Historie v Brandýse, favoritky neváhaly

Třemi zápasy se v pátek odpoledne rozjelo třetí kolo Chance ŽBL, které je na rozdíl od kola předchozího daleko více nahuštěné. Dohraje se již v sobotu druhými dvěma bitvami. Historický večer prožil Brandýs, který si připsal na domácí palubovce vůbec první výhru v nejvyšší soutěži.

Těžká úvodní dvě kola prožil ligový nováček z Brandýsa. Basketbalistky Středočeského týmu se potkaly s dvěma účastníky EuroCupu a utržily tvrdé porážky. Ve třetím kole si ale svěřenkyně Dana Kurucze poradily s účastníkem eurocupové kvalifikace Ostravou 73:61 a mají tak první výhru v nejvyšší soutěži v klubové historii. Ostrava naopak po prohře se Slavií na první letošní výhru zatím čeká.

Ostrava přitom odehrála velmi slušný první poločas a nic nenasvědčovalo tomu, že si z Brandýsa odveze poměrně jasnou porážku. Naopak většinu první půle byla SBŠ v mírném náskoku, který vystoupal až na šest bodů a pouze osmibodová série na závěr poločasu otočila skóre ve prospěch domácích.

Po přestávce ale nastoupil do hry úplně jiný tým na obou stranách a Brandýs začal s velmi dobrou podporou fanoušků dominovat. Středočešky udržely ofenzivní produktivitu z prvního poločasu, na druhou stranu se výrazně zlepšily v obraně a pouze tři koše a celkem sedm bodů stačilo pouze na nabrání dvouciferné ztráty. Ostrava tak potřebovala výraznou poslední čtvrtinu ke zvratu, což se nepovedlo. Vyrovnaný výkon stačil pouze na udržení stejného rozdílu a Brandýs si tak bez větších potíží pohlídal první ligovou výhru. Naopak místo dramatu vystoupal v závěru jejich náskok až na devatenáct bodů.

V duelu plném chyb bylo spácháno téměř padesát ztrát, Ostrava se trápila zpoza trojkového oblouku, ale zase si pomáhala šestkami, Brandýs se o devět úspěšných trojek mohl hodně opřít. Střelecky zářila domácí Američanka Kwanza Murray s 25 body (čtyři trojky), Irena Vrančič přidala deset bodů a Leeza Burdgess doskočila deset míčů. Ostravě nestačilo 18 bodů a 9 doskoků Indie Pagan, nikdo další nedal přes devět bodů.

Pro jasnou výhru na palubovku Slovanky si přijely brněnské Žabiny. Ty odehrály první domácí duel ve Sportovní hale Rokytka stejně jako Slavia a novou arénu nepokřtily příliš bojovným výkonem, když podlehly jasně 63:94.

Brňanky, které v dosavadním jediném venkovním duelu podlehly v Hradci Králové si tentokrát pohlídaly zápas od prvních minut a okamžitě utekly do dvouciferného trháku. Za první čtvrtinu zářila dvojice Simona Sklenářová – Nikolina Kněževič. Ty se složily na devatenáct bodů a samy tak přestřílely o tři body celý tým Slovanky.

Ve výborné ofenzivě pak Žabiny pokračovaly ve druhé i ve třetí čtvrtině a vytvořily si takový náskok, že mohl trenér Pruša dát v záběru dostatek prostoru lavičce a Slovanka lehce korigovala. Slabší ofenziva dokonce nepřekonala stobodovou hranici, i když se k tomu po třiceti minutách hodně schylovalo.

Žabiny dovedla k výhře zejména výborná úspěšnost střelby, celkově střílely přes padesát procent z pole a proměnily deset trojkových pokusů. Za Slovanku střelecky zářila Andrea Ondroušková. Reprezentantka ve 3x3 nastřílela za devětadvacet minut 28 bodů, přidala i sedm doskoků, ale nikdo další nedal přes šest bodů. Žabiny naopak dostaly do dvouciferných čísel celkem sedm z deseti hráček na zápasové soupisce. S patnácti body byla nejlepší střelkyní týmu Petra Záplatová, o bod méně dala Američanka Elissa Cunane.

„Odehráli jsme dneska spíše dva zápasy. Prvních třicet minut výborný basketbal z naší strany, holky byly koncentrované jak v útoku tak v obraně. Výsledkem bylo 84 bodů a vysoký náskok. Bohužel, ačkoliv jsme na to holky upozorňovali, stalo se nám to stejné co proti Chomutovu. Posledních deset minut jsme polevili a poslední čtvrtinu dokonce prohráli. Nebavíme se tu o tom, že potřebujeme vyhrávat o šedesát bodů, o to tu nejde. Ale potřebujeme udržet koncentraci po čtyřicet minu a nedovolit opakovat stejné chyby. Zvláště v těch těžkých by se nám toto mohlo vymstít," upozornil asistent Žabin Michal Martišek.

Pro klidnou výhru na palubovku soupeře si dojely také úřadující mistryně USK Praha. Svěřenkyně trenérky Hejkové věděly, že si na palubovce Hradce vylámaly před pár dny zuby Žabiny, proto k utkání přistoupily zodpovědně a zvítězily bez potíží 52:90.

Hned první čtvrtinu ovládly Pražanky drtivě 31:9 a vytvořily si pohodové vedení. Mohly si tak dovolit druhou i čtvrtou čtvrtinu zahrát se širší sestavou a ve slabším tempu tak, že se Hradec udržel. Větší náskok si pak vytvořily až ve třetí čtvrtině, kdy se rozdíl vyšplhal až na devětatřicet bodů.

Pět dvouciferných střelkyň USK vedla sedmnáctibodová Tereza Vyoralová, o bod méně dodala dvojice Ezi Magbegor a Maite Cazorla. Hradec se opíral o dvanáct bodů zkušené Pamely Effangová, Natálie Vlčková zvládla deset bodů. Drtivá převaha byla u Pražanek zejména na doskoku – 52:30.