večeřová (36 bodů za 24 minut).

Hanušová zároveň trefila 16 z 20 střel z pole, tedy 80 procent pokusů. Tohle číslo zaostává jen za skvělým výkonem Petry Reisingerové z prosince 2009 - nastřílela 43 bodů, když proměnila 17 z 19 střel (úspěšnost 89 procent), podkošová hvězdy tehdy přidala šestky 9/9 a 17 doskoků a její rating 70 je nejlepším počinem v historii ŽBL.

Ovšem Isabelle Harrison (čtvrtiny 6+12+11+11) podala ve druhém finále podobně skvělý výkon jako Hanušová. Během 34 a půl minuty trefila 17 pokusů z celkových 22 a také její úspěšnost 77 procent zaslouží zdůraznit. Spolu s trestnými hody 6/6 a 11 doskoky je na ratingu 55, což je rekord sezony a dělené šesté místo historicky.