Hosté druhými poločasy dělali rozdíl

ECHO NEDĚLE V ŽBL O 52, 39, 34 a 26 bodů. Čtyřmi na první pohled jednoznačnými výsledky pro hosty se v neděli dohrávalo 11. kolo Ženské basketbalové ligy, po němž následuje 13denní reprezentační přestávka. Jenže ne všechna skore reflektují samotný průběh zápasů, které v prvních poločasech většinou ještě nebyly rozhodnuté.

Údery KP v lichých dějstvích

Obrovský rozdíl ve výsledku duelu mezi Ostravou a KP Brno (67-106) ne zcela kryje realitu utkání. V něm favorit udeřil hned na začátku, jeho prvních 9 bodů a celkem 13 v první čtvrtině vsítila Pecková a její celek se vyšvihl i díky 7 ztrátám soupeře do vedení o 17 bodů. Ovšem ve druhém dějství Canty s Butts přitáhly SBŠ na pouhých 5 bodů, aby poté domácí celek zcela vypadl z role ve třetí čtvrtině. V ní Brno ze 43-47 během šesti minut vypálilo do trháku 47-69 a až tady bylo o vítězi definitivně rozhodnuto.

Brňanky měly díky bilanci útočných doskoků (10-17) a ztrát (25-19) o 15 střel víc a SBŠ rozstřílely z trojek (12 tref z 26 pokusů) i z brejků (32 bodů). Pecková při šesté výhře sezony zapsala 24 bodů s 9 doskoky, Solopová 19 bodů a Remenárová 17. Za Ostravu kontrovaly Anežka Kopecká a Butts (po 14).

Marian Svoboda (kouč KP Brno): „Měli jsme celkem náročný týden, protože jsme jeli do Německa. Byla tam strašná cesta a nebylo to ideální. Po zápase jsme se hned vraceli domů rozlámání, tak bylo těžké dát tým dohromady. Z tohoto důvodu jsme se utkání s SBŠ trochu obávali, ale připravovali jsme se na něj svědomitě. Náš vstup do zápasu byl velice dobrý, ale pak jsme polevili v obraně a nechali jsme soupeře dávat laciné koše z protiútoků. V poločase jsme si ale vše vyříkali. Nemyslím si, že konečné skore odpovídá průběhu zápasu. Každopádně jsme se připravovali hlavně na ostravské zahraniční hráčky, které v tomto týmu hrají prim. Jsem rád, že se nám podařilo ubránit Brionu Canty – dávali jsme si na ni velký pozor, protože víme, že je to velmi dobrá hráčka. Trochu jsme nevěděli o nové posile Tavarshe Scott. Jsem rád, že jsme zde vyhráli.“

Tibor Jány (kouč SBŠ Ostrava): „Hodnotí se mi trochu složitěji a smutněji. Soupeř dokázal, že má svoji kvalitu. Hráčky, které nastoupily v základní sestavě, hrály velmi dobře. Dokázaly číst naši hru a byly z toho rychlé protiútoky. Nedokázali jsme je zastavit – 32 bodů za první čtvrtinu je hodně. Od toho se vše odvíjelo. Soupeře jsme v průběhu hry dokázali pouze vystrašit tím, že jsme se přiblížili na 4 body. Ale díky dominanci KP a našemu personálnímu obsazení jsme nedokázali reagovat na vše, co měl připravené, a to hlavně v obraně. Od okamžiku, kdy začala mít Canty problémy s kotníkem, bylo jasné, že naše hra nebude už tak dobře organizovaná a nebezpečná. Závěr pak dohrávaly juniorky. Dostali jsme hodně bodů, soupeř měl až nadprůměrnou úspěšnost střelby – prakticky každá hráčka dokázala zakončovat svoje akce ze střední vzdálenosti nebo střely za tři a tím skore narůstalo.“

Bouře přišla ze šatny

Další z nedělních duelů, v němž se giga rozdíl ve skore (49-83) zrodil až po nic nesignalizující, protože vyrovnané první půli (30-33). Jenže pak Slovanka ve Strakonicích spustila smršť a třetí čtvrtinou (4-29, 7 ztrát U19 Chance) rozhodla o všem, když ve druhé půli už nedovolila ani bod jediným dvojciferným střelkyním domácích, tedy Rybové (12) s Dudáčkovou (10).

Vítězky dominovaly na doskoku (16-47), přičemž z 20 útočných vytěžily 22 bodů z druhých šancí. A při dvakrát menším počtu ztrát si řekly o 20 střel z pole víc, k tomu házely 40 šestek a nepotřebovaly tak ani jednu trefenou trojku. Střelecké pole vedly Scott (22+8 doskoků), Gallasová a Čepelková (obě 14).

