Hradec ve finále CEWL, Žabiny zabojují o bronz

Brněnské Žabiny si finále Středoevropské ligy CEWL nezahrají. V úvodním semifinálovém utkání pořádaném v jejich domovské hale Rosnička podlehly Piešťanským Čajkám ze Slovenska 60:67 a čeká je duel o třetí místo. Do finále naopak postoupily Hradecké Lvice, které si poradily s Košicemi a pokusí se Čajky obrat v nedělním finále o výhru.

Úvod zápasu byl ve znamení maximálního nasazení až na úkor přesnosti ve hře. Žabiny hrající znovu bez Marques Webb měly pod košem problémy se silovou americkou pivotkou Lubin, navíc se jim nedařilo v útoku. První koš z pole daly až téměř po čtyřech minutách hry, když se prosadil litevská pivotka Justina Matuzonyté, která svůj tým v úvodu střelecky držela. V sedmé minutě si rozehrávačka Petra Záplatová udělala druhý faul a musela vystřídat. I tak ale přišlo na straně domácích zlepšení a střelbou ze střední a dlouhé vzdálenosti se Brnu podařilo vyrovnat skóre.

Přetahovaná pokračovala i ve druhém období, když si ani jeden z týmů nedokázal vytvořit větší náskok. Závěr prvního poločasu ale vyšel přeci jen lépe hostujícím hráčkám ze Slovenska, které si přenesly si do druhých dvaceti minut pětibodové vedení.

Třetí čtvrtina patřila také Piešťanům, které posunuly poprvé v utkání své vedení nad deset bodů. Trápení Žabin se prohlubovalo, když si udělala čtvrtý faul Záplatová, a navíc přišly o Michaelu Vackovou, která s poraněným kotníkem zápas nedohrála. Světlou tečku za nepovedenou čtvrtinou udělala trojkou těsně před koncem třetí čtvrtiny Natálie Stoupalová, čímž snížila na 42:50 z pohledu Brna.

Žabiny se nevzdaly, dřely a odměnou jim byl návrat do utkání. Když nejprve přesně střílela Kateřina Zohnová a po trojce Karolíny Marečkové to bylo minutu a půl před koncem dokonce o bod. Pak už však ani jeden pokus Žabin v koši neskončil, a i přes několik šancí na vyrovnaní si Čajky pohlídaly výhru a postup do finále.

Matuzonyté střelecky vedla Žabiny s 15 body, Marečková přidala 11 bodů, Michaela Vacková před svým odstoupením nasbírala šest bodů a dvanáct doskočených míčů. Čajky vedla s osmnácti body americká rozehrávačka Janee Thompson, která dávala klíčové body v koncovce, hned trio jejích spoluhráček se shodlo na devíti nastřílených bodech, Ivana Jakubcová, Dominika Deptová a Monica Engelman.

Hradec bez problémů přes Košice

Druhými finalistkami Středoevropské ligy CEWL jsou hráčky Hradce Králové, které ve svém semifinále předčily Young Angels Košice 90:62. Favoritky získávaly v brněnské hale Rosnička kontrolu nad utkáním postupně, definitivní zlom však nastal po přestávce, když třetí čtvrtinu ovládly 26:6 a zápas rozhodly ve svůj prospěch. K poklidné výhře a možnosti vyzvat v nedělním finále přemožitelky brněnských Žabin Piešťanské Čajky přispěla 21 body Kristýna Minarovičová, šestnáct bodů přidala Klára Marečková, čtrnáct Andrea Klaudová. Košice měly jedinou dvoucifernou střelkyni Dominiku Drobnou s 10 body.

Hradec tedy čeká od 18 hodin finále CEWL proti Piešťanským Čajkám, před tím se od 15 hodin odehraje duel o třetí místo mezi domácími Žabinami a Košicemi.