Heroický boj KP ke zvratu nevedl

Další parádní drama připravily fanouškům basketbalistky KP Brno v rámci domácí bubliny EuroCupu. Královopolanky sice tentokrát podlehly favorizovanému MBA Moskva 72:78, rozhodně se ale nemají za co stydět, navíc živí naději na postup.

Do zápasu vstoupily oba celky ospale, nechávaly vyniknout obrany a s přispěním často odpískaných faulů hra neměla žádné tempo. Rusky pálily jednu trojku za druhou, KP zase využívalo podkošovou hru Kanaďanky Emily Potter a Renáty Březinové. Ani jeden tým se ale nedokázal střelecky prosazovat, dva slepené koše v poslední minutě tak zajistily domácím hráčkám těsné vedení. Dvouminutová pauza mezi čtvrtinami ve spojení s drsným projevem ruského kouče moskevský tým probrala a strhla se pravá ofenzivní smršť. Brňanky působily nadále unaveně a dostávalo jeden koš za druhým. Už to vypadalo, že půjde Moskva do poločasu s devítibodovým náskokem, pak však Maria Korshakova hloupě faulovala domácí Američanku Page při střele z vlastní poloviny a ta třemi šestkami snížila.

V polovině třetí čtvrtiny přišla klíčová fáze zápasu, když Moskva zaznamenala devět bodů v řadě a odskočila do čtrnáctibodového trháku. V tu chvíli měly Brňanky hlavy dole a vypadalo to na klidný závěr zápasu. Podobný stav svítil na tabuli se skóre ještě šest minut před koncem. Pak však jako by Rusky bojovné Brno podcenily, rozhodly se závěr odchodit a na hřišti se začaly dít divy. Koš, dvě trojky a najednou Potter dvě minuty před koncem srovnávala skóre. V nervózní koncovce pak Page ztratila míč a Rusky znovu odskočily. Následně vypadla z koše nadějná vyrovnávací střela Březinové a z posledních sekund se stala hra faulů, kterou Moskva zvládla. Oba celky tak drží do posledního hracího dne naději na postup, Rusky ale mají před sebou duel s Gorzowem, který ještě nevyhrál, zato KP vyzve neporažený Elazig.

Dvě nejlepší střelkyně zápasu byly na straně KP, když Page s 22 body a 11 doskoky doplnila Potter s 21 body. Pouze na sedm se dostala hrdinka prvního zápasu Březinová, která tentokrát nedostala tolik prostoru zpoza trojky. V dresu Moskvy se pět hráček dostalo mezi 11 a 13 bodů v čele s Aleksandrou Tarasovou s 13 body a 12 doskoky. Skupinu zakončí Brňanky v pátek proti tureckému Elazigu (18:00, web ČT Sport).

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Vstoupili jsme do zápasu bez energie, nebyli jsme tvrdí v obraně, nehráli jsme tělem a těžko se nám dostávalo zpátky do hry. V poločase už to bylo dobré, nicméně ve třetí čtvrtině nám utekly a vypadalo to s námi zle. Jsem hrdý na tým, že jsme se vrátily do zápasu i přes šťastné střely soupeřek, když nám daly v poslední vteřině trojku z půlky a teď na konci další koš. To k basketu patří. Moskva byla šťastnější a mohli jsme i vyhrát. Hráli jsme vyrovnaný zápas se čtvrtým týmem ruské ligy, který porazil euroligový Orenburg asi o 20 bodů nedávno.“

Sarah Beránková (hráčka KP Brno): „Rusky hrály o dost víc agresivně než Gorzow a my jsme do utkání nevstoupily dobře. Nevím, jestli jsme byly unavené, ale utekly nám už na začátku, když jsme se pomalu rozjížděly. Pak jsme se rozjely, ale bohužel nám konec nevyšel.“