Hradec krok od finále s USK

Prvního finalistu má letošní ročník RENOMIA ŽBL. V nejkratším možném čase se jím stal podle očekávání favorizovaný ZVVZ USK Praha, který přehrál i napotřetí KP Brno a postupuje. Blízko série s USK a jistotě minimálně třetího místa jsou hráčky Sokol Hradce Králové, který zdolal podruhé Žabiny Brno a je krok od postupu.

Domácí dominance Hradce

Výhodu domácího prostředí dokázaly i ve druhém utkání na své palubovce využít k jasné výhře basketbalistky Hradce Králové, které po zdolání Žabin Brno 83:61 mají šanci ve čtvrtek postup pojistit.

Jako by byla palubovka v Hradci Králové pro Žabiny zakletá. První utkání série tam jasně prohrály, pak doma soupeře po vyrovnaném průběhu zaskočily, ale ve třetím zápase znovu na Východě Čech nestačily, tentokrát jim zápas utekl hned od úvodního rozskoku. Brňanky čekaly na první koš téměř sedm minut, než se prosadila z jumpu Anežka Kopecká, to už měly hostující hráčky za sebou oddechový čas i technickou chybu trenéra Viktora Pruši a po snížení prohrávaly 2:13. Neprobraly se ani ve zbytku první čtvrtiny a ztrácely po deseti minutách sedmnáctibodovým rozdílem.

Zlepšení Brňanek přišlo až po dvanácti minutách, když ztrácely 7:28. K náporu zavelela trojkou Kateřina Galíčková, přidala se další mladá hráčka Eliška Hamzová a rozdíl ve skóre rychle klesal. Žabiny se přiblížily až na šest bodů, náskok lehce navýšila hradeckým košem Karolína Šotolová. Ta zvládla za poločas sedm bodů a přestřílela ji jen spoluhráčka Kristýna Čuperková a dvanáctibodová Eliška Hamzová.

Nápor Žabin se stupňoval po přestávce a díky další sedmibodové minisérii se podařilo Galíčkové trojkou poprvé v utkání vyrovnat. Do vedení ale Lvice své soupeřky nepustily a samy sérií 8:2 bleskově odskočily. Do poslední čtvrtiny tak šly domácí s pětibodovým náskokem.

Do dramatické koncovky ale duel nedospěl, když se Žabiny podobně jako v úvodu zápasu trápily ve vstupu do poslední čtvrtiny střelecky, inkasovaly jedenáctibodovou sérii a pět minut před koncem měl tým trenéra Pruši na kontě žádný oddechový čas a před sebou šestnáctibodovou ztrátu. Vůbec se nedařilo hrdince minulého utkání Michaela Vackové a trápily se i další opory kromě Hamzové. Ta však sama na všechno nestačila, když jí navíc na druhé straně velmi zdatně konkurovala Čuperková. V závěru už Žabiny trochu rezignovaly a začaly se v hlavě soustředit na čtvrteční čtvrtý zápas na domácí palubovce, kde budou muset vyhrát, aby si vynutily rozhodující pátý duel.

Žabiny srazila slabá střelba dvojek s čímž se pojí i horší doskakování a nižší počet trestných hodů. Hamzová se dostala na 18 bodů a jediná z Brňanek měla střelbu nad 50% z pole, Galíčková dodala 10 bodů. Střelkyní zápasu byla Čuperková s 23 body, další čtyři její spoluhráčky daly přes deset bodů, Klára Marečková přidala také 11 doskoků.

Hladký postup USK

V nejkratším možném čase si podle očekávání zajistily postup do finále basketbalistky ZVVZ USK Praha, když ve třetím semifinále přehrály KP Brno 88:44. Oba celky se střetnou i tak ještě ve čtvrtek, když se v Chomutově utkají o vítězství v Českém poháru.

KP Brno všechny tři zápasy s favoritem odbojovalo, herní kvalita v individuálních i týmových činnostech ale je na straně účastníka Euroligy, který si postup do finále pohlídal bez větších potíží. V první čtvrtině to nebyl klasický nápor Pražanek, které se blýskly hlavně v obraně, když dovolily soupeřkám dvanáct bodů. Očekávaná ofenziva pak přišla ve druhé čtvrtině, kdy Brno zvládlo přidat jen šest bodů a svěřenkyně trenérky Hejkové odskočily k třicetibodovému rozdílu. Zářila hlavně slovinská rozehrávačka Teja Oblak, která stihla za poločas 14 bodů, nikdo jiný na hřišti nedal víc než pět bodů.

K Oblak se přidala v druhé půli také Kateřina Elhotová s Veronikou Šípovou, klasický všestranný výkon podávala Veronika Voráčková. Brno trápily ztráty, kterých nakonec spáchaly 28 i slabá úspěšnost střelby, která se přes tvrdou obranu USK dala čekat.

Nejlepší střelkyní zápasu byly s 15 body Veronika Šípová, o bod méně dalo duo Oblak - Elhotová. Pouze na devíti bodech tentokrát zůstala Brionna Jones. Emily Potter vedla Brno s 9 body, Karolína Fadrhonsová zvládla 7 bodů.