Hradec urval výhru venku a má mečbol

Basketbalistky Hradce Králové zvítězily ve třetím utkání série o bronz nad KP Brno 78:69 a po úvodní porážce dokázaly otočit stav série na 2:1 ve svůj prospěch. Sezonu mohou oběma týmům ukončit výhrou v pátečním duelu na domácí palubovce.

V dosavadním průběhu série vždy kraloval domácí tým, Brnu však tentokrát zápas vůbec nevyšel. Královopolanky vedly jen v samém úvodu, pak však převzal taktovku hostující tým a bodovou sérií se dostal do mírného vedení. Tentokrát se Hradec i z důvodu absence zraněné Pamely Effangové (výron kotníku) neopíral o trojkovou střelbu, naopak využíval svou převahu v podkošovém prostoru.

Ve vyrovnaném úvodu druhé čtvrtiny šlo Brno ještě jednou do vedení, když však Petra Kulichová otáčela ve čtrnácté minutě na 30:29 pro Hradec, málokdo čekal, že je to poslední změna ve vedení v zápase. Koš zkušené pivotky totiž nastartoval sérii 15:0, kterou si ještě před přestávkou získaly Lvice dvouciferný náskok.

Brno duel ani při nepříznivém průběhu nezabalilo a v polovině třetí čtvrtiny Oroszová snižovala na rozdíl pouhých dvou bodů, dál to ale nešlo a Východočešky zlepšenou obranou znovu odskočily. Domácí celek tlačil na soupeře, jak to šlo, skóre se jim však otočit nepodařilo. Poslední nápor přišel v úplném závěru, kdy na rozdíl čtyř bodů snížila nejprve Lenka Bartáková a následně ještě Michaela Stará, za poslední téměř dvě minuty se však už Brno střelecky neprosadilo a Hradec si pohlídal výhru.

K té přispěla hlavně základní pětka, která se postarala o 68 ze 78 bodů, nejlepší střelkyní zápasu byla s 18 body Kristýna Minarovičová, na šestnácti se shodly Klára Marečková a Andrea Klaudová, čtrnáct bodů a deset doskoků zaznamenala Petra Kulichová. Brnu nestačilo 17 bodů Sabíny Oroszové, o čtrnáct bodů se postarala Michaela Stará.

Série pokračuje v pátek od 17:30 v Hradci.

Romana Ptáčková (trenérka Hradce Králové): „Velice pěkný zápas, hrálo se nahoru dolů ve vlnách. Do koncovky jsme šly s náskokem, ale mentální chyby nás málem stály vítězství. Musíme se z toho poučit. Nenastoupila Effangová, která má výron.“

Martin Pospíšil (trenér KP Brno): „Už poněkolikáté v play off rozhodl náš výpadek ve druhé čtvrtině, v obraně i útoku. Ve zbytku utkání jsme sice ukázali charakter i basketbalovou kvalitu, ale s takovým soupeřem jako je Hradec, se výpadky trestají. Zde musíme hledat příčinu naší porážky."