Jiří Johanes (asistent U19 Chance): „Odehráli jsme suprový první poločas. Vůbec jsme to nečekali, protože soupeř je pod košem silnější. Po změně stran Slovanka zlepšila obranu, přitlačila, hráčky začaly přebírat a my jsme se už nedokázali dostávat ani do zakončení. Z naší strany to bylo bojácné. Mladé holky už měly o víkendu odehrané dva zápasy a ty zkušenější nás nepodržely. Pro zranění nemohla nastoupit Jitka Musilová, Lucie Košatková se rozehrává po mateřské a více jsme čekali od Jolany Krejčové, Veroniky Rybové a Lindy Svobodové. Tyhle hráčky by nás měly táhnout.“

Jan Devátý (kouč Slovanky MB): „V prvním poločase nebyl basketbal z obou stran pohledný, jednalo se spíš o boj. O přestávce jsme si řekli, že si myslíme, že jsme basketbalově lepší, ale musíme přitlačit v obraně. To byl klíč k úspěchu. Druhá půle byla už v naší režii, takže jsme získali důležité vítězství. Jsem hlavně rád, že si zahrály všechny hráčky a také juniorky, které o víkendu sehrály tři utkání. Musíme dál pracovat na splnění našeho cíle, jímž je vyhnutí se baráži.“

Střelecké cvičení Lvic

Favorizované Hradecké lvice na palubovce Techniku zavřely bránu v obraně za stavu 23-23 v úvodu druhého dějství (domácí v tomto hracím období 8 ztrát), za poslednách 9 minut první půle inkasovaly pouhé tři body a vedly 26-39. Po změně stran už si otevřely velkou střelnici, vysázely 64 bodů a dostaly jen 25.

Vedle úspěšnosti střelby ovládly především doskok (34-53) a velmi plodné byly z brejků (32), když zhusta využily 26 ztrát domácích. Z 6 dvojciferných střelkyň byly nejlepší Rosenbaumová (14+10 doskoků) a Minarovičová (13). Technic tradičně držela Tereza Zítková (13), k níž se 10 body přidala Filípková.

Miroslav Volejník (asistent Sokol ZVUS Hradec Králové): „My jsme byli se svou hrou spokojeni až ve druhém poločase, což se týkalo hlavně obrany. Po změně stran už jsme náš výkon v obraně, ale i v útoku zlepšili.“

Lucie Zítková (trenérka MK Technic Brno): „První polovina zápasu byla z naší strany velmi dobrá, nebýt zbytečných chyb a snadno ztracených míčů, mohl být rozdíl i nižší nez 13 bodů. I v druhé polovině jsme chtěly soupeře potrápit, ale bohužel podstatně horší obranou jsme mu umožnily naprosto volné střely a i v nájezdech byly soupeřky téměř samy. Tím nám bodově dost odskočily. A bohužel jsme je nedokázaly ani udržet pod hranicí 100 bodů.“

Nymburk rozhodl ve 2. dějství

Vicemistr v lázeňském městě začal zhurta, jeho podkošové opory Ursu a Chomenčuk v mžiku vybudovaly vedení 0-9 a jejich tým už po první čtvrtině vedl 11-26. Reisingerová s Kušlitovou ještě v úvodu druhé části přitáhly domácí šňůrou 11-0 na 22-26, když v tu chvíli měly spolu na kontě už 16 bodů, jenže pak obe vystřídaly (Reisingerová po 3. faulu) a Nymburk nastavil nový šestiminutový trhák, až na poločasových 26-48. Po změně stran už nebylo co řešit, Středočešky zvítězily jasně 72-98.

Měly lepší doskok (31-41) a produkci zpod koše (32-52), navíc spousty bodů dosáhly z 20 varských ztrát. Střelecké pole vedly Pavel (19), Huňková (16) a Bartáková (14+7 asistencí). Za Vary se výrazně zapsaly do bodové listiny jen Kušlitová (24) a Reisingerová (18, TH 11/10 z 9F+), kterou soupeřky pustily pouze ke 3 doskokům, navíc se vyfaulovala už po 22 minutách ve hře

Daniel Kurucz (kouč DSK Basketball Nymburk): „Vítězství bylo jednoznačně na naší straně. Vyhráli jsme skoro o 30 bodů, ale dvakrát jsme umožnili naší nedisciplinovaností karlovarským hráčkám získat šanci snížit skore. Naštěstí jsme využili náš široký kádr, a i když jsme se ve čtvrtek v noci vrátili ze zápasu Eurocupu v Itálii, utkání jsme zvládli.“

Roman Maleček (asistent BA Karlovy Vary): „Rozhodl už začátek utkání, kdy jsme Nymburk jednoduše pustili do vedení, a kdy nám rychle odskočil na 14 bodů. Ve druhé čtvrtině jsme se trochu vrátili do hry, ale pak se zase prostřídalo a Nymburk získal rozhodující náskok. Druhý poločas byl už jen o tom, o kolik zápas skončí.“