Hlášky Nymburka mě motivovaly ještě víc

Znovu ukázala, jak důležitou posilou Hradeckých lvic se loni v létě stala. Za 29 minut, což byl druhý nejdelší čas z týmu, se stala hlavní strůjkyní ohromně překvapivého výsledku v semifinále Nilfisk FINAL 4, v němž Hradec sestřelil domácí Nymburk 84-68. A nyní už reprezentační centr Renáta Březinová se pod velkým výsledkem podepsala jako top skórerka 17 body, jako top rebounderka 8 doskoky, nejlepší byla i v plus/minus (+22), k tomu přidala 3 asistence, 3 zisky, 1 blok a výbornou obranu proti vyšším soupeřkám a jako podkošová hráčka se blýskla i třemi trojkami. V podání Renáty Březinové, již na hřišti nejde přehlédnout i pro její kompletně potetovanou levou paži, to byl kompletní postupový balíček. V pondělí však musí ve finálovém duelu (18:00 na webu ČT) přidat ještě jeden, protože KP Brno vypadal v půlfinále s Žabinami hodně dobře, přimhouří-li se oči nad jeho 26 ztrátami.

Renáto, bylo vaše vítězství a také jeho výše velkým překvapením?
Ano, je to možná překvapení, že zápas skončil o tolik v náš prospěch, ale my do toho šly naplno, se vším všudy a chtěly jsme moc vyhrát. A v pondělí budeme chtít vyhrát i finále. Při vedení v poločase o osm jsme si v šatně řekly, že zápas je 0-0 a musíme pokračovat dál, zlepšit něco v obraně i doskok, soupeř pak přestal dávat střely, které proměňoval v první půlce, a náš náskok jen narůstal a hrálo se nám víc v klidu.

Nymburk se vás snažil podle předpokladů zničit zpod koše, ale nedokázal to. Proč hlavně?
Mně ale právě nepřišlo, že jsme ho pod košem zastavily. A vždycky jsem si vyčítala každý koš, který jsem dostala. Pak jsme ale přitlačily, soupeř prostřídal, jeho kouč tam pustil menší sestavu a my z toho těžily. A pokud jde o náš útok, hodně jsme hrály zvenku. Já osobně jsem zpod koše nedala snad ani jednu střelu. Zase mi ale padly tři trojky. My máme dobrou střelbu z dálky a z toho jsme hodně těžily. A ve druhém poločase jsme začaly dávat i zpod koše.

Měla jste konkrétně vy jako pivotka za cíl vytlačovat věžě Chomenčuk nebo Liskens co nejdál od koše, pokud to tedy šlo?
Ano, ale hlavně šlo o agresivní obranu a my si pak různě pomáhaly, což se dařilo. S pivotkami Nymburka to bylo těžké, hlavně při té jejich výšce. My je nechaly v prvním poločase hodně doskakovat, ve druhém už ale ne a z toho jsme profitovaly.

Vy jste pivotku Chomenčuk několikrát zaskočila úspěšnou střelou někdy i z hodně velké dálky. Je možné, že to od vás tolik nečekala?
To bych se divila. O mně se ví, že střílím za tři, ale někdy jsem to vystřelila tak, že to asi tolik nečekala. Třeba příště už bude vědět. (směje se)

Motivovala vás ambiciózní prohlášení z nymburského tábora před FINAL 4, kdy si soupeř dal vítězství v poháru na domácí půdě za jasný cíl?
Určitě. Četla jsem to, že nás porazily v sezoně i v přípravě, že si na nás věří a umějí s námi hrát. To mě motivovalo mnohem víc a možná proto jsem nedávala zpod koše, že jsem byla přemotivovaná. Takže ano, semkly jsme se, hrály kolektivní basket, což jsme v posledních zápasech už dlouho nehrály, a pro nás to bylo jedině dobře.

Nymburk měl sice o 13 doskoků víc, ale také o 13 víc ztrát. Kolik z nich bylo vynucených vaší obranou?
Myslím, že jsme na ně víc přitlačily až ve druhém poločase a ony nám to házely pomalu do rukou. A to vycházelo z naší agresivní obrany.

Poučily jste se v něčem z prvního utkání sezony, kdy jste v Nymburce prohrály v koncovce o pět?
Samozřejmě. V závěru jsme tam měly hodně ztrát, kterých jsme naopak v celém semifinále měly málo (8). V lize jsme jich tady měly podstatně víc a to byl jeden z klíčů k vítězství soupeře.

Na FINAL 4 musíte hrát dvakrát za 24 hodin, co na to řekne vaše bolava pata?
Spíš co řekne celé moje tělo. (směje se) Že si pak mám dát volno. Ne, vážně, hodně pomáhají emoce a vědomí, že o něco hrajete. Ty dva dny se hecnete a taky je potřeba pořádná regenerace – dobře se navečeřet, vyspat a v pondělí tělo naprogramuju na další zápas. Musí se to zvládnout. A pokud jde o patu, mám za sebou druhou plazmu (léčebná metoda na patní výrůstek), nějak to drží, netrpím takovou bolestí a (ťuká prstem na zuby) snad to vydrží ještě dlouho.

Vy máte za sebou pár dnů starou – a úspěšnou – reprezentační premiéru. V pondělí vás pod košem čekají dvě vicemistryně světa z roku 2010 Edita Šujanová a Ilona Burgrová, jaké to ve finále bude?
Doufám, že bude zajímavé pro diváky. A pak rozhodnou detaily, protože KP Brno má skvělý tým, předvedlo krásné semifinále, kdy soupeři nic nedovolilo, má tvrdou obranu. My s ním v sezoně dvakrát prohrály, ale nemáme co ztratit… A Ejďu s Ilčou mám ráda, my to pod tím košem nějak zvládneme.