Hradec podruhé vyloupil Rokytku a postupuje

Posledním semifinalistou do party letošního ročníku Chance ŽBL jsou Hradecké Lvice. Východočešky otočily sérii s pražskou Slavií z nepříznivého stavu 1:2 na zápasy a v neděli zvítězily podruhé na palubovce soupeřek, tentokrát 73:63. Zatímco pro Pražanky sezóna končí pátým místem, Lvice se utkají v semifinále se suverénním ZVVZ USK Praha.

Podobně jako možná mediálně sledovanější série mezi KP TANY Brno a Levharticemi Chomutov nabídla i tahle série spoustu zvratů a skvělých výkonů a dospěla až do pátého rozhodujícího utkání, ve kterém bylo všechno otevřené. Hned v první čtvrtině se šestkrát měnil tým ve vedení a podobné to bylo i ve druhém hracím období, než začaly mít hostující hráčky mírně navrch. Ve třetí čtvrtině bylo ještě několikrát srovnáno, naposledy ale po trojce domácí pivotky Kateřiny Rokošové čtrnáct minut před koncem. Východočešky uskočily soupeřkám sérií osmi bodů na startu posledního hracího období, kdy se dostaly poprvé v duelu do dvouciferného náskoku a Slavia měla před sebou hodně složitý úkol.

Zabojovaly zejména pivotky Slavie Rokošová s Alenou Hanušovou, které dostaly svůj tým na rozdíl šesti bodů čtyři minuty před koncem, než se předvedl faktor X tohoto zápasu, teprve devatenáctiletá rozehrávačka Hradce Charlotte Velichová. Extrémně energická hráčka jejíž nasazení často plyne až k množství špatně zvolených střel a divokých ztrát ukázala svou pozitivní stránku, když během necelých dvaceti sekund sama skórovala, získala míč v obraně na zkušené Kateřině Suchanové a následně v rychlém brejku připravila jasnou pozici pro spoluhráčku Martinu Šubrtovou a vynutila si timeout domácí lavičky. Po něm už se Slavia na kontakt nedostala a Hradec si delšími útoky výhru pohlídal.

Ve velmi vyrovnaných statistikách vyčnívá osm trefených trojek hostů oproti čtyřem domácím, Slavia navíc spáchala a dvě ztráty více. Co se ale projevilo možná nejvíc, byla energie hráček na palubovce. Pražanky odehrály duel prakticky v šesti hráčkách, když sedmá Natálie Lukačková naskočila pouze na čtyři minuty, zatímco Hradec rozložil zátěž, když alespoň třináct minut odehrálo osm hráček a další dvě naskočily na sedm a čtyři minuty.

Vyšší minutáž vyústila i ve fakt, že Slavia měla dvě nejlepší střelkyně zápasu – 21 bodů dala Alena Hanušová, 17 bodů s 10 doskoky Kateřina Rokošová. Hostující hráčky vyhrály týmovým výkonem, i když se nedařilo Pamele Effangové (9 bodů střelba 10/2) či Kristýně Čuperkové (9 bodů střelba 9/2). Velichová se dostala na 16 bodů za pouhých osmnáct minut, Tetiana Havrylchyk dodala deset bodů za stejnou minutáž.